moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce

Bardzo się cieszę, że już za kilka dni do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża – zapowiedział w Rzymie wicepremier Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej spotkał się tam ze swoim włoskim odpowiednikiem Guidem Crosetto.

Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak udał się do Włoch, by razem z szefem resortu obrony Włoch Guidem Crosetto omówić dwustronne relacje wojskowe i sprawy związane z modernizacją techniczną obu armii. Ministrowie rozmawiali w Rzymie także o obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie i wsparciu militarnym Ukrainy, poruszyli również temat zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie i omówili kwestie związane z wydatkami na obronność państw Sojuszu.

– Współpracujemy z włoskim partnerem bardzo ściśle. Włoscy żołnierze na Łotwie służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami w ramach eFP NATO. Polscy żołnierze w ramach unijnego programu służą na Sycylii, a więc ta współpraca jest bardzo dobra. W ubiegłym roku włoskie F-35 były w Polsce, w tym roku również możemy się tego spodziewać. To jest właśnie wymiar naszej współpracy – powiedział wicepremier Błaszczak po spotkaniu z szefem włoskiego resortu obrony. – Rozmawialiśmy także o tym, że pochodzące ze Świdnika AW149 będą już w tym roku w wyposażeniu Wojska Polskiego. To także rezultat naszych wspólnych rozmów – dodał szef polskiego MON-u.

Krótko po spotkaniu ministrów obrony obu państw w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że Włosi postanowili skierować swój okręt do Polski. Ma on wzmocnić obronę wybrzeża Bałtyku. – Bardzo się cieszę z decyzji Włochów, która polega na tym, że już wkrótce do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża. Już za kilka dni będzie w Polsce – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak po rozmowach z Guidem Crosetto.

Szef polskiego MON-u gościł też w Watykanie. Złożył kwiaty przy grobie Jana Pawła II, a następnie wraz z delegacją wziął udział we mszy świętej. Podczas wizyty w Watykanie wicepremier Błaszczak spotkał się także z polskimi harcerzami, m.in. z USA, Litwy i Ukrainy, oraz polskimi żołnierzami, którzy w ramach PKW służą w misji Unii Europejskiej we Włoszech.

Polscy i włoscy żołnierze współpracują od wielu lat. Oba kraje wzajemnie delegują swoich żołnierzy do służby w strukturach NATO rozmieszczonych w Polsce i we Włoszech. Wojskowi współdziałają w batalionowej grupie bojowej NATO na Łotwie czy podczas misji UNIFIL w Libanie. Dodatkowo Wojsko Polskie utrzymuje kontyngent wojskowy operujący na Morzu Śródziemnym, na Sycylii, w ramach wojskowej operacji zarządzania kryzysowego EUNAVFOR MED IRINI. Misja ta polega na zapobieganiu nielegalnemu handlowi bronią oraz procederowi przemytu i handlu ludźmi. Współpraca polsko-włoska rozwija się również w obszarze przemysłów zbrojeniowych oraz w ramach PESCO, czyli unijnych projektów zbrojeniowych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO/MON, Ministero Difesa

dodaj komentarz

komentarze


„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
 
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Mistrzowie Spike`ów
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej miejsc dla dobrowolsów
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Eurosatory 2024: festiwal premier
Docenić „misjonarzy”
Kajakarze i wioślarze na podium
Gortat Team vs drużyna NATO
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Ameryka daje wsparcie
Marsz po medale
Attention, Transformation!
„Pierwsza Drużyna” na start
Paryskie trendy
Pierwsi za sterami Apache
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Kierunek Liban
Sześcioosobowe armie na start!
Koszykarskie święto w Łodzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Czarownice” nad Londynem
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Spadochroniarze w operacji TALO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Zbrodnicza farsa
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Sztandar dla cyberwojsk
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Incydent lotniczy
Przez Dunaj do Rumunii
„Umieram jak Polak”
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Podróż w ciemność
Przerwany lot „Orlika”
Czołgi K2. Made in Poland
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
M-ATV po polsku
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Przemoc za przemoc
Za zdrowie utracone na służbie
Siła z morza
Plan na szczyt
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO