moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT i „Anakonda”

Prowadzenie obserwacji z powietrza, zabezpieczanie przepraw wodnych i współpraca z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – to zadania, które wykonywali terytorialsi podczas manewrów „Anakonda ‘23”. Wzięli w nich udział żołnierze ze wszystkich brygad położonych na wschodniej ścianie Polski.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej w ćwiczeniach „Anakonda” uczestniczyli po raz trzeci. WOT ćwiczyły z wojskami operacyjnymi od 2018 roku, choć wówczas w bardzo ograniczonym zakresie – formacja dopiero powstawała. W tym roku zaangażowanie terytorialsów było nieporównywalnie większe, do udziału w „Anakondzie” zostały włączone wszystkie brygady rozmieszczone w rejonie wschodniej i północnej granicy Polski: 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 2 Lubelska Brygada OT, 1 Podlaska Brygada OT, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT, a oprócz nich także 5 Mazowiecka Brygada OT. – Zadaniem żołnierzy było wsparcie wojsk operacyjnych w działaniach taktycznych prowadzonych w rejonie odpowiedzialności naszych brygad – wyjaśnia mjr Witold Sura, rzecznik prasowy WOT-u. – Wśród działań, które wykonywali terytorialsi były m.in. prowadzenie obserwacji z powietrza, czym zajmowała się grupa rozpoznania obrazowego, oraz ścisła współpraca z funkcjonariuszami innych służb podległych pod MSWiA i instytucjami układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej i wschodniej Polski – dodaje mjr Sura.

REKLAMA

I tak żołnierze WOT-u zostali włączeni m.in. w działania związane z pokonywaniem przeszkody wodnej w okolicach Trzebiatowa (Zachodnie Pomorze). Zadaniem terytorialsów z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej było rozpoznanie miejsca, w którym odbywała się przeprawa oraz jej zabezpieczenie. – Żołnierze patrolowali okolicę, poruszając się lekkimi pojazdami typu quad, ale też pieszo. Zorganizowane zostały również patrole na wodzie – opowiada mjr Sura. – Postawili także posterunki obserwacyjne, dzięki którym mogli zapewnić bezpieczeństwo przemieszczającym się bojowym wozom piechoty – dodaje rzecznik prasowy WOT-u. Podobny epizod został przećwiczony na wschodzie Polski – u styku województw podlaskiego i mazowieckiego. Zadanie przemieszczenia m.in. czołgów Leopard i wojskowych pojazdów kołowych z jednego na drugi brzeg rzeki Bug otrzymała 1 Warszawska Brygada Pancerna. Czołgi przeprawiano po dnie koryta Bugu, z kolei do transportu sprzętu kołowego wykorzystano most pontonowy. Terytorialsi wspierali pancerniaków, prowadząc rozpoznanie i rozstawiając posterunki obserwacyjne. – Podobne przeprawy zabezpieczali również dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – dodaje mjr Sura.

Żołnierze z 1 Podlaskiej BOT brali też udział w ćwiczeniach samorządowych „Mierzeja ‘23”, które były częścią „Anakondy”. – Zadaniem terytorialsów była współpraca z instytucjami samorządowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo lokalnych mieszkańców – wyjaśnia oficer prasowy. WOT współpracował wówczas również z Państwową Strażą Pożarną. – Żołnierze pomagali zarówno w zabezpieczaniu miejsc szpitalnych w obiektach publicznych, np. szkołach, jak i przy segregowaniu poszkodowanych – wyjaśnia kpr. Sabina Mazurek z 4 Warmińsko Mazurskiej BOT.

Mjr Witold Sura podkreśla, że zadania terytorialsów były dla nich sprawdzianem tego, czego uczą się na szkoleniach. – Działania w swoich rejonach odpowiedzialności nie były dla nich dużym zaskoczeniem, ponieważ ćwiczyli w terenie, który znają jak własną kieszeń – przyznaje mjr Sura.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Nie uznaje półśrodków
 
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Wojsko pomoże Słoweńcom
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Tak rodziła się konspiracja
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Brązowa czwórka podwójna
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Stop szkalowaniu polskiego munduru
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Lecimy F-35
Abramsy jadą na ukraiński front
Przysięga w Kolnie
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Odliczanie do przysięgi
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Konsekwentnie dąży do celu
Szwedzi na „Czernickim”
Stawia na dobrą komunikację
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Wojskowe kontrakty w USA
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Strategiczne partnerstwo z Londynem
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Wychodzi poza schematy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wyższe diety za służbę na granicy
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Czerwona powódź
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
The Power of Buzdygany Awards
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Raki dla podhalańczyków
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polsko-koreańskie rozmowy
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Dwa medale w Budapeszcie
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Nie płynie z nurtem
Śladem profesjonalistów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Moc Buzdygana
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polska rozdarta przez okupantów
Przyszłość pod znakiem dronów
"Jesienny ogień” z ministrem
Plan misji „Air Defender”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
16 Dywizja świętuje
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Spełnia marzenia
Wirtualna walka na morzu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Długi marsz na wschód
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
RBN o rezultatach szczytu NATO
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Okręty NATO przeszukują wody Holandii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO