moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kongres Trójmorza w Lublinie

Razem jesteśmy silniejsi. To jest hasło, któremu jesteśmy wierni w NATO, ale przecież formuła Trójmorza jest szersza niż Sojusz Północnoatlantycki. Nasze wsparcie, którego udzielamy Ukrainie, wiąże się z brakiem zgody na odtwarzanie imperium rosyjskiego – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas III Samorządowego Kongresu Trójmorza. Inicjatywa zrzesza 12 państw.

Inicjatywa Trójmorza służy pogłębianiu współpracy w regionie szeroko rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym) i skupia 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany w 2018 roku w Rzeszowie przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

– Inicjatywa Trójmorza jest projektem proeuropejskim i komplementarnym wobec integracji europejskiej. Ale sam duch tego projektu zdecydowanie wykracza poza dzisiejsze granice Unii Europejskiej – mówił Andrzej Duda, inaugurując III Kongres Trójmorza w Lublinie. – Jesteśmy zaledwie 100 km od granicy Polski z Ukrainą. Ukrainą, która rok i trzy miesiące temu padła ofiarą brutalnej rosyjskiej agresji. To także dlatego dzisiaj bezpieczeństwo jest głównym tematem właściwie wszystkich naszych spotkań – podkreślił prezydent. Zwierzchnik sił zbrojnych zaznaczył, że najważniejszym celem działania w ramach międzynarodowego gremium jest zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i jak największego możliwego dobrobytu obywatelom.

W III Samorządowym Kongresie Trójmorza uczestniczył także wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON-u otrzymał wczoraj nagrodę „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza” w kategorii osób wspierających tę inicjatywę. Nagrodę przyznano mu m.in. za aktywne wspieranie Ukrainy oraz działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. – Razem jesteśmy silniejsi. To hasło, któremu jesteśmy wierni w NATO, ale przecież formuła Trójmorza jest szersza niż Sojusz Północnoatlantycki. Nasze wsparcie, którego udzielamy Ukrainie, wiąże się z zasadniczym przesłaniem: brakiem zgody na odtwarzanie imperium rosyjskiego – powiedział wicepremier w Lublinie. – Na naszych oczach Putin próbuje odbudować imperium rosyjskie. My Polacy doskonale wiemy, że bez względu na to, czy imperium rosyjskie było białe, czerwone czy jest putinowskie, dopuszcza się zbrodni. Przekonali się o tym mieszkańcy Buczy i Irpienia. Inne państwa z naszej części Europy mają tożsame doświadczenia. W związku z tym nasza współpraca koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa – dodał szef MON-u. Odbierając nagrodę, minister Błaszczak wspomniał swoją ubiegłotygodniową wizytę w USA. – Usłyszałem podziękowania za to, że Polacy przyjęli tak wielu uchodźców z Ukrainy. Pomagamy naszym sąsiadom Ukraińcom, bo rozumiemy, co przeżywają. Bo nasi przodkowie przeżywali też podobne chwile – mówił szef MON-u.

Uczestnicy dwudniowego kongresu debatują o bezpieczeństwie w wymiarze krajowym i zagranicznym, edukacji, polityce energetycznej, międzynarodowych projektach gospodarczych, a także o odbudowie Ukrainy i jej integracji europejskiej.

Podczas wtorkowej sesji dotyczącej bezpieczeństwa w regionie głos zabrali m.in. dowódca generalny RSZ gen. broni Wiesław Kukuła, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Litewskiej w Polsce Eduardas Borisovas, dyrektor Centrum Doskonalenia Bezpieczeństwa Energetycznego NATO na Litwie płk Darius Uzkuraitis, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego MON gen. bryg. Dariusz Mendrala. Jednym z poruszonych tematów było rozszerzenie NATO o Finlandię, a niebawem także i o Szwecję. – Z perspektywy militarnej rozszerzenie struktur Sojuszu wygląda lepiej niż dobrze – ocenił gen. broni Wiesław Kukuła. Dowódca generalny RSZ przyznał, że przyjęcie Finlandii, a za chwilę być może i Szwecji do NATO stworzy Federacji Rosyjskiej zupełnie nowe dylematy, m.in. w kontekście wydłużenia linii granicznej Rosji z Sojuszem Północnoatlantyckim. Przyznał również, że oba państwa wnoszą bardzo duży wkład w znaczenie zasobów obronnych. – Kiedy budowaliśmy w Polsce wojska obrony terytorialnej w latach 2016–2019, to właśnie te dwa państwa były dla nas inspiracją do tego, jak powinniśmy kreować nasze zasoby obronne i w jaki sposób powinniśmy angażować lokalne społeczności w system obronny państwa – podkreślił gen. Kukuła, który wcześniej dowodził WOT-em. Zaznaczył, że akcesja Finlandii i Szwecji ma także ogromne znaczenie z perspektywy obrony i znaczenia Morza Bałtyckiego. – Dla nas, dla Polski, to bardzo ważne okno na świat, ale także środowisko, w którym funkcjonują instalacje energetyczne, definiujące naszą odporność – mówił w Lublinie dowódca generalny.

O wnioskach płynących z konfliktu w Ukrainie i o tym, jaki ta wojna będzie miała wpływ na sytuację militarną w regionie mówił natomiast gen. bryg. Dariusz Mendrala. Oficer akcentował szczególnie znaczenie wojskowej logistyki. – Trzeba postawić na rozwój infrastruktury logistycznej, która zapewni nieprzerwany dostęp do paliwa, środków bojowych i wszelkich środków zaopatrzenia materiałowego, które są potrzebne do prowadzenia walki. Kto opanuje logistykę ten ma przewagę – stwierdził gen. Mendrala. – Czas pokojowej dywidendy już minął. Musimy ten czas wykorzystać regionalnie, narodowo i sojuszniczo, by przełamać pewne bariery myślowe. Nie bójmy się podejmować trudnych decyzji – apelował dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego MON. Paneliści dyskutowali także o roli rezerwistów w systemie sił zbrojnych, rozwoju i modernizacji sił zbrojnych oraz o zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie. Przyznali, że oczekują, iż zapadnie wówczas decyzja o zwiększeniu stałej obecności żołnierzy NATO na wschodniej flance.

W drugim dniu kongresu szefowie regionów założycielskich podpiszą umowę o Sieci Regionów Trójmorza, po czym nastąpi uroczyste przyjęcie nowych członków Sieci z Rumunii oraz Ukrainy. Łącznie do Sieci zgłosiły swój akces 22 regiony z sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się cyklicznie. Poprzednie edycje miały miejsce w Lublinie w czerwcu 2021 i 2022 roku. Skupiły łącznie prawie 2 tys. osób z 25 krajów świata. Tegoroczne przedsięwzięcie, podobnie jak poprzednie, zostało objęte patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podczas kongresu zatwierdzono utworzenie Sieci Uniwersytetów Trójmorza.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, Maciej Nędzński/ CO MON, Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO on Northern Track
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rakiety dla Jastrzębi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kadisz za bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
SOR w Legionowie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zachować właściwą kolejność działań
Odstraszanie i obrona
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO