moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy nie ucierpieli w Kosowie

Ponad 30 żołnierzy sił pokojowych KFOR, głównie włoskiej i węgierskiej narodowości, zostało rannych w czasie starć z serbskimi demonstrantami w Zvečan na północy Kosowa. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje, że wśród rannych nie ma polskich żołnierzy, choć biorą oni w działaniach prewencyjnych w miejscowościach gminy Zvečan.

Zamieszki w północnym Kosowie rozpoczęły się w piątek 26 maja. Wczoraj doszło do eskalacji. Kosowscy Serbowie protestują przeciwko nowo wybranym burmistrzom narodowości albańskiej. Wybory zostały przeprowadzone cztery miesiące temu, ale zamieszkujący gminę Zvečan Serbowie zabojakotowali je i wszczęli rozruchy. W miejscowości Leposavic obrzucili jajkami samochód nowego burmistrza, Albańczyka. Tłumy demonstrantów zebrały się również przed ratuszem w Zvečanie oraz Zubin Potoku.

Żołnierze sił pokojowych KFOR, którzy stacjonują w Kosowie z ramienia NATO, utworzyli kordony wzdłuż budynków, a w Leposavicu postawili zaporę z drutu kolczastego. W ten sposób chronili urzędników przed agresywnym tłumem i wtargnięciem Serbów do miejskiego ratusza. Okolicę patrolowały również śmigłowce wojsk biorących udział w misji.

REKLAMA

W starciach ucierpiało ponad 30 żołnierzy KFOR, m.in. 11 Włochów oraz 19 Węgrów. Jak zapewnia Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, wśród rannych nie ma polskich żołnierzy. „W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa w regionie, polscy żołnierze zaangażowani są w realizację zadań prewencyjnych oraz zabezpieczenie budynków administracji publicznej w gminie. W działaniach bierze udział około 100 żołnierzy i ponad 20 pojazdów”, poinformowało w komunikacie dowództwo.

Z kolei biuro prasowe KFOR zapewniło, że gen. dywizji Angelo Michele Ristuccia, dowódca misji, osobiście śledzi rozwój sytuacji i wyraża solidarność z żołnierzami NATO, którzy odnieśli obrażenia podczas starć, a także z ich rodzinami. „Obie strony muszą wziąć pełną odpowiedzialność za to, co się stało i zapobiec dalszej eskalacji, zamiast ukrywać się za fałszywymi narracjami”, cytuje dowódcę biuro prasowe. „KFOR będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpiecznego środowiska i swobody przemieszczania się wszystkim społecznościom w Kosowie, zgodnie ze swoim mandatem opartym na rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 z 1999 r.”, czytamy w komunikacie.

O zaprzestanie brutalnych protestów apeluje również NATO. „Przemoc musi natychmiast ustać. Wzywamy wszystkie strony do powstrzymania się od działań, które jeszcze bardziej podsycają napięcia, oraz do zaangażowania się w dialog”, czytamy w komunikacie Sojuszu, który został opublikowany wczoraj wieczorem.

Sytuację w Kosowie skomentował również prezydent Serbii Aleksandar Vučić, który zaapelował do Serbów na północy Kosowa, by nie doprowadzali do konfrontacji z żołnierzami pełniącym mandat NATO. Wczoraj zapowiedział również, że pojawi się w miejscu, gdzie trwają zamieszki. Według prezydenta Vučića podczas interwencji sił KFOR 52 Serbów zostało rannych, z czego trzech ciężko.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po wybuchu wojny domowej w Jugosławii w 1999 roku i militarnej interwencji NATO. Od 2008 roku, czyli od chwili ogłoszenia przez Kosowo niepodległości, Belgrad nie uznaje niezależności swojej byłej prowincji. Na terenach Republiki Kosowa wciąż dochodzi do napięć na tle narodowościowym. 90% mieszkańców stanowią Albańczycy, a 7% – Serbowie, którzy mieszkają głównie na północy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. szer. Sebastian Brzezina

dodaj komentarz

komentarze


RBN o rezultatach szczytu NATO
 
Wojsko pomoże Słoweńcom
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Stawia na dobrą komunikację
Szwedzi na „Czernickim”
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Plan misji „Air Defender”
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Przyszłość pod znakiem dronów
"Jesienny ogień” z ministrem
Konsekwentnie dąży do celu
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Czerwona powódź
Wychodzi poza schematy
Brązowa czwórka podwójna
Długi marsz na wschód
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Spełnia marzenia
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Lecimy F-35
Przysięga w Kolnie
Abramsy jadą na ukraiński front
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Wojskowe kontrakty w USA
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Moc Buzdygana
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Śladem profesjonalistów
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Nie uznaje półśrodków
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Wyższe diety za służbę na granicy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
The Power of Buzdygany Awards
Nie płynie z nurtem
Tak rodziła się konspiracja
Dwa medale w Budapeszcie
Raki dla podhalańczyków
Polska rozdarta przez okupantów
16 Dywizja świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Wirtualna walka na morzu
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Odliczanie do przysięgi
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Polsko-koreańskie rozmowy
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO