moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowe zmagania weteranów

Na stadionie lekkoatletycznym w Ostródzie rywalizowali uczestnicy misji wojskowych poza granicami kraju. Żołnierze startujący w zawodach chcieli w ten sposób uczcić pamięć o kolegach, którzy oddali życie na zagranicznych misjach. Sportowym zmaganiom towarzyszył także piknik „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

„Ideą zawodów jest integracja środowiska uczestników misji poza granicami państwa, a także zwrócenie uwagi na ich poświęcenie dla ojczyzny oraz dalsze losy poza służbą” – wyjaśnia Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, organizator tej imprezy.

Na drugą edycję „Wyzwania weterana” placówka zaprosiła żołnierzy ze wszystkich jednostek Wojska Polskiego, a także tych, którzy zakończyli już służbę wojskową. W Ostródzkim Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się zawody sportowe, w których rywalizowali w skoku w dal, biegach na 100 m, 400 m i 1500 m, pchnięciu kulą, łucznictwie, wioślarstwie halowym, wyciskaniu sztangi oraz pływaniu na 50 m stylem dowolnym i klasycznym. Zespołową konkurencją była sztafeta dowództw 4 x 400 m. Obok siebie startowali szeregowi i generałowie. Ci ostatni biegli m.in. w sztafecie dowództw 4 x 400 m. Konkurencję tę wygrała drużyna Żandarmerii Wojskowej, drugie miejsce zajęła reprezentacja Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a trzecie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

REKLAMA

W zawodach wzięło udział 21 żołnierzy (w tym trzy kobiety oraz trzech weteranów poszkodowanych) z jednostek podległych DORSZ. Startowali we wszystkich konkurencjach i zdobyli łącznie 24 medale, w tym dziesięć złotych, 11 srebrnych i trzy brązowe.

– Na tej sportowej arenie najważniejsza jest zespołowa walka oraz pokonanie własnych słabości – podkreśla ppłk Anna Kujtkowska, szef Wydziału Szkolenia Ogólnowojskowego i Wychowania Fizycznego DORSZ. Zdobyła ona cztery medale: srebrne w pchnięciu kulą oraz w skoku w dal, złote w biegu na 100 m oraz w wyciskaniu sztangi leżąc.

W zawodach „Wyzwanie weterana” wzięła także udział drużyna Invictus Games Poland, która przygotowuje się do wrześniowego startu w igrzyskach IG w Düsseldorfie organizowanych przez brytyjskiego księcia Harry'ego. Członkowie drużyny Invictusa zgarnęli wszystkie medale w łucznictwie oraz w wioślarstwie. W tej pierwszej rywalizacji złoty medal zdobył płk Leszek Stępień. – To była okazja do sprawdzenia własnych umiejętności, mogliśmy poczuć smak stresu i rywalizacji – mówi oficer, który zdobył złoty medal w łucznictwie. Na podium razem z nim stanęli koledzy z drużyny Invictus Games Poland: st. sierż. Waldemar Skoneczny oraz mł. chor. Marcin Brzechwa. Płk Stępień zdobył także brązowy medal w pływaniu na 50 m stylem klasycznym. – Startowałem w kategorii wiekowej powyżej 35 lat, razem z weteranami poszkodowanymi – dodaje oficer, który na misji w Afganistanie stracił nogę.

Z kolei w wioślarstwie halowym zwyciężył st. kpr. Andrzej Kuciński, który w ciągu czterech minut przepłynął 1214 m. Jednak zabrakło mu 86 m do zdobycia złotego biletu na kolejne igrzyska Invictus Games, które w 2025 roku odbędą się w Kanadzie. – Nie poddaję się, będę dalej ciężko trenował – zapowiada podoficer, który przygotowuje się również do kolejnego startu, tym razem w mistrzostwach Polski w wioślarstwie halowym.

Podczas gdy na stadionie sportowcy walczyli o medale, mieszkańcy Ostródy uczestniczyli w pikniku wojskowym „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Na stoiskach promocyjnych jednostek wojskowych można było zobaczyć sprzęt wojskowy, porozmawiać z żołnierzami, a także wziąć udział w konkursie lub grze edukacyjnej oraz skosztować wojskowej grochówki.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Piotr Lisowski/ CWDPGP

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ostatnia droga Pileckiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Po śladach polskich bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Broń Hitlera w rękach AK
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ameryka daje wsparcie
„Ryś” z laserem
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Krwawa noc pośród puszczy
Cień atomowej zagłady
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO