moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino

W 79. rocznicę jednej z ważniejszych bitew II wojny światowej, czyli zdobycia przez Polaków Monte Cassino, oddano we Włoszech hołd żołnierzom gen. Władysława Andersa. Kilkuset uczestników obchodów uczciło także pamięć polskich bohaterów biorąc udział w trekkingu na Monte Cassino.

Ulewne opady deszczu zmusiły organizatorów rocznicowych obchodów na Monte Cassino do zmiany planu dzisiejszych uroczystości. – W trosce o zdrowie naszych weteranów uroczystość 79. rocznicy bitwy o Monte Cassino została ograniczona do modlitwy ekumenicznej i ceremonii złożenia kwiatów – poinformował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przed południem ok. 300 osób, w tym grupa żołnierzy na czele z gen. dyw. Markiem Sokołowskim, zastępcą dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, oddała hołd zdobywcom Monte Cassino przechodząc ich śladami po trasie wytyczonej przez Wojskowy Instytutu Wydawniczego. Opracowanie ścieżki historycznej, na którą składa się 12 plansz opisujących losy 2 Korpusu i jego włoską wiktorię, to wspólny projekt naszej redakcji i Polskiej Fundacji Narodowej. Patronat honorowy nad jej stworzeniem objęli ministrowie obrony i kultury: Mariusz Błaszczak i Piotr Gliński, a opiekę merytoryczną sprawował jeden z najwybitniejszych znawców historii 2 Korpusu Polskiego, prof. Zbigniew Wawer. Maszerujący pokonali ponad 10 km z miasta Cassino na szczyt słynnego wzgórza. Był to już drugi trekking zorganizowany tą trasą. Pierwszy odbył się w zeszłym roku jako część oficjalnych obchodów 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino.

Także dziś rano Jan Józef Kasprzyk, Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech oraz Enzo Salera, burmistrz Cassino złożyli kwiaty przed pomnikami: gen. Andersa w Cassino oraz 3 Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593. Z kolei wczoraj polska delegacja oddała hołd żołnierzom 6 Pułku Pancernego, którzy 25 maja 1944 roku zdobyli ufortyfikowane miasteczko Piedimonte San Germano. Podczas uroczystości minister Kasprzyk podziękował weteranom, że mieli odwagę i nie stracili nigdy wiary, nadziei i miłości do Rzeczypospolitej. – Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o ofierze polskich żołnierzy oraz przekazywanie jej kolejnym pokoleniom – zaznaczył Giacchino Ferdinandi, burmistrz Piedimonte San Germano.

Wyszli z nieludzkiej ziemi

Żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyli wzgórze Monte Cassino 18 maja 1944 roku. Ten masyw górski stanowił kluczowy punkt linii Gustawa, systemu niemieckich umocnień, który blokował aliantom drogę na Rzym. Alianckie siły od stycznia do marca 1944 roku trzykrotnie próbowały przełamać niemiecką obronę. Także pierwsze polskie natarcie w nocy z 11 na 12 maja zakończyło się niepowodzeniem. Atak wznowiono 16 maja, tym razem z sukcesem. Rano 18 maja patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich zatknął biało-czerwoną flagę w ruinach klasztoru.

Żołnierze, którzy polegli w bitwie oraz podczas walk w okolicznych miejscowościach, spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Nekropolia, na której pochowano 1057 osób, została otwarta 1 września 1945 roku u stóp klasztoru Benedyktynów. Spoczywa także gen. Anders, który zgodnie z ostatnią wolą został pochowany wśród swoich żołnierzy.

2 Korpus Polski w większości tworzyli Polacy wypuszczeni z sowieckich łagrów i obozów na mocy podpisanego 30 lipca 1941 roku polsko-radzieckiego układu Sikorski-Majski zawartego po niemieckim ataku na ZSRS. Zostali oni uwięzieni po agresji Związku Radzieckiego na nasz kraj 17 września 1939 roku. Po oswobodzeniu zgłaszali się do polskiej armii tworzonej w ZSRS. Potem zostali ewakuowani ze Związku Radzieckiego na wschód. Z „nieludzkiej ziemi” wydostało się ponad 115 tys. Polaków, w tym około 78,5 tys. żołnierzy. Na początku 1944 roku już jako 2 KP znaleźli się we Włoszech, gdzie zdobyli m.in. Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.

Na ich czele stał gen. Anders. Oficer w okresie międzywojennym był m.in. dowódcą Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, z którą walczył w kampanii wrześniowej. Po agresji ZSRS na Polskę dostał się do sowieckiej niewoli. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski został uwolniony i wyznaczony przez gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza, na dowódcę Armii Polskiej w ZSRS, a następnie 2 KP.. Pod koniec wojny generał był Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Pozostał na emigracji, gdzie zmarł 12 maja 1970 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: UdsKiOR, PFN

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Wojna na detale
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Barwy walki
SOR w Legionowie
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO