moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rowerzyści upamiętnią „misjonarzy”

Dziś o godzinie 10.00 z 18 Batalionu Dowodzenia w Siedlcach w liczącą około 550 km trasę wyruszyło 60 uczestników I Rajdu Rowerowego Weteranów. Dystans ten zamierzają pokonać w pięć dni, codziennie przejeżdżając od 100 do 110 km. Ideą przedsięwzięcia jest upamiętnienie żołnierzy, którzy zginęli na zagranicznych misjach.

– Gdy się dowiedziałam, że odbędzie się Rajd Rowerowy Weteranów, którego celem jest upamiętnienie poległych na misjach żołnierzy, od razu pomyślałam, że chcę wziąć w nim udział – mówi kmdr ppor. Karina Piecyk z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, która codziennie pokonuje na rowerze trasę 40 km, bo dojeżdża nim do pracy. Jak twierdzi, taka impreza jest ważna także dla integracji środowiska polskich i amerykańskich żołnierzy służących w naszym kraju oraz promuje służbę w Wojsku Polskim.

W Rajdzie Rowerowym Weteranów, który rozpoczął się 8 sierpnia w Siedlcach, bierze udział 60 osób. Są to polscy i amerykańscy żołnierze, członkowie Gwardii Narodowej stanu Illinois, przedstawiciele amerykańskiej fundacji Gold Star Mission oraz Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”, weterani poszkodowani, a także uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia im. Weteranów Działań poza Granicami Państwa we Włoszakowicach.

REKLAMA

Trasa jest podzielona na pięć etapów. Rowerzyści pojadą z Siedlec do Terespola, dalej do Chełma, Hrubieszowa i Zamościa, dotrą do Stalowej Woli, a 12 sierpnia zakończą swoją wyprawę w 21 Batalionie Dowodzenia w Rzeszowie. Każdego dnia pokonają dystans od 100 do 110 km.

– Rajd ma na celu integrację środowiska weteranów i rodzin poległych żołnierzy z Polski oraz krajów sojuszniczych, w tym Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na każdym etapie jego uczestnicy będą upamiętniać żołnierzy, którzy oddali życie, służąc ojczyźnie w misjach poza granicami państwa na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – mówi Mariusz Sybilski, kierownik zespołu edukacji i tradycji Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Uczestnicy rajdu uczczą pamięć 17 Polaków i ośmiu Amerykanów, dla których udział w zagranicznej misji zakończył się tragicznie. Na trasie odwiedzą także groby polskich żołnierzy poległych podczas służby poza granicami państwa.

Jedną z uczestniczek rajdu jest Małgorzata Wilczyńska ze Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”. – Jadę, aby podtrzymać pamięć o żołnierzach, którzy służyli ojczyźnie – deklaruje. W ubiegłym roku na zaproszenie amerykańskiej fundacji Gold Star Mission, zrzeszającej rodziny poległych, wzięła udział w podobnym rajdzie, który odbył się w USA. Przejechała wówczas 400 km. – Nie powiedziałam wówczas o tym nikomu, ale wraz z synem Jędrzejem jechaliśmy dla mojego męża, mjr. Mirosława Wilczyńskiego, szefa sekcji techniki lotniczej w 1 Brygadzie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, oraz pozostałych 19 lotników, którzy 23 stycznia 2008 roku zginęli w katastrofie wojskowego samolotu CASA-C-295M w Mirosławcu. Chciałam w ten sposób uczcić zbliżającą się 15. rocznicę ich śmierci – opowiada. Teraz chciałaby upamiętnić polskich misjonarzy, którzy nie wrócili do domu.

Organizatorami Rajdu Rowerowego Weteranów są: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 18 Dywizja Zmechanizowana, Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” oraz Branżowa Szkoła I Stopnia im. Weteranów Działań poza Granicami Państwa we Włoszakowicach.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: kpr Sławomir Kozioł

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Barwy walki
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto stołecznego garnizonu
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Kadisz za bohaterów
Szpej na miarę potrzeb
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO