moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko przeprawia się przez Mierzeję Wiślaną

Trzy tysiące wojskowych oraz 500 jednostek sprzętu z 16 Dywizji Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO zostało zaangażowanych do działania podczas ćwiczeń „Zalew ’23”. Jeden z rozkazów brzmiał: przerzucić siły i środki przez Mierzeję Wiślaną. Kompania rozpoznawcza z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej musiała zaś odbić z rąk wroga swojego dowódcę.

Ćwiczenia „Zalew ’23” to największe tego typu działanie 16 Dywizji Zmechanizowanej w tym roku. Było w nie zaangażowanych trzy tysiące żołnierzy ze wszystkich jednostek podległych temu związkowi taktycznemu, sojusznicy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz 500 jednostek sprzętu. Głównym celem przedsięwzięcia było sprawdzenie procedur związanych z operowaniem wojska poza miejscem stałej dyslokacji. Dlatego wojskowe kolumny przemieszczały się nie tylko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, lecz także na Podlasiu i Pomorzu.

Jedno z bardziej spektakularnych działań w ramach ćwiczeń miało miejsce w Gdyni, gdzie pojazdy 9 Brygady Kawalerii Pancernej wjechały na pokład ORP „Toruń” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Następnie jednostka obrała kurs na Zatokę Gdańską. – Celem tego epizodu było doskonalenie współpracy z marynarką wojenną i przetrenowanie procedur związanych z transportem morskim sprzętu wojskowego – mówi mjr Magdalena Kościńska, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej. Dodaje, że dla żołnierzy wojsk zmechanizowanych była to okazja do sprawdzenia sposobu zabezpieczenia takiego sprzęt przed wypłynięciem w morze, a także do poznania obowiązujących na okręcie zasad bezpieczeństwa. – Staramy się prowadzić takie działania regularnie. Są w nie angażowane różne jednostki podległe 16 Dywizji i muszę przyznać, że współpraca wojsk lądowych z marynarką wojenną układa się bardzo dobrze – podkreśla oficer.

Nie było to jednak jedyne działanie, które 16 Dywizja podejmowała na Pomorzu. Po raz pierwszy bowiem wojskowe pojazdy przeprawiły się przez kanał Nowy Świat, który został zbudowany na Mierzei Wiślanej. Wówczas do akcji wkroczyły amfibie PTS, dzięki którym wozy wraz z załogami mogły zostać przetransportowane na drugi brzeg, a BWP po prostu tę przeszkodę przepłynęły. – Zaletą takiego rozwiązania niewątpliwie jest to, że żołnierze nie muszą zawijać do portu, aby zająć wyznaczony rejon, co w przypadku transportu na pokładzie okrętu jest konieczne – wyjaśnia mjr Kościńska. Podczas tego etapu ćwiczeń „Zalew ’23” razem z Wojskiem Polskim trenowali sojusznicy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

To oczywiście nie wszystko. – Ćwiczono także prowadzenie działań w terenie skażonym oraz ewakuację sprzętu i ludzi z pola walki. Na brak zajęć nie narzekali też logistycy, którzy zabezpieczali te wszystkie zadania – relacjonuje oficer prasowy 16 DZ. – Podczas wielu etapów ćwiczeń żołnierze operowali na plaży, czyli w zupełnie innym terenie, znacznie bardziej wymagającym niż zazwyczaj – zaznacza.

Wyjątkowe zadanie otrzymała również kompania rozpoznawcza z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Było to odbicie VIP-a z rąk wroga. W rolę porwanego wcielił się gen. bryg. Piotr Fajkowski, dowódca 15 GBZ.

Podczas ćwiczeń „Zalew ’23” wojsko współpracowało z funkcjonariuszami innych służb. Żołnierze wspólnie z policjantami ćwiczyli m.in. uwalnianie zakładników z zajętego przez terrorystów budynku oraz uspokajanie wzburzonego tłumu. Do działania zostali zaangażowani też pogranicznicy, którzy wspólnie z wojskowymi zabezpieczali i patrolowali tereny przygraniczne.

Uczestnicy manewrów nie zapomnieli o lokalnych społecznościach. W rejonach, w których prowadzili działania, zorganizowali pikniki wojskowe. Wówczas każdy mógł zobaczyć sprzęt, z którego żołnierze korzystają podczas służby, zjeść wojskową grochówkę, a także dowiedzieć się, co należy zrobić, aby rozpocząć służbę w armii. Takie wydarzenia odbyły się m.in. w Jantarze, Sztutowie i Krynicy Morskiej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Michał Czornij, kpr. Piotr Szafarski, st. szer. spec. Dawid Sofiński

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Hiszpański palimpsest
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cena wolności
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zmiany w dodatkach stażowych
Animus Fortis, czyli mężny duch
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojsko inwestuje w Limanowej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Psiakrew, harmata!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kurs z dzwonem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ogień w podziemiu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Weterani i bokser „Master”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO