moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Duda: Ukraina wzmocni Sojusz

Przyjęcie Ukrainy do NATO będzie dla nas niebagatelnym wzmocnieniem. To bufor, który oddziela nas od największego zagrożenia, jakim jest obecnie Rosja – podkreślał przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu w Wilnie Andrzej Duda. Tymczasem dziś m.in. zainauguruje działalność Rada NATO-Ukraina.

Do centrum wystawienniczego Litexpo, w którym wczoraj rozpoczął się szczyt NATO, przywódcy państw członkowskich zjeżdżali od wczesnego ranka. Zanim weszli do sali, mieli chwilę na rozmowę z dziennikarzami. Na pytania odpowiadał też Andrzej Duda. – Najbardziej żywym tematem pierwszego dnia szczytu było przyszłe członkostwo Ukrainy w NATO. Przyjęcie do Sojuszu jeszcze jednego europejskiego państwa, z tak wielkim zasobem naturalnym, wielką armią, ogromnie doświadczoną w boju, będzie nas wszystkich niebagatelnym wzmocnieniem – nie miał wątpliwości polski prezydent. Jego zdaniem znaczące korzyści odniesie przy tym także Polska. Duda podkreślał, że Ukraina to bufor, który oddziela nas od największego zagrożenia, którym jest obecnie Rosja. – W kwestii zaproszenia do ostatniej chwili trwały dyskusje. Dotyczyły deklaracji, która wczoraj ostatecznie została zatwierdzona – przyznał prezydent. Podczas posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej padła wyraźna zapowiedź przyjęcia Ukrainy do NATO. Sam proces akcesyjny będzie uproszczony, bo podobnie jak Finlandia i Szwecja, Ukraina została zwolniona z MAP, czyli wypełnienia planu działań na rzecz członkostwa. Dziś zainauguruje też swoją działalność Rada Ukraina-NATO – nowa instytucja polityczna, która ułatwi konsultowanie kluczowych dla obydwu stron tematów. Ukraina będzie w niej miała status równy państwom członkowskim. Na razie jednak NATO nie przedstawiło Kijowowi dokładnej daty akcesji. – Nie możemy tego zrobić, bo w Ukrainie ciągle trwa wojna – mówił Duda.

REKLAMA

Pierwszy dzień szczytu w Wilnie upłynął również pod znakiem rozmów dwustronnych. Polski prezydent spotkał się m.in z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. – Rozmawialiśmy o bieżącej współpracy pomiędzy naszymi krajami. Przede wszystkim dyskutowaliśmy na temat wspólnych programów zbrojeniowych, jak „Narew” czy „Miecznik” (pierwszy dotyczy systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu, drugi budowy fregat rakietowych – przyp. red.) – wyliczał Duda. – Oczywiście poruszyliśmy też kwestie dotyczące przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO i tego, w jaki sposób jej pomagamy. Proszę pamiętać, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania znajdują się w absolutnej awangardzie, jeśli chodzi o donatorów Ukrainy. To my, poza Stanami Zjednoczonymi, przekazaliśmy jej do tej pory najwięcej sprzętu – dodał. Prezydent zapowiedział ponadto, że po zakończeniu wileńskiego szczytu zwoła w Polsce Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Tymczasem w spotkaniach dwustronnych biorą udział również inni członkowie polskiej delegacji. Dziś rano na przykład minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał ze swoją łotewską odpowiedniczką Inārą Mūrniece. Główne tematy, jak poinformował na Twitterze polski resort obrony, to bezpieczeństwo w regionie oraz współpraca wojskowa w wymiarze dwustronnym i wielonarodowym.

Drugi dzień szczytu upłynie m.in. pod znakiem posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej – tym razem z udziałem nie tylko Szwecji, lecz także partnerów NATO z Azji i regionu Pacyfiku: Japonii, Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. Po raz pierwszy zbierze się również wspomniana już Rada NATO-Ukraina. W jej obradach weźmie udział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który później spotka się z przywódcami USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. Wreszcie przemówienie w Wilnie ma wygłosić Joe Biden. Jak zapowiada agencja Reutera, będzie mówił o sojuszniczej jedności i nowej odsłonie pomocy dla Ukrainy, podkreśli też rolę Stanów Zjednoczonych we wprowadzeniu do NATO Szwecji.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne zakupy dla wojska
 
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Realia, a nie teoria
Fiński debiut w Sojuszu
Out of the Shadow
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Abramsy jadą na ukraiński front
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Uwolnić zakładników
Pierwszy polski Homar
Sokół czuwa w Tatrach
„Sokół” wylądował
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Wszystkie Pilice w wojsku
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polsko-koreańskie rozmowy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
PKW Orlik gotowy na misję
Zielony talizman Polaków
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spoczęli w ojczyźnie
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Orka po koreańsku
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
PGZ rośnie w siłę
Ekspresowa pomoc
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Porozumienie Sikorski-Stalin
Polski dzień strzelania w Rumunii
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
32 krążki pływaków-żołnierzy
Najdłuższa noc
Podchorążowie świętują
Misja: obronić Finlandię
Szef MON-u o planach obrony kraju
Futsal na zakończenie rywalizacji
Wiara bez wiedzy
Narodziny polskich sił morskich
PKW Orlik już w Estonii
Unijna pomoc dla Ukrainy
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zanim wyruszą do Bagdadu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Terytorials na etacie
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Saperzy na wschodzie Polski
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO