moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Defender” z polskim desantem

Spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej wylądują w Estonii, a pododdziały 12 Brygady Zmechanizowanej będą forsowały przeszkodę wodną w Rumunii. Taki wkład wniosą polscy żołnierze w rozpoczynające się niebawem ćwiczenia „Defender Europe 2023”. Poprowadzi je dowództwo US Army Europe and Africa.

– Manewry „Defender Europe 2023” będą polegały na szybkim przerzuceniu wojsk ze Stanów Zjednoczonych i rozmieszczeniu ich w Europie, tak by mogły współdziałać z naszymi sojusznikami oraz partnerami – tłumaczyła kilka dni temu Sabrina Singh, wicerzeczniczka Pentagonu. W przedsięwzięciu, które rozpocznie się 22 kwietnia i potrwa dwa miesiące, weźmie udział blisko 9 tys. żołnierzy z USA. Wraz z nimi do Europy trafi 7 tys. sztuk różnego typu sprzętu. Część dotarła już do Hiszpanii. Kolejne 13 tys. sztuk będzie pochodziło z amerykańskich magazynów uzbrojenia, które znajdują się w kilku państwach Starego Kontynentu.

Docelowo pododdziały ze Stanów Zjednoczonych zostaną rozlokowane na poligonach w dziesięciu europejskich państwach. Tam dołączy do nich 17 tys. wojskowych z 26 krajów – głównie natowskich, choć nie tylko. Na liście uczestników, oprócz Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec, znalazła się również Szwecja, która do Sojuszu ma dołączyć w najbliższym czasie, a także Mołdawia, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo. Na „Defender Europe 2023” złoży się kilka pomniejszych ćwiczeń – choćby „Swift Response”, „Saber Guardian” i „Scorpion Legacy”. Poszczególne odsłony manewrów będą się odbywały głównie w południowej Europie. Wśród gospodarzy znalazły się m.in. Albania, Kosowo, Rumunia i Grecja. Niektóre epizody zostaną rozegrane jednak w północnej części kontynentu.

W „Defenderze” tradycyjnie już wezmą udział Polacy. – W maju wyślemy do Estonii pododdział 6 Brygady Powietrznodesantowej, który dołączy do ćwiczeń „Swift Response” – zapowiada ppłk Marek Pawlak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Scenariusz zakłada przeprowadzenie operacji desantowej w kilku rejonach Europy. Siły operujące w różnych lokalizacjach zostaną podporządkowane hiszpańskiej dywizji „Castillejos”. Na tym jednak nie koniec. Podczas „Defendera” ćwiczyć mają również żołnierze PKW Rumunia. Obecną zmianę kontyngentu tworzą przede wszystkim wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy korzystają z kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Jeszcze przed wyruszeniem na misję dowodząca zmianą mjr Katarzyna Lachowicz zapowiadała, że Polacy będą uczestniczyć w ćwiczeniach „Scorpion Legacy”. W ich ramach m.in. sforsują przeszkodę wodną.

Manewry „Defender Europe” organizowane są od 2020 roku. Środek ciężkości poszczególnych edycji organizatorzy lokują na przemian na północy i południu kontynentu. W ubiegłym roku ćwiczenia przeprowadzono m.in. na poligonie w Drawsku, gdzie zadania wykonywało blisko dwa tysiące żołnierzy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Danii. Do dyspozycji mieli ponad 700 jednostek sprzętu, w tym czołgi Leopard i Challenger, wozy bojowe Marder oraz armaty M777. Obecna edycja planowana była od 2021 roku. Po zakończeniu manewrów przerzucone do Europy wojska USA wrócą do macierzystych jednostek.

Tymczasem równolegle z „Defenderem” w Europie przeprowadzonych zostanie kilka innych dużych ćwiczeń. Na szczycie tej listy znajduje się „Air Defender” z udziałem 10 tys. żołnierzy i 220 samolotów, które będą operowały z lotnisk w Niemczech, Holandii i Czechach. Przedsięwzięcie rozpocznie się 12 czerwca i potrwa blisko dwa tygodnie. W czerwcu na Bałtyku tradycyjnie już zostaną przeprowadzone manewry „Baltops”. Zadaniem natowskich okrętów będzie przede wszystkim osłona kluczowych szlaków żeglugowych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. kpr. Mariusz Bieniek; Capt. Tobias Cukale

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1682266200
Archaiczna formacja.
C0-8E-8A-A5

NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
NATO on Northern Track
Kadisz za bohaterów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna na detale
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kolejne FlyEle dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Na straży wschodniej flanki NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO