moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum Wojska Polskiego zaprasza do Cytadeli

Zapraszamy 13 sierpnia o 13.00 do nowej siedziby muzeum w Cytadeli Warszawskiej. Przygotowaliśmy wystawę inauguracyjną, która, mam nadzieję, pozytywnie zaskoczy zwiedzających, a ponadto pokazy grup rekonstrukcyjnych, dioramy obozowisk wojskowych i wojskowy piknik – zachęca Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

 

W niedzielę 13 sierpnia Muzeum Wojska Polskiego otwiera swoje podwoje w nowej siedzibie w Cytadeli Warszawskiej. Na gości będzie czekać wystawa inauguracyjna „1000 lat chwały oręża polskiego”. Co na niej zobaczymy?

REKLAMA

Paweł Żurkowski: Ponad 3,5 tys. najcenniejszych zabytków z naszej kolekcji liczącej ponad 300 tys. obiektów. Wśród nich znajdą się takie perełki, jak pozłacany szyszak piastowski z X wieku, relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem, Order Orła Białego z XVIII wieku czy pozyskany trzy lata temu srebrny order Virtuti Militari z pierwszego bicia z 1792 roku, a także sztandary z okresu powstania styczniowego. Na końcu zaś fragment blatu biurka i stołu mapowego z Kancelarii Rzeszy w Berlinie.

Oprócz artefaktów opowiadających o historii od X wieku do końca II wojny światowej pojawi się też wiele kopii…

Chcieliśmy, aby zwiedzający mogli być bliżej historii. Dzięki wiernym replikom naszych zabytków będzie można z bliska zobaczyć, jak te przedmioty były wykonane i w jaki sposób ich używano. Repliki są prezentowane na realistycznych manekinach koni i ludzi wykonanych w technice druku 3D. Co ciekawe, twarze manekinów wzorowane były na pracownikach muzeum i twórcach wystawy. Manekiny zaaranżowane są w dynamiczne sceny historyczne – tzw. dioramy lub stopklatki. Zobaczymy np. wojów Mieszka I, króla Jagiełłę przyjmującego miecze pod Grunwaldem, starcie w bitwie pod Wiedniem czy scenę z walk Powstania Warszawskiego.

Nowy sposób prezentacji zabytków jest bardziej plastyczny i scenograficzny niż ekspozycja w byłej siedzibie MWP w Alejach Jerozolimskich.

Aranżacja wystawy zaprojektowana przez scenografa prof. Marka Chowańca pozwala prowadzić zwiedzających przez kolejne okresy historyczne, obrazowo nawiązuje do poszczególnych epok. Nasi goście przejdą np. przez replikę portalu romańskiej bazyliki, odwiedzą gotycką katedrę, wejdą na dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu, miną XIX-wieczną bramę Cytadeli Warszawskiej, fragment kolumnady Pałacu Saskiego czy scenę polową z bitwy nad Bzurą z września 1939 roku. W tej scenografii dioramy i oryginalne zabytki wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Mam nadzieję, że nowa scenografia zaskoczy i urzeknie zwiedzających.

Jak długo prezentowana będzie wystawa inauguracyjna?

Mniej więcej dwa lata, do czasu, kiedy otworzymy drugi moduł naszej docelowej wystawy. Zgodnie z planem ekspozycja stała w pawilonie południowym będzie podzielona na trzy moduły: dzieje oręża polskiego od X do XVIII wieku, powstania narodowe XIX wieku i historia polskiej wojskowości do końca II wojny światowej. Mam nadzieję, że na przełomie tego i przyszłego roku rozpoczniemy prace nad pierwszym modułem. Kiedy otworzymy drugi moduł, ekspozycja inauguracyjna zostanie zamknięta, a w jej miejscu zaczną się prace nad modułem trzecim. W sumie w południowym pawilonie znajdzie się około 30 tys. zabytków, od wojskowych odznak po czołgi.

Na wystawie inauguracyjnej nie przewidziano wielu multimediów. A jak będzie na ekspozycji stałej?

Tam pojawi się już sporo nowoczesnych rozwiązań, m.in. interaktywne monitory z rozszerzonymi opisami i prezentacjami naszych zabytków. Będzie też można obejrzeć archiwalne zdjęcia i filmy prezentujące sprzęt wojskowy, np. podczas ćwiczeń czy walk.

A co z planowanym dla MWP pawilonem północnym?

Niestety na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się jego budowa. Powstanie w nim ekspozycja poświęcona możliwie wszystkim aspektom polskiej wojskowości po 1945 roku. Ulokujemy tam też część naszego ciężkiego sprzętu. Pozostałe pojazdy chcemy postawić na zadaszonym terenie obok obu gmachów, tak aby nie niszczały, stojąc pod gołym niebem. Wśród tych wielkogabarytowych zabytków najcenniejsze są m.in. armata nadbrzeżna 152 mm z baterii helskiej im. Heliodora Laskowskiego czy unikatowy sowiecki bombowiec Pe-2FT z lat II wojny światowej.

Otwarcie muzeum 13 sierpnia o godz. 13.00 to nie koniec atrakcji, które MWP przygotowało tego dnia dla zwiedzających…

To prawda. Uroczystości, będące częścią obchodów Święta Wojska Polskiego, rozpocznie przemarsz przez bramę Nowomiejską Cytadeli Warszawskiej oddziałów rekonstruktorów historycznych w mundurach żołnierzy polskich wojsk od X do XX wieku. Potem na placu Gwardii Pieszej Koronnej odbędzie się prezentacja grup rekonstrukcyjnych odtwarzających polskie formacje zbrojne, w tym konne, od początków naszego państwa do czasów II wojny światowej. Obejrzeć będzie też można dioramy historyczne obozowisk wojskowych z różnych epok. Po ceremonii otwarcia muzeum natomiast zapraszamy na piknik wojskowy. Przez kolejne dwa dni, czyli do 15 sierpnia, muzeum będzie można zwiedzać bezpłatnie.

Rozmawiała: Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Arek Uriasz/MWP, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO