moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczniowski weekend w AWL-u

Dla nich był to przedsmak żołnierskiej służby – poznawali budowę karabinków Grot, uczyli się rzucać granatem, maszerowania na azymut czy zasad survivalu. Dwudziestu uczniów klas wojskowych ze Stalowej Woli gościło w Akademii Wojsk Lądowych. Pod okiem instruktorów trenowali na poligonie te elementy sztuki wojskowej, których nie mogli przećwiczyć w szkole.

Podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych zaprosili na weekend dwudziestu uczniów klas wojskowych z Zespołu Szkół nr 2 w Stalowej Woli. Młodzież została zakwaterowana na terenie uczelnianego ośrodka jeździeckiego w podwrocławskim Rakowie. Uczniowie zameldowali się tam już w piątek po południu, a ich pobyt rozpoczął się od wspólnego ogniska, przy którym mieli możliwość porozmawiania z wojskowymi studentami, instruktorami i wykładowcami z AWL-u. 

REKLAMA

Karabinek i granat

Zajęcia rozpoczęły się w sobotę rano. Szkolenie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy obejmował zapoznanie się z budową karabinków Grot, naukę przyjmowania postaw strzeleckich i prawidłowego celowania oraz przyswajanie zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Młodzież poznawała również techniki rzucania granatem RG-42. Tym razem jednak nie celność czy odległość, na jaką granat został rzucony, były najważniejsze. Instruktorzy największą wagę przykładali do opanowania umiejętności wykonywania poszczególnych komend oraz bezpiecznego uzbrajania granatu.
Mniej spektakularne, choć równie istotne, były ćwiczenia, podczas których młodzi goście podchorążych uczyli się posługiwania się w terenie busolą, określania kierunków na mapach taktycznych oraz wyznaczania drogi przemarszu. Przy okazji terenowego marszu na azymut okazało się jednak, że prawidłowe czytanie mapy oraz dotarcie do wyznaczonego celu wcale nie jest takie proste…


Film: Bogusław Politowski/ ZbrojnaTV

Survival i medycyna pola walki

Po przerwie, w czasie drugiego etapu zajęć terenowych, instruktorzy przekazywali uczniom wiedzę z zakresu survivalu, w tym przetrwania w terenie. Wojskowi pokazali im, jak wygląda baza zorganizowana w środku lasu. Omówili też rodzaje ognisk i ich przeznaczenie. Uczyli młodzież, jak szybko i bezpiecznie rozpalić w lesie ognisko, wykorzystując krzesiwo, oraz jak sprawnie ugotować wodę lub przygotować jakąś potrawę.

Bardzo przydatne były zajęcia medyczne, podczas których podchorążowie przeprowadzili z uczniami instruktaż udzielania pierwszej pomocy, w tym tamowania krwotoków z wykorzystaniem stazy oraz zakładania opatrunków. W ramach tego bloku ćwiczeń uczestnicy szkolenia uczyli się wkładania odzieży ochronnej oraz masek przeciwgazowych w wypadku skażenia terenu.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z zaproszenia do Akademii Wojsk Lądowych, które wystosował do nas komendant-rektor gen. bryg. dr hab. Piotr Płonka. Cieszymy się, że podczas szkolenia nasza młodzież może uczyć się od najlepszych w uczelni wojskowej, która ma tak długie tradycje – mówi Iwona Szewc, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, opiekunka grupy uczniów z klas wojskowych. – Tutaj, pod okiem doświadczonych instruktorów, mogą oni trenować w praktyce takie elementy sztuki wojskowej, których nie mogą opanować w szkole – ocenia drugi opiekun grupy Marian Herok, podpułkownik w stanie spoczynku, który prowadzi w szkole m.in. zajęcia strzeleckie. Nauczyciel dodaje, że podobne zajęcia dla uczniów placówka organizuje co jakiś czas w jednostkach garnizonu Nisko. Zdaniem opiekunów uczniów wojskowa edukacja prowadzona w ich szkole przynosi efekty, a trzech ich dawnych uczniów to obecnie absolwenci wrocławskiej AWL.

Marzenie o mundurze

Oprócz poligonowych atrakcji na uczniów czekał także sprawdzian celności oka na symulatorze Śnieżnik. Ponadto zwiedzili akademię – poznali bazę dydaktyczną oraz miejsce zakwaterowania podchorążych. – Czas spędzony w Akademii Wojsk Lądowych upłynął bardzo ciekawie. Po zdaniu matury mam zamiar ubiegać się o miejsce na studiach wojskowych. Myślałam o studiowaniu właśnie w AWL-u. Pobyt tutaj i to, co zobaczyłam, tylko upewniło mnie w mojej decyzji – stwierdza Oliwia Majka, uczestniczka szkolenia.

Nastolatka wyznaje, że już od siódmej klasy szkoły podstawowej marzy o tym, aby w przyszłości zostać żołnierzem. Impulsem do wyboru takiej drogi życiowej był dla niej wujek, który aktywnie działał w Związku Strzeleckim w Sandomierzu. – Moja mama i dziadkowie wspierają mnie w moim postanowieniu – zapewnia uczennica, która jako jedna z nielicznych do munduru nosi nie zielony, lecz wyróżniający czarny beret przysługujący tym, którzy uzyskali w szkole bardzo wysoką średnią z ocen. Jak się okazało, Oliwia ma zadatki na przyszłego oficera. Prowadzi bowiem wszelkie uroczystości szkolne oraz wydaje komendy pocztowi sztandarowemu i szkolnym pododdziałom mundurowym.

Uczniowie ze Stalowej Woli zostali zaproszeni na weekend do AWL-u w ramach porozumienia o współpracy, które wojskowa uczelnia podpisała z kilkunastoma szkołami ponadpodstawowymi w całym kraju. W czerwcu była to już druga wizyta młodzieży szkolnej w akademii. – Dwa tygodnie temu naszymi gośćmi byli uczniowie klas mundurowych z 2 Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu – mówi ppłk Tomasz Słotwiński, szef Wydziału wychowawczego AWL.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Krwawa noc pośród puszczy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mobilne dowodzenie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO