moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze zapraszają na defiladę

Stołeczną Wisłostradą przejadą Abramsy, K2, Kraby i HIMARS-y. Na niebie zobaczymy F-16, CAS-y, Herculesy, FA-50 oraz śmigłowce. 15 sierpnia warto być w Warszawie, by na żywo zobaczyć żołnierzy oraz ich uzbrojenie. – W dzień naszego święta bądźcie z nami! Silna Biało-Czerwona! – na defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego żołnierze zapraszają wszystkich przyjaciół wojska.

15 sierpnia warszawską Wisłostradą przedefiluje ponad 2 tys. żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych i 200 jednostek sprzętu wojskowego. Nad miastem pojawi się sto statków powietrznych. – To wyjątkowy dzień dla żołnierzy i będzie nam bardzo miło, jeśli zechcecie Państwo spędzić go z nami – zapraszał na defiladę podczas konferencji prasowej mjr Michał Tomczyk z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. Wojskowa defilada wróciła na ulice stolicy po trzech latach nieobecności i w tym roku organizowana jest pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”.

Co będzie można zobaczyć 15 sierpnia w stolicy? Przede wszystkim Wisłostradą przemaszerują żołnierze reprezentujący każdy rodzaj sił zbrojnych, a więc wojska lądowe, marynarkę wojenną, siły powietrzne, wojska obrony terytorialnej, wojska specjalne oraz żandarmerię wojskową i wojska obrony cyberprzestrzeni. Wraz z polskimi żołnierzami świętować będą sojusznicy z armii amerykańskiej, brytyjskiej, chorwackiej oraz rumuńskiej. Wojskowym będzie towarzyszył sprzęt, którym posługują się na co dzień. Wojska lądowe zaprezentują m.in. czołgi K2 Black Panther, samobieżne armatohaubice Krab, moździerze samobieżne Rak, haubice na podwoziu gąsiennicowym K9, czołgi Abrams, wyrzutnie rakietowe HIMARS, system Patriot, bojowe wozy piechoty Borsuk, lekkie pojazdy rozpoznawcze Żmija oraz transportery Rosomak. Podczas wyczekiwanej przez miłośników lotnictwa powietrznej części defilady zobaczymy m.in. myśliwce wielozadaniowe F-16, samoloty transportowe, jak CASA czy Hercules, a także całe lotnictwo śmigłowcowe i bezzałogowe. – Na pewno gratką dla wszystkich będzie pojawienie się FA-50. Podczas defilady samolot z biało-czerwoną szachownicą i polską załogą zaprezentuje się przed państwem po raz pierwszy – mówi ppłk Magdalena Busz, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego. – Pojawią się również statki powietrzne naszych sojuszników. Jakie? Niech to będzie dla państwa niespodzianka – dodała ppłk Busz. By dojechać na defiladę na czas, wojskowy sprzęt będzie zjeżdżał do Warszawy prawie tydzień wcześniej. – Bardzo prosimy kierowców w całej Polsce, by zachowali bezpieczeństwo podczas wyprzedzania wojskowych kolumn – zaapelowała ppłk Busz.

REKLAMA

Defilada rozpocznie się o godzinie 14 w okolicy Multimedialnego Parku Fontann. Miejsce przemarszu zostanie zamknięte dla ruchu samochodowego, nie będzie tam również działać komunikacja miejska. W czasie defilady będą też zamknięte przejścia podziemne. Żołnierze sugerują, by dojechać w okolice Starego lub Nowego Miasta samochodem, metrem lub autobusem i stamtąd spacerem przejść w okolicę Parku Fontann. – Tam przygotujemy dla Państwa dogodne miejsca widokowe, z których będzie doskonale widać to, co będzie się działo na defiladzie – zapewniał ppłk Artur Sak, rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w całej Polsce już 13 sierpnia. – Bardzo nam zależy, by byli z nami mieszkańcy i dużych, i małych miast, dlatego na terenie całego kraju, w ponad 70 miejscach zorganizujemy wojskowe pikniki – zapowiedziała ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Na piknikach prezentowany będzie sprzęt i wyszkolenie żołnierzy, odbędą się również koncerty orkiestr wojskowych, gry i zabawy dla dzieci. Pikniki odbędą się m.in. w Raszynie, Jordanowie, Giżycku, Ossowie i Tarczynie. Pełna lista pikników znajduje się na stronie MON.

– Ale to nie wszystko. Dla tych, którzy chcą świętować aktywnie, przygotowaliśmy dwa biegi. „Piątka z żołnierzem” odbędzie się 15 sierpnia na błoniach Stadionu Narodowego, a „Falcon – Żelazny Bieg” – 13 sierpnia i jego trasa rozpocznie się w Okuniewie, zakończy zaś w Ossowie. Udział w biegach jest bezpłatny, a wszystkie szczegóły znajdziecie Państwo na naszych stronach internetowych – zachęcała ppłk Balik. Na piknikach do dyspozycji osób zainteresowanych wstąpieniem do wojska będą rekruterzy z WCR-ów. – Odpowiedzą na wszystkie pytania związane ze służbą i wskażą, w jaki sposób wstąpić w nasze szeregi – mówiła ppłk Justyna Balik.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEle dla wojska
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ocalały z transportu do Katynia
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barwy walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO