moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyślij kartkę do bohatera

1,25 mln kartek do powstańców warszawskich, 1,6 mln zł wsparcia dla kombatantów i 96 laureatów nagrody BohaterON – to wynik trwającej od ośmiu lat kampanii „BohaterON – włącz historię!”. – Ta inicjatywa to bezcenna lekcja patriotyzmu – mówiono podczas konferencji inaugurującej ósmą edycję akcji. W jej ramach można m.in. wysyłać życzenia dla powstańców.


– „BohaterON – włącz historię!” jest to największa kampania społeczna z zakresu edukacji historycznej w Polsce – mówiła Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego tej akcji podczas konferencji prasowej w Warszawie, inaugurującej ósmą edycję przedsięwzięcia.

Inicjatywa rozpoczęła się w 2014 roku z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. – Żyło wówczas około 4800 uczestników tych wydarzeń, dziś pozostało wśród nas niespełna 500 powstańców – podkreśliła Łesiuk-Krajewska. Dlatego, jak dodała, celem ogólnopolskiej kampanii jest podziękowanie uczestnikom powstania, niesienie im pomocy i edukacja na temat zrywu. Kampania jest realizowana przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów.

REKLAMA

– Kampania edukuje, pomaga, wydobywa z historii to, co najważniejsze – zaznaczył w czasie konferencji Piotr Gliński, minister kultury. Podkreślił, że ważnym aspektem akcji jest edukacja, szczególne młodych ludzi. – To bezcenna lekcja patriotyzmu dla młodych osób. Jestem pod wrażeniem, jak inicjatywa się rozrasta, dzięki niej młodzież zaczęła się interesować historią – zauważyła Danuta Dworakowska „Lena”, sanitariuszka w powstaniu.
O znaczącej roli edukacji historycznej mówiła także Małgorzata Kożuchowska, aktorka i ambasadorka kampanii BohaterON. – Spoczywa na nas odpowiedzialność za przekazanie młodemu pokoleniu, że historia powstańców warszawskich jest dla nas, współczesnych, niezwykle ważna – zaznaczyła aktorka.

Dowody pamięci

Jednym z elementów kampanii jest akcja wysyłania pocztówek do powstańców. – Dotychczas do uczestników walk o stolicę dostarczyliśmy 1,25 mln kartek – podała Łesiuk-Krajewska. Kartki można wysłać przez cały rok. E-pocztówki są dostępne online i kosztują 10, 50 lub 100 zł. Cena pokrywa koszty wydruku i wysyłki kartek oraz przeznaczana jest na pomoc powstańcom. Życzenia dla nich trzeba zawrzeć w maksymalnie 25 słowach – tylu, ile wynosił limit w korespondencji poczty polowej w czasie powstania. Potem zespół BohaterON-a drukuje kartki i wysyła je do powstańców w wersji papierowej.

Od roku działa także strona „Dumni z powstańców” – od 1 sierpnia do 2 października można zamieszczać na niej własne wpisy, zdjęcia i filmy wyrażające wdzięczność dla powstańców. Z tej możliwości w ubiegłym roku skorzystało blisko 40 tys. osób i organizacji.


Film: IPN

Akcja „Dumni z Powstańców” nabierze wyjątkowego charakteru z racji przypadającej w 2024 roku 80. rocznicy zrywu. – Zachęcamy wszystkich, by pokazali, że pamiętają o powstańcach, nie tylko 1 sierpnia i nie tylko w Warszawie – apelowała Łesiuk-Krajewska. Dodała, że organizatorzy akcji chcą pokazać, iż pamięć o powstaniu jest silnym elementem naszej tożsamości narodowej, chcą promować oddolne inicjatywy, edukować i przypominać o zrywie z 1944 roku.

W tym celu powstał Komitet Społeczny ds. Obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego, a na stronie „Dumni z powstańców” zamieszczono wskazówki, w jaki sposób można uczcić powstańców. Wśród podanych przykładów znalazły się: wsparcie zbiórek dla kombatantów, opieka nad grobami i miejscami pamięci, odszukanie powstańców w swoich miejscowościach czy malowanie historycznych murali. Na stronie pojawi się też kalendarium rocznicowych wydarzeń z informacjami o nich.

– Chcemy przez ten rok pokazać, że nawet najmniejsza aktywność ma siłę, która buduje naszą pamięć narodową – zaznaczyła Aleksandra Głogowska, dyrektor literacka Radia dla Ciebie i członek honorowy Komitetu Społecznego ds. Obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego.

BohaterON-y dla najlepszych

Podczas konferencji omówiono też działania mające na celu wsparcie powstańców. – Do tej pory przeznaczyliśmy na nie 1,6 mln zł – wyliczyła Łesiuk-Krajewska. Wolontariusze BohaterON-a między innymi pomagają kombatantom w codziennych obowiązkach, kupują i dowożą obiady, dostarczają zakupy, kupują sprzęt rehabilitacyjny. – Uruchamiamy następną zbiórkę, naszym celem jest zebranie 360 tys. zł, co pozwoli na dalszą całoroczną pomoc dla powstańców – dodała organizatorka.

Kolejnym elementem kampanii jest edukacja. Dla młodzieży szkolnej organizowane są warsztaty i spotkania z uczestnikami powstania. W działania edukacyjne w ramach akcji „BohaterON w Twojej Szkole” zaangażowało się już 1,8 mln uczniów. – Od ośmiu lat włączamy się w tę akcję, organizujemy seminaria dla nauczycieli pokazujące, jak w niestandardowy sposób uczyć historii – mówił Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym roku po raz piąty przyznane zostaną również nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich dla osób i instytucji, które promowały postawy patriotyczne i propagowały historię Polski XX wieku. Na stronie projektu do 10 września można zgłaszać kandydatów do nagrody. Laureatów wybierze kapituła pod przewodnictwem ministra Piotra Glińskiego, złożona z przedstawicieli rządu, firm, historyków, powstańców i ambasadorów akcji.

Przyznane zostaną brązowe, srebrne i złote BohaterON-y w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. Ponadto internauci w głosowaniu online w dniach 22 września–6 października wybiorą laureatów BohaterON-ów Publiczności. Zwycięzców poznamy 12 października na uroczystej gali w Warszawie. Dotychczas nagrodą BohaterON wyróżniono 96 osób, firm i instytucji.

Więcej informacji o kampanii, zgłaszaniu kandydatów, kartkach i obchodach można znaleźć na stronie akcji.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Mikołaj Buja/ IPN

dodaj komentarz

komentarze


W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
 
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
V Korpus z nowym dowódcą
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Głos z katyńskich mogił
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto wojskowego sportu
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO