moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Idziemy uczcić bohaterów spod Monte Cassino

Dziś rano z włoskiego miasta Cassino wyruszył trekking śladami 2 Korpusu Polskiego. Szlak wiedzie ścieżką historyczną na Monte Cassino wytyczoną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy. Żołnierze, sportowcy, harcerze, uczniowie, turyści i Włosi – około 300 osób idzie, by oddać hołd polskim bohaterom i uczcić 79. rocznicę wiktorii podkomendnych gen. Władysława Andersa.

– Pokonanie tej samej drogi, którą żołnierze 2 Korpusu Polskiego wspinali się na Monte Cassino w maju 1944 roku pod niemieckim ostrzałem, i widok miejsc, o które walczyli, pomaga lepiej zrozumieć przebieg bitwy i bohaterstwo jej uczestników – mówił tuż przed wymarszem Bogusław Mamiński, organizator trekkingu, olimpijczyk i prezes stowarzyszenia Sporting Międzyzdroje. Szlak trekkingu wiedzie po śladach podkomendnych gen. Władysława Andersa, drogami, którymi zdobywali słynne wzgórze. Wytyczona została tu ścieżka historyczna, której pomysłodawcą i twórcą jest Wojskowy Instytut Wydawniczy. Ścieżka jest oznaczona i opisana przez WIW we współpracy z Polską Fundacją Narodową, która sfinansowała projekt, oraz przy wsparciu włoskiego miasta Cassino.

Spotkanie z historią

– Ścieżka historyczna żyje i jest uczęszczana przez cały rok nie tylko przez Polaków. Natomiast trekking, który odbywa się w rocznicę bitwy, ma na wskroś polskiego ducha, choć grupa uczestników jest wielonarodowa – zaznacza Anna Putkiewicz, zastępca dyrektora WIW-u, redaktor naczelna kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia” oraz portalu polska-zbrojna.pl. Jak podkreśla, historia przedstawiana na ścieżce odrywa uczestnika od skupiania się na własnym wysiłku i zmęczeniu. – Myśli biegną ku tym, którzy pod gradem kul i pękających od pocisków skał zdobywali wzgórze, takiej szansy na osobiste spotkanie z historią, dogłębne jej przeżycie nie ma chyba nigdzie indziej – dodaje.

Z kolei Michał Góras, członek zarządu PFN, wyruszając na szlak, podkreślał, że jest dumny, iż wspólnie z WIW-em zrealizowali projekt utworzenia ścieżki. – Cieszę się, że kolejny rok mogę uczestniczyć w marszu śladem żołnierzy gen. Andersa i uczcić w ten sposób ich pamięć – mówił Góras. Dodał też, że udział w trekkingu jest sposobem przypomnienia o bohaterstwie polskich żołnierzy, którzy nieśli wysoko sztandar Rzeczypospolitej.

Ścieżkę otworzył 18 maja 2021 roku podczas obchodów 77. rocznicy bitwy Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, który jest także honorowym patronem projektu. Pierwszy trekking szlakiem 2 Korpusu został zorganizowany w zeszłym roku i był częścią oficjalnych obchodów 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Wówczas wzięło w nim udział prawie 200 osób.

Trud polskich żołnierzy

Dziś rano na szlak bojowy 2 Korpusu wyruszyło sprzed urzędu miasta w centrum Cassino około 300 osób, m.in.: sportowcy, harcerze, uczniowie, turyści i Włosi. W trekkingu uczestniczy też grupa 38 żołnierzy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z gen. dyw. Markiem Sokołowskim, zastępcą dowódcy generalnego na czele. – Żołnierze idą w mundurach, z plecakami i pełnym wyposażeniem, dzięki temu podczas trekkingu choć w części poczują wysiłek i trud, jaki towarzyszył polskim wojskowym, gdy zdobywali wzgórze pod niemieckim ostrzałem – tłumaczył gen. Sokołowski.

Uczestnicy marszu mają do pokonania ponad 500 m przewyższenia i ponad 10 km trasy po zboczach gór. Podczas trekkingu będą zatrzymywać się w 12 najważniejszych miejscach związanych z bitwą, m.in. przy Drodze Polskich Saperów, którą dostarczano zaopatrzenie, czy Domku Doktora – punkcie opatrunkowym żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Wszystkie te miejsca zostały przez WIW oznaczone na tablicach z informacjami po polsku, włosku i angielsku wraz ze zdjęciami i mapami. Treść przedstawiona na tablicach była konsultowana z prof. Zbigniewem Wawrem, zmarłym niedawno historykiem i znawcą tematyki 2 KP.

Podczas marszu uczestnicy będą korzystać z przygotowanej przez WIW bezpłatnej aplikacji na telefony komórkowe. Przybliża ona wydarzenia, które toczyły się w miejscach, które mijają, i ułatwia nawigację. Dla wszystkich, którzy nie mogli pojechać do Włoch, WIW opracował wirtualny spacer na Monte Cassino, który można odbyć na stronie internetowej. Oglądając krótkie filmy składające się na półtoragodzinną opowieść, można niejako przejść trasą wytyczoną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i posłuchać opowieści o bitwie.

Kilkugodzinny trekking zakończy się na wzgórzu 593, zwanym Górą Ofiarną, pod pomnikiem 3 Dywizji Strzelców Karpackich, która zdobyła to wzniesienie. Tam uczestnicy dostaną medale, a potem odwiedzą Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. – Zapewne każdy pochyli się nad grobem tego żołnierza, którego nazwisko widniało na numerze startowym, który dostał i niósł ze sobą – mówi Anna Putkiewicz. Każdy z uczestników marszu mógł bowiem podczas zapisów wybrać, w intencji którego z poległych polskich bohaterów pokona trasę.

Organizatorem tegorocznego wydarzenia są dwa stowarzyszenia sportowe: polskie – Sporting – oraz włoskie – Aprocis, przy współpracy Polskiej Fundacji Narodowej. Patronami medialnymi są Polskie Radio i kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kolejne FlyEle dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Sprawa katyńska à la española
Gunner, nie runner
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO