moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Licytacja fair play

To była trzecia edycja licytacji motocyklowego kasku ozdobionego wojskowymi motywami. Cena wyjściowa – 500 zł – została przebita szesnastokrotnie. Zebrane środki wspomogą rehabilitację st. szer. Przemysława Tapałaja. Uroczyste przekazanie kasku zwycięzcy aukcji odbyło się w piątek podczas święta 1 Pułku Saperów w Brzegu – wygrała macierzysta jednostka rannego żołnierza.

– Na pomysł, aby wziąć udział w licytacji kasku, wpadliśmy na zakończenie 4. Rajdu Motocyklowego Weteranów, w którym braliśmy udział – mówi kpt. Marcin Auguścik z 1 Pułku Saperów z Brzegu. Podczas tegorocznych centralnych obchodów Dnia Weterana w Nowym Dworze Mazowieckim Marek Szatkowski z pracowni Art Garage wręczył ten gadżet mjr Katarzynie Rzadkowskiej, dyrektor Centrum Weterana. Artysta, którego pasją jest malowanie motywów wojskowych i patriotycznych, także na motocyklach i muralach, ozdobił kask motywem husarza z lancą oraz sylwetką żołnierza sił specjalnych. Po jego bokach umieścił napisy „Szacunek” i „Wsparcie”, z tyłu zaś słowo „Weteran” oraz biało-czerwoną flagę. Przy malowaniu kasku spędził ponad sto godzin.

Centrum Weterana przekazało kask Fundacji „Sprzymierzeni z GROM”, która wystawiła go na licytację. Wspólnie wybrano żołnierza, do którego miały trafić zebrane w ten sposób środki. Został nim st. szer. Przemysław Tapałaj, żołnierz 1 Pułku Saperów, weteran z Afganistanu, który mimo że w wypadku na poligonie w 2020 roku stracił nogę, nie porzucił munduru. Za swoją służbę i determinację w ubiegłym roku otrzymał tytuł Szeregowego Roku 1 Pułku Saperów.

REKLAMA

– Podjęliśmy rękawicę, aby kask trafił do naszej sali tradycji i przypominał, że nie zostawiamy swoich, a pieniądze mogły zostać przeznaczone na wsparcie naszego kolegi – zdradza kpt. Auguścik. W pułku została przeprowadzona zbiórka wśród żołnierzy i pracowników cywilnych. Kapitan przyznaje, że był zaskoczony tak dużym zainteresowaniem – udało się zebrać ponad 11 tys. zł.

O dużym zainteresowaniu licytacją mówi także Grzegorz Wydrowski, prezes zarządu Fundacji Sprzymierzeni z GROM. – Byliśmy świadkami rywalizacji dwóch najważniejszych graczy – wspomina. Jednym z nich był 1 Pułk Saperów, w imieniu którego licytował kpt. Auguścik. Niezwykle emocjonująca była końcówka licytacji. Po raz ostatni oficer podbił cenę kasku minutę przed 20.00, czyli przed zakończeniem aukcji. Był pewny, że 1 Pułk wygrał. Tymczasem między 19.59 a 20.00 wyższą kwotę za kask zaoferował drugi gracz – mł. insp. w st. spocz. Marek Górnicki ze Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa. I to on zgodnie z przyjętym regulaminem został zwycięzcą. – Natychmiast podbiliśmy stawkę, ale stało się to kilkanaście sekund po godz. 20.00. Nasz rywal jednak zdecydował, że zgadza się, aby kask trafił do naszej jednostki, zgodnie z zasadami fair play – opowiada kpt. Auguścik.

– Chciałbym z całego serca podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w licytacji. Zebrane pieniądze przeznaczę na rehabilitację oraz zaopatrzenie protetyczne – cieszy się st. szer. Przemysław Tapałaj.

Kask został wylicytowany za 8 tys. zł. Pozostałe trzy tysiące ze zbiórki w jednostce 1 Pułk przekazał Fundacji „Pomoc dla Weterana”, której podopiecznym jest st. szer. Tapałaj. – Po wypadku jego koledzy zwrócili się do nas z prośbą, aby się nim zaopiekować – mówi Joanna Janik, prezes fundacji. Jak opowiada, historia żołnierza poruszyła wiele osób. Pierwszy post na Facebooku na jego temat został udostępniony kilkaset razy, koledzy z jednostki organizowali różne akcje sportowe, a zebrane środki wpłacali na konto fundacji. – Za kilkanaście tysięcy złotych kupiliśmy Przemkowi protezę stopy, będziemy także ponosić koszty wymiany zużytych części protezy oraz rehabilitacji – dodaje Joanna Janik.

Pomysłodawcą projektu „Kask Weterana” jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, a partnerem Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która ufundowała gadżet.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 1 Pułk Saperów

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Barwy walki
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kadisz za bohaterów
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Szpej na miarę potrzeb
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO