moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Holendrzy kończą dyżur w Polsce

Samoloty F-35 holenderskich sił powietrznych od lutego pełnią w Polsce dyżur Air Policing. W tym czasie piloci kilka razy podrywali maszyny na sygnał Alpha Scramble. Ich obecność to nie tylko wyraz sojuszniczego wsparcia, ale też okazja do wspólnych z Polakami ćwiczeń. Misja Holendrów na wschodniej flance NATO potrwa do końca marca.

– Głównym zadaniem sił powietrznych NATO jest obrona granic państw członkowskich. Odstraszamy, ale jesteśmy gotowi odpowiedzieć na każde wrogie działania wobec nas – mówił gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych, podczas konferencji prasowej na lotnisku w Królewie Malborskim. Jeszcze przez kilka dni będą tu stacjonować samoloty V generacji F-35 z holenderskich sił powietrznych, które dyżurują w Polsce od lutego w ramach misji Enhanced Air Policing.

REKLAMA

Z dziennikarzami spotkali się również Ömer Nafiz Gülmezoğlu, zastępca szefa sztabu ds. planowania w Dowództwie Sił Powietrznych NATO, holenderscy lotnicy oraz polscy piloci F-16 i MiG-29. – Każdego dnia, w dzień i w nocy, strzeżemy natowskiego nieba jako jedna wielka drużyna, według zasady: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – zapewnił gen. Ömer Nafiz Gülmezoğlu. Zwrócił uwagę na to, jak istotne są silne i pozostające w gotowości siły powietrzne. To właśnie one – jak mówił generał – jako pierwsze będą reagować na „wszelkie wrogie intencje” i rozpoczęcie konfliktu zbrojnego. Powtórzył, że NATO jest zdeterminowane, by bronić terytorium każdego państwa należącego do Sojuszu.


Film: Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

Obecność holenderskich samolotów w Polsce to jednoznaczny sygnał dla Rosji. – Jesteśmy gotowi i silni. Codziennie nasi piloci wykonują misje w powietrzu, szkolą się i współpracują ze sobą. Muszę powiedzieć, że jako Polska jesteśmy bardzo dumni, będąc częścią natowskiej drużyny. Absolutnie nie czujemy się dziś osamotnieni – mówił gen. bryg. Ireneusz Nowak. Przypomniał że holenderski kontyngent nie jest pierwszym, który pełni dyżur w Polsce. Wcześniej byli u nas amerykańscy piloci F-22 oraz włoscy piloci Eurofighterów. – Musimy być gotowi do obrony przez cały czas – powiedział gen. Nowak.

Holenderscy piloci F-35 opowiadali dziennikarzom o swojej służbie w Polsce. – Mieliśmy dużo pracy, spędziliśmy wiele godzin w powietrzu, wykonaliśmy kilka misji, ale z wiadomych przyczyn nie mogę podzielić się szczegółami na ten temat – mówił Shackle, jeden z pilotów. Do tej pory holenderskie ministerstwo obrony poinformowało o dwóch alarmach Alpha Scramble dla samolotów F-35 stacjonujących Polsce. 23 lutego podano informację o przechwyceniu trzech rosyjskich samolotów, dzień wcześniej o tego typu operacji mówiła Kajsa Ollongren, minister obrony Holandii.

Stacjonujący w Polsce Holendrzy przez cały czas biorą udział w natowskich szkoleniach lotniczych. Wykonywali m.in. misje treningowe symulujące kontratak obronny czy niszczenie obrony przeciwlotniczej wroga. Wraz z siłami powietrznymi Polski, Francji, Niemiec i Amerykanów szkolili się z przechwytywania samolotów.

We wtorek odbyła się też powietrzna sesja fotograficzna, w której brały udział holenderskie F-35, polskie F-16 i MiG-29 oraz francuskie Rafale. Jej efekty pokażemy wkrótce na naszym portalu.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Do końca walczył z tyranią
 
Najsprawniejsi wieloboiści
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Anakonda na Bałtyku
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Śladem profesjonalistów
WOT i „Anakonda”
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Więcej miejsc na studiach w LAW
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Wojsko poza schematem
Topaz dla Bułgarii
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Polska wśród światowych liderów
Narada przed szczytem NATO
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Cegiełka na morzu
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Nowy regulamin dla żołnierzy
Słowa jak pociski
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Nowy wymiar wojska
Pół wieku w zespole
Finlandia w NATO
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
B9 stawia na solidarność
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Maszerowali, lecz nie ginęli
Bez szklanego sufitu
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Litwini kupią zestawy Grom
Włosi na straży polskiego nieba
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Piekielny ogień dla polskiej armii
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
„Nasze granice w Monte Cassino”
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Razem gotowi na wszystko
Holendrzy kończą dyżur w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO