moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy kończą dyżur w UE

Byli gotowi do dowodzenia operacjami wojskowymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli w Europie oraz w północnej części Afryki, ale właśnie schodzą z posterunku. Półroczny dyżur kończy Dowództwo Operacji UE, czyli jednostka zbudowana na bazie Centrum Operacji Lądowych w Krakowie. Dyżur kończy także Wyszehradzka Grupa Bojowa UE.

Uroczystość z okazji zakończenia dyżuru Dowództwa Operacji Unii Europejskiej i Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE odbyła się w Krakowie, na terenie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie. To właśnie na bazie tej krakowskiej jednostki zbudowano Dowództwo Operacji UE (Operational Headquarters – OHQ). Dowództwo miało międzynarodową obsadę: najwięcej personelu delegowali Polacy, ale w jego strukturze byli także Węgrzy, Czesi, Słowacy, Litwini i Chorwaci.

W uroczystej zbiórce w Krakowie udział wzięli m.in. dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca OHQ i dowódca Centrum Operacji Lądowych gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej i jednocześnie dowódca Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE płk Michał Strzelecki. W uroczystości na terenie COL-DKL uczestniczyli także: gen. bryg. Kazimierz Dyński z DGRSZ, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz pododdziały z państw V4.

REKLAMA

– Dyżur Dowództwa Operacji UE i Wyszehradzkiej Grupy Bojowej właśnie się zakończył – ogłosił gen. dyw. Stanisław Czosnek. – Po raz trzeci w historii Polska była gotowa do dowodzenia międzynarodowymi operacjami. Od 1 stycznia do 30 czerwca mogliśmy kierować misjami prowadzonymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli. I chociaż Polska delegowała do składu OHQ i GBUE najwięcej personelu, to dyżur był wysiłkiem wielu ludzi z wielu krajów. Bardzo dziękuję za wasze zaangażowanie. Jestem dumny, że mogłem dowodzić tak ważną strukturą, szczególnie teraz, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna – dodał gen. Czosnek.

Podczas uroczystości głos zabrał także dowódca spadochroniarzy i GBUE, płk Michał Strzelecki. – To był spokojny dyżur w niespokojnych czasach. Bo chociaż nasza Grupa Bojowa nie została aktywowana, to jestem przekonany, że zdolności z nami zostają – zaznaczył oficer. Z kolei dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski przypomniał, że Polska jest bardzo aktywnym członkiem Unii Europejskiej. – Nasze zaangażowanie w dyżury grup bojowych UE jest dowodem zobowiązania na rzecz międzynarodowego bezpieczeństwa. Wierzę, że dzięki wam wschodnia flanka Sojuszu jest lepiej chroniona, a przez to bezpieczniejsza – zwrócił się do schodzących z dyżuru żołnierzy. – Dziękuję za waszą służbę nie tylko jako generał i żołnierz, ale także jako obywatel jednego z krajów na wschodniej flance NATO – dodał dowódca operacyjny.

Dowództwo Operacji Unii Europejskiej Państw Grupy Wyszehradzkiej znajdowało się w stanie gotowości przez ostatnie sześć miesięcy. Wojskowi byli przygotowani do dowodzenia operacjami militarnymi i humanitarnymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli na terenie całej Europy i w północnej Afryce. Gdyby doszło do sytuacji kryzysowej, to o aktywacji dowództwa i Grupy Bojowej UE zdecydowałby Komitet Wojskowy UE. W takim przypadku międzynarodowa obsada OHQ musiałaby osiągnąć gotowość do dowodzenia operacją w ciągu zaledwie kilku dni. Tak się jednak nie stało: ani unijne dowództwo, ani Wyszehradzka Grupa Bojowa UE nie zostały aktywowane.

Dowództwo Operacji UE w Krakowie powołano po raz trzeci. Wcześniej gotowość do dowodzenia operacjami militarnymi organizowanymi przez Unię Europejską polska armia utrzymywała w czasie unijnych dyżurów w 2016 i 2019 roku. Uprawnienia OHQ ma tylko kilka państw, m.in.: Francja, Niemcy, Włochy, Grecja i Hiszpania. Dowództwo Operacji UE jest dowództwem strategicznym, bezpośrednio współpracuje z Komitetem Wojskowym UE.

Wyszehradzką GBUE tworzyli w większości żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. Drugą siłę stanowili Węgrzy, potem Czesi i Słowacy. Oficerów do sztabu Grupy Bojowej skierowały także siły zbrojne Chorwacji i Łotwy. Polacy stworzyli batalion manewrowy oraz delegowali różnego typu pododdziały specjalistyczne. Żołnierze WP odpowiadali także za zabezpieczenie logistyczne oraz system łączności.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zapraszamy na Festiwal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Armia Andersa w operacji „Honker”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Rajd ku czci saperów
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiosenna burza nad Estonią
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Treningi z wojskiem wracają
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowe Oscary przyznane!
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pierwsi na oceanie
NATO na północnym szlaku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Zmiany w dodatkach stażowych
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Skrzydła IT dla cyberwojsk
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwszy polski technik AH-64
Pływacy i maratończycy na medal
Po przeprawie ruszyli do walki
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Uwaga, transformacja!
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Husarz na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
„Wielka droga” dostępna online
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sztuka ochrony zabytków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO