moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą

Wicepremier Mariusz Błaszczak odpowiadał dziś w Sejmie na pytania opozycji. Stwierdził, że w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą, wszystkie informacje, które można podać publicznie, już przedstawił 11 maja. – Gdy PiS obejmowało rządy, system obrony przeciwlotniczej nie istniał – wytykał poprzednikom zaniedbania. Mówił też o najnowszej broni, którą kupił rząd PiS-u. 

– Ze zdziwieniem przyjąłem wiadomość, że posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się ode mnie przedstawienia informacji bieżącej w sprawie szczątków rosyjskiej rakiety odnalezionych pod Bydgoszczą – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak w Sejmie. Ministerstwo obrony pod koniec kwietnia poinformowało, że w miejscowości Zamość niedaleko Bydgoszczy znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego. Spadł on w połowie grudnia ubiegłego roku. Resort obrony wszczął w tej sprawie dochodzenie. Szef MON-u odpowiadał dziś na pytania posłów KO dotyczące tego wydarzenia.

Cezary Tomczyk, wiceprzewodniczący PO, wypomniał szefowi MON-u, że za nieprawidłowości związane z poszukiwaniem rakiety obarczył on winą polskie wojsko, zrzucając odpowiedzialność na dowódcę operacyjnego gen. broni Tomasza Piotrowskiego. – Zawsze zdawałem sobie sprawę, że posłowie opozycji są słabo zorientowani w sprawach wojskowości i nie znają procedur ani przepisów prawa. Ale mnie zaskoczyło, że domagają się przedstawienia klauzulowanych informacji na otwartym posiedzeniu Sejmu – stwierdził w odpowiedzi wicepremier. – Może to po prostu głupota, a być może celowe działanie, aby dostarczyć Putinowi newralgiczne informacje dotyczące polskiego systemu bezpieczeństwa – mówił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Podkreślił też, że wszelkie informacje w sprawie rakiety, które mógł upublicznić, przekazał na konferencji 11 maja. Wicepremier mówił wówczas, że w tej kwestii procedury i mechanizmy reagowania zadziałały prawidłowo do poziomu dowódcy operacyjnego RSZ, który nie wywiązał się właściwie ze swoich obowiązków. Zaniechał m.in. – jak podał szef MON-u – poinformowania ministra obrony oraz innych przewidzianych w procedurach służb o pojawieniu się w polskiej przestrzeni powietrznej niezidentyfikowanego obiektu. Uchybienia stwierdzono też w zakresie podjęcia działań poszukiwawczych.

W czasie sejmowego wystąpienia szef MON-u uznał, że opozycji tak naprawdę nie interesują wyjaśnienia na temat szczątków rosyjskiej rakiety. – Zapowiedzieliście wniosek o wotum nieufności, nie czekając na jakiekolwiek wyjaśnienia. Was interesuje robienie politycznej hucpy i cyrku z polskiego parlamentu i bezpieczeństwa Polski – stwierdził Błaszczak. Dodał, że za każdym razem, kiedy jest proszony o przedstawienie informacji w sprawach bieżących, sala obrad świeci pustkami. – To obraz waszego zainteresowania sprawami bezpieczeństwa – zauważył Mariusz Błaszczak.

Minister skrytykował jednocześnie poprzedników z rządów PO-PSL za zaniedbania w kwestii obronności. – Przez lata waszych rządów uczyniliście Polskę bezbronną, a wasz ewentualny powrót do władzy może skończyć się ponownym osłabieniem bezpieczeństwa naszej ojczyzny – mówił. Dodał, że kiedy Prawo i Sprawiedliwość obejmowało rządy, system obrony przeciwlotniczej nie istniał i trzeba było tworzyć go od zera. Mariusz Błaszczak podkreślił jednocześnie, że dzięki wypracowaniu doskonałych relacji sojuszniczych, w czasie jego kadencji w MON-ie, polski system obrony przeciwlotniczej wzmacniają m.in. Brytyjczycy, Amerykanie i Włosi.

Wicepremier zarzucił opozycji nieustanną krytykę resortu. – Odkąd pełnię urząd szefa MON-u, krytykowaliście każdy zakup, który zwiększał bezpieczeństwo Polski. Patrioty krytykowaliście za brak offsetu, F-35 za rzekomy brak możliwości wykorzystania jego zalet. Atakowaliście mnie za zakupy sprzętu z Korei czy za remonty T-72, które teraz pomagają dzielnym Ukraińcom w walce z rosyjskim najeźdźcą – wymieniał Mariusz Błaszczak. Przypomniał też obecne osiągnięcia resortu. – Przyjęliśmy ustawę o obronie ojczyzny, która umożliwia zwiększenie wydatków na modernizację techniczną. Przez kilka lat udało nam się zapewnić żołnierzom system Patriot, system Mała Narew, zestawy Piorun, które tak doskonale sprawdzają się na Ukrainie, czy zestawy Pilica – zakończył wystąpienie minister Błaszczak.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Strzyżak / Kancelaria Sejmu

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
 
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Moc Buzdygana
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Lecimy F-35
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
The Power of Buzdygany Awards
Nie uznaje półśrodków
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Odliczanie do przysięgi
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Brązowa czwórka podwójna
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Tak rodziła się konspiracja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Dwa medale w Budapeszcie
Plan misji „Air Defender”
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
"Jesienny ogień” z ministrem
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Raki dla podhalańczyków
Cyberżołnierze na szczycie NATO
16 Dywizja świętuje
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Nie płynie z nurtem
Polska rozdarta przez okupantów
Abramsy jadą na ukraiński front
Wojskowe kontrakty w USA
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wyższe diety za służbę na granicy
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Czerwona powódź
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polsko-czeska współpraca myśliwców
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Stawia na dobrą komunikację
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wychodzi poza schematy
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Długi marsz na wschód
Konsekwentnie dąży do celu
RBN o rezultatach szczytu NATO
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Wirtualna walka na morzu
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Spełnia marzenia
Polsko-koreańskie rozmowy
Przysięga w Kolnie
Śladem profesjonalistów
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Przyszłość pod znakiem dronów
Szwedzi na „Czernickim”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO