moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saab nagradza studenta Akademii Marynarki Wojennej

Pomiar prędkości początkowej pocisku – taki był temat pracy inżynierskiej bsm. pchor. Kamila Mitury. Została ona wyróżniona w konkursie organizowanym wspólnie przez Saab Kockums, szwedzką firmę specjalizującą się w budowie okrętów, oraz Akademię Marynarki Wojennej. Nagrodą była m.in. wizyta w Szwecji.

Patronem organizowanego od kilku lat konkursu jest kmdr ppor. Heliodor Laskowski, przedwojenny szef Artylerii i Uzbrojenia w Kierownictwie Marynarki Wojennej, który zasłynął stworzeniem baterii nadbrzeżnych w okolicach Helu. Dlatego właśnie konkurs jest poświęcony opracowaniom z zakresu techniki morskiej. – Zgłaszać można zarówno prace inżynierskie, jak i magisterskie. Ocenia je kapituła, którą tworzą przedstawiciele firmy Saab Kockums oraz Akademii Marynarki Wojennej – informuje dr Radosław Maślak, rzecznik gdyńskiej uczelni.

Jurorów interesują zwłaszcza kwestie uzbrojenia i nowych technologii. Podczas tegorocznej edycji pochylili się nad pięcioma pracami. Za najlepszą uznali inżynierską rozprawę autorstwa bsm. pchor. Kamila Mitury z Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego AMW. – Została ona poświęcona pomiarowi prędkości początkowej pocisku. Na tej podstawie można na przykład określić jego donośność. Dlatego to jeden z kluczowych aspektów balistyki – tłumaczy kmdr por. dr inż. Adam Polak, jeden z jurorów. Kapituła doceniła nie tylko rzetelnie przygotowaną część teoretyczną. – Autor pracy samodzielnie wykonał też stanowisko badawcze. Zbudował służący do pomiarów chronograf – zaznacza kmdr por. Polak.

Sam podchorąży przyznaje, że temat narodził się podczas długich rozmów z promotorem. – Praca nad tym zagadnieniem była bardzo ciekawa, a efekt mnie zaskoczył. Nagroda to dla mnie zaszczyt – podkreśla bsm. pchor. Mitura. Laureat konkursu otrzymał zaproszenie do Szwecji. – Mogłem zwiedzić zakłady Saaba. Zobaczyłem, w jaki sposób budowane są okręty podwodne. Miałem spotkanie z pracownikami firmy i przedstawicielami zarządu, którym przedstawiłem prezentację na temat związany z moją pracą – opowiada podchorąży. Bsm. pchor. Mitura odwiedził też Instytut Techniczny w Blekinge oraz Muzeum Marynarki Wojennej na wyspie Stumholmen. – To był niezwykle ciekawy wyjazd – przyznaje.

Tymczasem konkurs im. Laskowskiego to zaledwie jedna z odsłon współpracy Akademii Marynarki Wojennej i Saab Kockums. Porozumienie pomiędzy nimi zostało zawarte prawie sześć lat temu. Sygnatariuszom dokumentu zależało na dzieleniu się doświadczeniami i specjalistyczną wiedzą. – Jesteśmy dumni z naszych kontaktów z polską marynarką wojenną, chcemy też rozwijać współpracę z kluczowym dla niej ośrodkiem akademickim – mówił wówczas Jyrki Kujansuu, wiceszef Saaba odpowiedzialny za współpracę z Polską i państwami bałtyckimi. Wtórował mu kmdr prof. Dariusz Bugajski, ówczesny prorektor ds. kształcenia AMW, podkreślając, że liczy na dostęp naukowców i studentów z Akademii do najnowszych technologii i praktyk w dziedzinie budowy oraz eksploatacji okrętów, a także na wspólne projekty badawcze. Efekt? W Karlskronie organizowane są praktyki dla podchorążych, a w AMW odbywają się też prelekcje, które wygłaszają specjaliści z Saaba. W 2019 roku Akademia Marynarki Wojennej po raz pierwszy była też gospodarzem Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich, którego uczestnicy dyskutowali o kierunkach rozwoju technologii morskiej w Polsce oraz Szwecji.

Saab Kockums to jedna z najbardziej znanych na świecie firm przemysłu zbrojeniowego. Należą do niej m.in. stocznie w Malmö, Karlskronie i wyspie Muskö. Koncern specjalizuje się w budowie okrętów podwodnych i korwet.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Kadisz za bohaterów
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Zbrodnia made in ZSRS
NATO na północnym szlaku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Optyka dla żołnierzy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
Kolejne FlyEle dla wojska
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO