moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Błaszczak: Nie oddamy skrawka polskiej ziemi

Wbrew temu co działo się wcześniej, wprowadziliśmy takie rozwiązania, że każdy skrawek polskiej ziemi będzie broniony. Lokujemy jednostki wojskowe we wschodniej części kraju, bo to właśnie ten rejon Polski musi być najsilniejszy – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Olsztynie. Szef MON-u wziął udział w VII Kongresie Przyszłości.

W Olsztynie we wtorek rozpoczął się Kongres Przyszłości. Siódma edycja konferencji, której głównym organizatorem jest „Gazeta Olsztyńska” i Grupa WM, jest poświęcona nie tylko sprawom związanym z regionem Warmii i Mazur. Uczestnicy kongresu skupili się także na tematach związanych z obronnością państwa, wojskiem oraz bezpieczeństwem w Polsce i poza jej granicami. W agendzie konferencji znalazły się również tematy dotyczące rozwoju energetyki, medycyny, ochrony środowiska oraz wyzwań, które stoją przed samorządowcami z województwa warmińsko-mazurskiego.

W VII Kongresie Przyszłości uczestniczył także wicepremier Mariusz Błaszczak, który został uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2022. Nagrodę za „historyczny i bezprecedensowy wkład w bezpieczeństwo Polski” przyznała ministrowi obrony redakcja „Gazety Olsztyńskiej”. – Od 2018 roku stojąc na czele Ministerstwa Obrony Narodowej widzi potrzebę zbudowania silnego i sprawnego Wojska Polskiego. Inwestuje w armię jak żaden inny szef tego resortu po 1989 roku. Dzięki jego decyzjom polska armia rośnie w siłę – uzasadniał Maciej Matera, prezes grupy WM i redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” tuż przed wręczeniem nagrody. – To wielkie wyróżnienie, bo „Gazeta Olsztyńska” to silna marka – dziękował wicepremier.

W swoim przemówieniu Mariusz Błaszczak mówił o rozwoju kraju i bezpieczeństwie. – Odtwarzamy bądź budujemy nowe jednostki wojskowe, np. już odtworzyliśmy zlikwidowaną w 2011 roku jednostkę w Ostródzie, a przygotowujemy uruchomienie jednostki w Olecku – wymieniał szef MON-u. – Zdajemy sobie sprawę z agresywnej polityki rosyjskiej, bo wszyscy obserwujemy to, co dzieje się teraz w Ukrainie – dodał.

Wicepremier podkreślił znaczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego i przypomniał o obecności na terenie Polski żołnierzy NATO. – Budowanie interoperacyjności jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego kraju – mówił.

Szef resortu obrony poinformował także o dużym zainteresowaniu Polaków służbą wojskową, wspomniał również o modernizacji uzbrojenia i wyposażenia. Dla przykładu podał, że czołgi T-72 z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, które zostały przekazane na front, by bronić Ukrainy, zostały zastąpione przez nowoczesne południowokoreańskie czołgi K2. – W rękach naszych żołnierzy jest już pierwsza partia wozów wyprodukowanych w Korei i zamówionych w ubiegłym roku. Jesteśmy umówieni z naszym koreańskim partnerem, że czołgi te będą w przyszłości produkowane w Polsce. W ten sposób wzmacniamy nie tylko Wojsko Polskie, lecz także i polski przemysł zbrojeniowy – dodał wicepremier. Mariusz Błaszczak przypomniał również o tym, że wczoraj do żołnierzy z 1 Brygady Artylerii z Węgorzewa trafiły pierwsze wyrzutnie HIMARS.

– Wprowadziliśmy takie rozwiązania, że każdy skrawek polskiej ziemi będzie broniony, nie oddamy ani skrawka polskiego terytorium. Dlatego tworzymy nowe jednostki wojskowe, lokujemy je we wschodniej części kraju, bo właśnie ta część Polski powinna być najsilniejsza – zaznaczył szef MON-u.

Wicepremier Błaszczak podkreślił, że województwo warmińsko-mazurskie ma dla obronności Polski kluczowe znaczenie. Zapewnił także, że rząd zajmie się inwestycjami w infrastrukturę drogową w tym regionie. Zapowiedział budowę drogi ekspresowej S16, która jak ocenił jest „kręgosłupem komunikacyjnym” regionu. Ekspresówka ma znaczenie nie tylko dla gospodarki regionu i turystyki. Ma usprawnić bowiem także wojskowy transport przeznaczony dla polskich i sojuszniczych pododdziałów ulokowanych na Warmii i Mazurach.

Wykład wicepremiera Błaszczaka zainaugurował debatę dotyczącą bezpieczeństwa Polski. Na ten temat dyskutowali m.in. wiceminister obrony Michał Wiśniewski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Wojciech Ziółkowski oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król CO/MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1684257600
Wbrew temu co działo się wcześniej, wprowadziliśmy takie rozwiązania, że każdy skrawek polskiej ziemi będzie broniony. - to tak na poważnie?
3A-34-06-D9

Ramię w ramię z aliantami
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Zbrodnia made in ZSRS
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
Święto stołecznego garnizonu
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
V Korpus z nowym dowódcą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Charge of Dragon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO