moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy pracownicy wojska założą mundury?

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nową ofertę dla pracowników wojska. Osoby, które zdecydują się na służbę w armii i przejdą szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, będą otrzymywać wyższe pensje. – Jeśli zdecydują się na służbę w WOT, otrzymają wynagrodzenie wyższe o 1000 zł oraz dodatkowy urlop – informuje wicepremier Mariusz Błaszczak.

O nowych możliwościach rozwoju zawodowego dla cywilów pracujących w Wojsku Polskim wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował podczas obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. W czasie uroczystej zbiórki w Nowym Dworze Mazowieckim szef resortu obrony ogłosił podpisanie decyzji w sprawie promowania pełnienia służby wojskowej w jednostkach organizacyjnych podległych MON. Decyzja ma zachęcić pracowników wojska do założenia munduru.

Wicepremier Błaszczak przypomniał, że nadrzędnym celem jest stworzenie 300-tysięcznej armii. A obecnie, jak podał, siły zbrojne razem z WOT-em i żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej liczą 172 tysiące żołnierzy. – Zachęcam kolejnych do tego, żeby przystępowali do Wojska Polskiego – powiedział.

REKLAMA

Oferta przygotowana dla pracowników Wojska Polskiego dotyczy dwóch możliwości. Pierwsza zakłada przekształcenie stanowiska cywilnego na stanowisko wojskowe, na którym przysługuje wyższe wynagrodzenie. Pracownik, który zdecyduje się na taką zmianę, będzie mógł zostać zatrudniony na etacie wojskowym po odpowiednim przeszkoleniu w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Polska ma korzyść: mamy żołnierza, osobę potrafiącą posługiwać się bronią – mówił w Nowym Dworze Mazowieckim wicepremier Błaszczak. Druga możliwość przewiduje wstąpienie cywilnego pracownika do wojsk obrony terytorialnej. Tu zachętą ma być dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1000 złotych oraz dodatkowy urlop. – Zachęcam do skorzystania z tej propozycji, to bardzo ważne, żeby Wojsko Polskie było silne. To najlepsza metoda, żeby odstraszyć agresora – przekonywał wicepremier.

Jak wyjaśnia Centrum Operacyjne MON, oferta wpisuje się nie tylko w proces zwiększania liczebności armii, lecz jest także odpowiedzią na postulaty pracowników wojska dotyczące poprawy warunków zatrudnienia. „Celem nowej regulacji jest ułatwienie dostępu oraz zapewnienie stosownej motywacji finansowej i pozafinansowej dla pracowników zatrudnionych w jednostkach podległych ministrowi, którzy zdecydują się na pełnienie terytorialnej służby wojskowej lub pełnienie służby z uwzględnieniem i wykorzystaniem dotychczasowego wykształcenia, umiejętności oraz doświadczenia zawodowego” – informuje Centrum Operacyjne MON. Podpisana przez wicepremiera Błaszczaka decyzja pozwoli pracownikom, którzy zdecydują się na służbę wojskową, wykonywać obowiązki na tym samym stanowisku w swojej jednostce organizacyjnej. O przekształcenie stanowiska cywilnego na wojskowe będzie mógł wnioskować pracodawca.

Decyzja MON-u zobowiązuje także szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji do prowadzenia działań informacyjnych i wprowadzenia odrębnej ścieżki rekrutacji do służby oraz zorganizowania odpowiednich kursów (w tym oficerskich i podoficerskich). Decyzja wejdzie w życie 1 czerwca 2023 r.

Cywile zatrudnieni w Ministerstwie Obrony Narodowej, dowództwach i jednostkach wojskowych zajmują się szeroko pojętą administracją, pracami biurowymi, kadrowymi, zamówieniami oraz naprawą wojskowego sprzętu. W sumie pracowników cywilnych jest w wojsku niespełna 45 tys.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Andrzej Hulimka/ REPORTER

dodaj komentarz

komentarze

~Frank
1688053020
Niby sa wytyczne i decyzje, ale przełożeni krytykują pomysł i sa sceptyczni w deklaracjach pracownikow do przejścia w mundur. Czyżby mieli racje? Czy rzeczywiście odejście pracownika do munduru to strata związana z brakiem człowieka przez kilka miesięcy na stanowisku pracy i ryzyku ze zostanie po wcieleniu do wojska, za jakiś czas oddelegowany do innych zadań nie koniecznie związanych z macierzysta jednostka?
4F-2A-27-63
~leszek
1685511660
Ciekawe czy pracownicy Agencji Mienia Wojskowego też się pod tą kwalifikują
B1-EA-28-34

Polsko-koreańskie rozmowy
 
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Przyszłość pod znakiem dronów
RBN o rezultatach szczytu NATO
Szwedzi na „Czernickim”
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Spełnia marzenia
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Więcej miejsc dla dobrowolsów
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
O innowacyjnych technologiach dla wojska
The Power of Buzdygany Awards
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Stawia na dobrą komunikację
Konsekwentnie dąży do celu
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Dwa medale w Budapeszcie
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Nie uznaje półśrodków
Długi marsz na wschód
Lecimy F-35
Stop szkalowaniu polskiego munduru
16 Dywizja świętuje
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Plan misji „Air Defender”
Śladem profesjonalistów
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Polsko-czeska współpraca myśliwców
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Odliczanie do przysięgi
Nie płynie z nurtem
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Brązowa czwórka podwójna
Wyższe diety za służbę na granicy
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Raki dla podhalańczyków
Polska rozdarta przez okupantów
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Czerwona powódź
Przysięga w Kolnie
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Wychodzi poza schematy
Wojsko pomoże Słoweńcom
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Szef MON-u o planach obrony kraju
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Tak rodziła się konspiracja
"Jesienny ogień” z ministrem
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Wojskowe kontrakty w USA
Abramsy jadą na ukraiński front
Wirtualna walka na morzu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Moc Buzdygana
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO