moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Twarzą do morza

Akademia Marynarki Wojennej i żaglowiec ORP „Iskra” otrzymały honorowe nagrody w konkursie „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”. Jury złożone z ludzi morza przyznało je za wychowanie pokoleń żeglarzy. Historia wyróżnień liczy ponad pół wieku, a impuls do ich stworzenia dał samotny rejs Leonida Teligi na jachcie „Opty” dookoła świata.

Niewielkie koło sterowe z plakietką i sekstant spoczywający w drewnianym pudełku to obiekt westchnień niejednego młodego żeglarza. Na nagrody te mogą jednak liczyć tylko najwybitniejsi ludzie morza. W piątek po południu do grona laureatów konkursu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant” oficjalnie dołączyły Akademia Marynarki Wojennej i żaglowiec ORP „Iskra”. Oficjalnie, bo swoją decyzję członkowie jury faktycznie ogłosili pod koniec ubiegłego roku. – Ani gdyńska uczelnia, ani żaglowiec nie zostały nagrodzone za konkretny wyczyn. Postanowiliśmy jednak docenić ogromny wkład, jaki wniosły w wychowanie pokoleń żeglarzy – przyznaje Aleksander Gosk, koordynator projektu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”. – Podchorążowie z AMW na początku swojej drogi odbywają żeglarską praktykę. Wielu z nich kontynuowało tę przygodę także po opuszczeniu akademii. Żeglarzy z sukcesami mamy nawet wśród admirałów – dodaje. Przypomina też, że jeszcze przed wojną studenci wojskowi AMW i wykształceni przez uczelnię oficerowie brali udział w żeglarskich projektach gen. Mariusza Zaruskiego – twórcy Yacht Klubu Polski oraz Ligi Morskiej i Rzecznej, a także organizatora oceanicznych rejsów. – W latach dziewięćdziesiątych podchorążowie i wykładowcy akademii odbyli też rejs dookoła świata – pierwszy w historii pod banderą wojenną Rzeczypospolitej – opowiada Gosk. Na wyprawę wyruszył wspomniany już żaglowiec ORP „Iskra”, zaś wyczyn ówczesnej załogi do dziś nie został powtórzony przez żaden polski okręt. Do tego w ubiegłym roku AMW obchodziła setną rocznicę powstania. Z kolei „Iskra” świętowała 40 lat od pierwszego podniesienia bandery.

I tak w piątek późnym popołudniem rektor akademii kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht odebrał Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1922–2022, zaś dowódca żaglowca kmdr ppor. Michał Rębiś – Honorowe Wyróżnienie „Rejs Roku 2022”. – Dla nas to wielki zaszczyt. Piękne zwieńczenie obchodów stulecia uczelni. Jubileusz w różnej formie świętowaliśmy przez cały ubiegły rok – podkreśla kmdr por. rez. dr Radosław Maślak, rzecznik AMW. W podobnym tonie wypowiada się kmdr ppor. Rębiś. – Za sprawą nagrody doceniona została praca nieprzebranej rzeszy marynarzy, którzy przez 40 lat służyli na ORP „Iskra” i w jakikolwiek sposób związani byli z okrętem. Za sobą mamy wiele ciekawych rejsów. Cieszę się, że możemy przygotowywać do służby przyszłych oficerów marynarki, ale też popularyzować żeglarstwo wśród młodych ludzi z Ligi Morskiej i Rzecznej. Od czasu do czasu wychodzimy w morze także z nimi. A niektórzy z nich później na „Iskrę” wracają, tyle że już jako podchorążowie AMW – tłumaczy oficer.

„Rejs Roku – Srebrny Sekstant” to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w polskim świecie żeglarskim. Jej historia sięga końca lat sześćdziesiątych. Wówczas to ponaddwuletni samotny rejs dookoła świata zakończył Leonid Teliga. Dokładnie 30 kwietnia 1969 roku żeglarz zawinął do portu w Casablance. Wyczyn zagościł na pierwszych stronach gazet i sprawił, że znacząco wzrosło w Polsce zainteresowanie żeglarstwem. Teliga jeździł ze spotkania na spotkanie. Wiele z nich organizowali dziennikarze związani z „Głosem Wybrzeża”. Od słowa do słowa postanowili oni opracować regulamin nagrody dla kapitanów polskich jachtów, którzy w danym roku dokonali na morzu niezwykłych wyczynów. Tak narodził się konkurs „Rejs Roku”. Pomysłodawcy swoim projektem zdołali zainteresować ówczesnego ministra żeglugi Jerzego Szopę, który ufundował główną nagrodę – Srebrny Sekstant. Po raz pierwszy została ona przyznana w 1970 roku. Otrzymał ją kapitan Andrzej Rościszewski, który na jachcie „Śmiały” opłynął Islandię. W kolejnych latach Srebrny Sekstant trafiał do śmiałków, którzy opływali świat, wypuszczali się w rejony arktyczne, żeglowali przez oceany po rzadko uczęszczanych szlakach. Na listę laureatów trzykrotnie trafiła np. Joanna Pajkowska. Po raz ostatni – cztery lata temu za samotne okrążenie kuli ziemskiej bez zawijania do portów. Jachtem „Fanfan” pokonała trasę wokół trzech przylądków. Nagrodę otrzymywali też Roman Paszke (dwukrotnie), Krzysztof Baranowski czy Henryk Jaskuła. W 2020 i 2021 roku nagrody nie przyznano. Pandemia COVID-19 sprawiła bowiem, że trzeba było odwołać większość przedsięwzięć żeglarskich. Podczas ubiegłorocznej edycji jury rozpatrywało 17 zgłoszeń. Ostatecznie Srebrny Sekstant trafił do Michała Palczyńskiego i Oli Rapp, którzy na pokładzie jachtu „Crystal” wyruszyli na 3,5-miesięczną wyprawę po rzadko odwiedzanych akwenach Pacyfiku. Honorowe wyróżnienia otrzymały też fregata „Dar Młodzieży” oraz bryg „Fryderyk Chopin”. W ubiegłym roku jednostki świętowały odpowiednio 40- i 30-lecie służby.

– Nagroda „Rejs Roku – Srebrny Sekstant” wręczana jest zawsze w pierwszy piątek marca. W ten sposób upamiętniamy wyczyn „Daru Pomorza”, który 1 marca 1937 roku jako pierwszy polski żaglowiec opłynął przylądek Horn – tłumaczy Gosk. Obecnie fregata jest jednym z oddziałów Muzeum Morskiego w Gdańsku i to właśnie na jej pokładzie zbiera się na obrady jury konkursu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Załoga ORP „Iskra”

dodaj komentarz

komentarze


Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Psiakrew, harmata!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cena wolności
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Weterani i bokser „Master”
Ogień w podziemiu
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO