moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia polskich i litewskich specjalsów

Polscy żołnierze wojsk specjalnych przygotowują się do działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa szczytu NATO, który w przyszłym tygodniu odbędzie się w Wilnie. Dziś w Kłajpedzie Polacy ćwiczyli z litewskimi komandosami. Trening wojskowych obserwowali prezydenci obu państw – Andrzej Duda i Gitanas Nausėda.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z trzydniową wizytą na Litwie. Do tej pory odbył szereg spotkań z prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą, wziął udział w obchodach Święta Narodowego Litwy, a w piątek obserwował trening polskich i litewskich żołnierzy wojsk specjalnych.

Ćwiczenia specjalsów odbyły się w miejscowości Kłajpeda i były jednym z elementów przygotowań do szczytu NATO, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Wilnie. Właśnie z powodu tego wydarzenia Polska skierowała na Litwę kontyngent liczący 75 wojskowych i pracowników wojska. Tworzący go żołnierze mają do dyspozycji m.in. śmigłowce Black Hawk, Mi-17 oraz system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych Sky CTRL. – Nasz kontyngent przybył tu, aby ćwiczyć, ale także po to, aby wspierać żołnierzy litewskich w ochranianiu szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda. – Zależy nam na tym, aby wszyscy mieszkańcy Litwy mieli poczucia bezpieczeństwa i obecności sojuszniczej – podkreślił.

REKLAMA

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaznaczył także, że szczyt NATO będzie miał ogromne znaczenie dla przyszłości nie tylko Europy Wschodniej i wschodniej flanki NATO, ale dla całego świata. Wyraził nadzieję, że wówczas sojusznicy zadecydują o udzielaniu dalszego wsparcia dla Kijowa, zostaną także poczynione pierwsze kroki ku temu, by Ukraina mogła zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Ukraina i jej armia doświadczonych wojennie i coraz lepiej uzbrojonych żołnierzy, gdy stanie się częścią militarną NATO, z całą pewnością ten sojusz wzmocni – stwierdził.

Natomiast prezydent Litwy poinformował, że współpraca między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi zacieśnia się, a ćwiczeń wojskowych będzie coraz więcej. – Wspólne działania Polski i Litwy są ważnym czynnikiem bezpieczeństwa w obliczu agresji militarnej – podkreślił Nausėda. Zaznaczył także, że ćwiczenia, które odbyły się w Kłajpedzie to dowód na determinację obu narodów do działania i wspólnego reagowania na zamiary ewentualnych agresorów. – Nasza wspólna, długa i bogata historia nauczyła nas, że razem jesteśmy niepokonani – zaznaczył.

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, w związku ze zbliżającym się szczytem Sojuszu, wystosowali list do przywódców państw NATO, w którym zaapelowali o dokonanie przeglądu zdolności odstraszania nuklearnego i jego adaptację do nowych realiów. Przekonują także o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zwiększenia odporności sojuszników na zagrożenia hybrydowe oraz podniesienia wydatków przeznaczanych na obronność. Polski prezydent tłumaczył, że dokument został przygotowany ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa, co jest związane m.in. z zapowiedzią relokacji na Białoruś rosyjskiej broni nuklearnej i obecnością najemników Grupy Wagnera. – Zdecydowaliśmy się na napisanie tego listu właśnie po to, by móc ten temat poruszyć na spotkaniu szefów państw i rządów NATO, i aby nikt nie był nim zaskoczony – zaznaczył Andrzej Duda. – Rozpoczęliśmy tę inicjatywę podczas naszej wizyty w Kijowie, bo uważamy, że jest to właściwy czas. Musimy zwrócić uwagę na procesy, które zachodzą na Białorusi i kompleksowo je ocenić – dodał prezydent Nausėda.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1688837040
Od kiedy to Polska nie ma godła, ewentualnie czemu Litwa nie znalazła w swoim kraju choćby jednego symbolu Polski, podobno bardzo zaprzyjaźnionego kraju.
70-58-0D-62

Przygotowania czas zacząć
 
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Weterani i bokser „Master”
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mundury w linii... produkcyjnej
Cena wolności
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Kurs z dzwonem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ocalały z transportu do Katynia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
Hiszpański palimpsest
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
NATO na północnym szlaku
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO