moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pokaz sojuszniczej współpracy

To demonstracja gotowości Sojuszu Północnoatlantyckiego do obrony wschodniej flanki NATO. W ten sposób zapewniamy bezpieczeństwo także Polsce – napisał na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u podsumował w ten sposób ćwiczenia „Amber Lynx ’23”, których celem było zgranie pododdziałów Wojska Polskiego i Batalionowych Grup Bojowych NATO stacjonujących w Polsce i na Litwie.

Ćwiczenia „Amber Lynx ’23” odbyły się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Pod dowództwem Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód wspólne działania prowadzili żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Artylerii i 14 Pułku Przeciwpancernego, a także armii Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Chorwacji i Niemiec. Podczas trwających kilka dni zmagań sojusznicy korzystali m.in. z czołgów PT-91, Abrams, Leopard, armatohaubic i haubic Krab, Paladin, Panzerhaubitze 2000 oraz dział przeciwlotniczych Gepard. Ich działania wspierały z powietrza myśliwce F-16 i śmigłowce W-3 Sokół. Wszystko po to, aby zintegrować sojusznicze pododdziały, systemy dowodzenia i kierowania oraz łączności.

A o tym, czy te działania zakończyły się sukcesem, żołnierze mogli przekonać się ostatniego dnia ćwiczeń. Wówczas musieli zrealizować operację obronną i odeprzeć atak przeciwnika. Najpierw na teren zajęty przez wroga wkroczyły pododdziały rozpoznawcze. Potem uderzyło lotnictwo, ogień otworzyła także artyleria i pododdziały przeciwpancerne. Ostateczny cios wrogim siłom zadały jednak czołgi. Był to prawdziwy test interoperacyjności wojsk, bo kompanię, która została wyznaczona do tego zadania tworzyły plutony: Abramsów, Leopardów i PT-91. Każdy z nich należał do armii innego z sojuszników.

Zmagania żołnierzy na poligonie obserwowali m.in. dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego oraz ambasadorowie państw, których żołnierze służą w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Mark Brzezinski, reprezentujący w Polsce Stany Zjednoczone, powiedział, iż podczas ćwiczeń kluczowe znaczenia miała amerykańsko-niemiecko-polska współpraca, a sami żołnierze wspaniale wywiązali się ze swoich obowiązków. – Bezpieczeństwo to obecnie święty Graal Europy Środkowej i dziś wspólnie nad nim pracujemy – zaznaczył. Thomas Bagger, ambasador Niemiec, zwrócił natomiast uwagę na fakt, że ćwiczenia odbyły się w wyjątkowym miejscu i czasie, czyli nieopodal przesmyku suwalskiego i trzy miesiące przed kolejnym szczytem NATO. – Te ćwiczenia to jasny komunikat: bezpieczeństwo Polski jest również naszym bezpieczeństwem. Jedność naszego sojuszu stanowi naszą siłę – podkreślił dyplomata.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód, która zorganizowała ćwiczenia „Amber Lynx ’23”, zajmuje się m.in. koordynacją działań Batalionowych Grup Bojowych NATO stacjonujących w Polsce i na Litwie. To dwa z kilku międzynarodowych batalionów, które Sojusz Północnoatlantycki rozmieścił na wschodniej i południowej flance NATO. Była to odpowiedź na rosyjską agresję na Ukrainę, do której doszło w 2014 roku. Pododdział stacjonujący na Mazurach tworzą żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, a na ich czele stoją Amerykanie. Natomiast na Litwie, pod dowództwem Niemców służą żołnierze z Belgii, Chorwacji, Czech, Luksemburga, Holandii i Norwegii.

Od 2016 roku Batalionowe Grupy Bojowe NATO stacjonują także na Łotwie, w Estonii oraz Rumuni. W ubiegłym roku, kiedy na Ukrainie rozpoczęła się wojna, powstały kolejne takie pododdziały. Zostały rozlokowane w Bułgarii, Słowacji i na Węgrzech. Łącznie w Batalionowych Grupach Bojowych NATO służy prawie 10 tys. żołnierzy. Polska nie tylko gości ponad tysiąc z nich, ale także od początku ich istnienia wystawia swoje kontyngenty na Łotwę i do Rumunii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Michał Czornij, st. chor. sztab. Mariusz Kraśnicki, st. szer. Monika Woroniecka, st. szer. Emilia Komarzewska

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hiszpański palimpsest
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jeśli nie Jastrząb, to…
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Cena wolności
NATO na północnym szlaku
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Animus Fortis, czyli mężny duch
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojsko inwestuje w Limanowej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kurs z dzwonem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO