moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Razem gotowi na wszystko

Uprowadzenie statku powietrznego, poszukiwanie rozbitków na morzu czy udzielenie wsparcia lotnikom, którzy katapultowali się z uszkodzonego samolotu – to tylko część wyzwań, którym musieli sprostać uczestnicy ćwiczeń „Renegade/Sarex ’23”. Wzięło w nich udział tysiąc osób: żołnierze, funkcjonariusze służb mundurowych oraz cywile.

„Renegade/Sarex” to ćwiczenia organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, których celem jest sprawdzenie procedur oraz gotowości wojska i innych służb do działań podczas sytuacji kryzysowych. Właśnie zakończyła się 16. edycja szkolenia. – Każdego dnia odczuwamy, że sytuacja bezpieczeństwa się zmienia. Niestety, nie na lepsze – powiedział gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, podczas konferencji podsumowującej „Renegade/Sarex ’23”. Tym bardziej więc przetestowanie współpracy różnych służb jest tak ważne, podkreślają żołnierze.

REKLAMA

Do działania zostali zaangażowani wojskowi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej oraz Granicznej, medycy, służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR), a także systemu ratownictwa morskiego (SAR), przedstawiciele wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jakim wyzwaniom musieli sprostać mundurowi i cywile podczas „Renegade/Sarex ’23”? Gen. broni Piotrowski wyjaśnił, że ćwiczenia odbywały się na terenie dziewięciu województw i było w nie zaangażowanych w sumie tysiąc osób. Do ich zadań należało m.in. odnalezienie załogi statku powietrznego, który uległ awarii, i udzielenie jej wsparcia, zorganizowanie akcji poszukiwania rozbitej maszyny, prowadzanie misji poszukiwawczo-ratowniczych zarówno na morzu, w górach, jak i terenie zurbanizowanym, a także przeciwdziałanie atakom terrorystycznym. To wszystko nie udałoby się bez dobrej koordynacji działań wielu osób reprezentujących różne służby i podmioty.

Do akcji zostali zaangażowani m.in. żołnierze z zespołów poszukiwawczo-ratowniczych czterech brygad WOT-u. Za zabezpieczenie działań wojsk i służb w czasie katastrofy lotniczej odpowiadali żandarmi. – To zadanie, które realizujemy na co dzień – mówił płk Daniel Suski, szef Centrum Operacyjnego Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Ale, jak dodał, tym razem żandarmi działali w terenie bardzo zalesionym, co dodatkowo utrudniało zadanie.

Dowódca operacyjny poinformował, że wszystkie zaplanowane epizody ćwiczeń zostały zrealizowane i zakończyły się powodzeniem. – Zauważyliśmy przede wszystkim duży progres, jeśli chodzi o skrócenie łańcucha decyzyjnego – powiedział generał. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu, aby funkcjonariusz i żołnierz mogli współdziałać np. na pokładzie jednego śmigłowca, konieczne było uzyskanie odpowiedniej zgody na poziomie ministerialnym, a dziś sytuacja jest inna i wszystko przebiega sprawniej.

To jednak dopiero wstępne podsumowanie. Przebieg „Renegade/Sarex ’23” jest cały czas dokładnie analizowany. – Będziemy wyciągać wnioski i szukać słabych stron tych działań, bo takie też występują. Istotne jest to, aby je poprawić – zaznaczył. Dodał, że jeden z pierwszych wniosków dotyczy konieczności poprawienia łączności między przedstawicielami służb i innych instytucji, które brały udział w ćwiczeniach.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: sierż. Rafał Samluk / CC DORSZ, kpt. mar. Damian Przybysz / 3 FO, st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Czerwona powódź
 
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
16 Dywizja świętuje
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Stawia na dobrą komunikację
Wojsko pomoże Słoweńcom
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
"Jesienny ogień” z ministrem
Szef MON-u o planach obrony kraju
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Konsekwentnie dąży do celu
Moc Buzdygana
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
The Power of Buzdygany Awards
Śladem profesjonalistów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wirtualna walka na morzu
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Lecimy F-35
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Abramsy jadą na ukraiński front
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Polska rozdarta przez okupantów
Wychodzi poza schematy
Przysięga w Kolnie
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Wyższe diety za służbę na granicy
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Przyszłość pod znakiem dronów
Raki dla podhalańczyków
Szwedzi na „Czernickim”
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Długi marsz na wschód
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Plan misji „Air Defender”
RBN o rezultatach szczytu NATO
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Tak rodziła się konspiracja
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Odliczanie do przysięgi
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Nie płynie z nurtem
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Wojskowe kontrakty w USA
Brązowa czwórka podwójna
Spełnia marzenia
Dwa medale w Budapeszcie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Nie uznaje półśrodków
Polsko-koreańskie rozmowy
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO