moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zastępca prawie jak dowódca

Wojsko się rozrasta. W plutonach coraz częściej zastępcami dowódców zostają młodzi żołnierze. Chcemy, by w razie potrzeby potrafili przejąć obowiązki swoich zwierzchników – tłumaczy st. chor. sztab. Jarosław Majka z 12 Brygady Zmechanizowanej. Pomóc w tym ma opracowany przez niego program szkoleń. Pierwsi kursanci ocenili zajęcia pozytywnie.

W pierwszej edycji zajęć wzięło udział 50 żołnierzy. Wszyscy na co dzień służą w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. Kurs został rozpisany na trzy dni. – W pierwszym skupiliśmy się na regulaminach, drugi został poświęcony taktyce, trzeci zaś szkoleniu ogniowemu oraz inżynieryjno-saperskiemu – wylicza st. chor. sztab. Jarosław Majka, starszy podoficer dowództwa w szczecińskiej brygadzie. Żołnierze mieli okazję wysłuchać prelekcji, ale też zobaczyć modelowy pokaz szkolenia w wykonaniu jednego z plutonów. Przyglądali się, w jaki sposób prowadzić musztrę, a także jak pokierować plutonem w rejonie wyjściowym, podczas marszu ubezpieczonego, jak wydawać rozkazy, wreszcie jak prowadzić zajęcia strzeleckie na symulatorze Śnieżnik.

 

– Kurs to mój autorski projekt – przyznaje podoficer. – Pomysł zrodził się niedawno. Wojsko nieustannie się rozrasta. Widać to i w naszej brygadzie. Na stanowiskach zastępcy dowódcy plutonu mamy zarówno doświadczonych sierżantów z 20-letnim stażem, jak i żołnierzy młodych, którzy dopiero zbierają doświadczenie. Zgodnie z przepisami wspomnianą funkcję mogą teraz pełnić nawet kaprale – dodaje. Zdaniem st. chor. sztab. Majki żołnierzom tym warto poświęcić więcej uwagi. – Zależy mi na tym, aby byli w stanie wziąć na siebie większą niż dotąd odpowiedzialność za funkcjonowanie plutonu. Aby na przykład potrafili samodzielnie poprowadzić szkolenie, a w razie potrzeby przejąć także inne obowiązki swoich zwierzchników czy objąć wakujące stanowisko – podkreśla podoficer.

Dobrze wyszkolony zastępca powinien stanowić oparcie dla dowodzącego plutonem oficera – nierzadko też młodego stażem. – Doskonale sprawdza się to w armiach USA czy Wielkiej Brytanii. Dlatego myślę, że my również powinniśmy podążać w tę stronę – przekonuje st. chor. sztab. Majka. W pierwszym szkoleniu wzięli udział żołnierze z różnym stażem. – Chodziło nam także o wymianę doświadczeń i przekazywanie wiedzy młodszym chłopakom przez ich bardziej doświadczonych kolegów – zaznacza podoficer.

Wśród uczestników szkolenia znalazł się m.in. sierż. Adam Szubiński. Jak sam przyznaje, w wojsku służy od osiemnastu lat, ale zastępcą dowódcy plutonu został zaledwie trzy miesiące temu. Formalnie, bo w rzeczywistości obowiązki przypisane temu stanowisku pełnił przez ostatnie dwa lata. – Moim zdaniem szkolenie to niezły pomysł. Po pierwsze każdy żołnierz, niezależnie od stopnia, stażu i pełnionej przez niego funkcji, powinien się rozwijać. A podczas takiego kursu można dowiedzieć się naprawdę sporo. W natłoku codziennych obowiązków czasem trudno zwolnić i o pewne sprawy dopytać. A teraz była ku temu doskonała okazja – podkreśla. I dodaje, że dla niego najciekawszym chyba elementem kursu były zajęcia na symulatorze Śnieżnik. – W macierzystej jednostce nie mamy aż tak rozbudowanego urządzenia. Generalnie system ten daje szkolonym mnóstwo możliwości, by rozwijać zarówno umiejętności indywidualne, jak i zespołowe – podkreśla sierż. Szubiński.

St. chor. sztab. Jarosław Majka, starszy podoficer dowództwa w szczecińskiej brygadzie.

Tymczasem st. chor. sztab. Majka zapowiada, że zajęcia dla zastępców dowódcy plutonu będą kontynuowane. – W kolejnych edycjach będzie mniej metodyki, a więcej zajęć praktycznych, i to z bardzo różnych dziedzin. Zamierzamy na przykład doskonalić u kursantów kompetencje związane z przywództwem. Będą też zajęcia wyrównawcze dla tych żołnierzy, którzy uznają, że muszą na dłużej zatrzymać się przy jakimś elemencie wyszkolenia – podsumowuje podoficer.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: szer. Tomasz Łomakin/12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Front przy biurku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna na detale
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kadisz za bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
W Italii, za wolność waszą i naszą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Zachować właściwą kolejność działań
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO