moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Błaszczak zaprasza na defiladę

To okazja, by podziękować żołnierzom za ich służbę i poczuć dumę z tego, jak rozwija się Wojsko Polskie – powiedział we wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zachęcając do obserwowania defilady. 15 sierpnia żołnierze zaprezentują nowoczesne uzbrojenie, które niedawno trafiło do wyposażenia polskiej armii, m.in. czołgi Abrams, wyrzutnie Himars czy samoloty FA-50.

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się defilada. Żołnierze już przygotowują się do tego wydarzenia. Jedno ze zgrupowań trwa w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej. We wtorek jednostkę odwiedził wicepremier Jarosław Kaczyński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

REKLAMA

Podczas spotkania z dziennikarzami Jarosław Kaczyński przypomniał, że Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, w której Polacy pokonali Armię Czerwoną. Podkreślił, że zwycięstwo odniesione na przedpolach stolicy w sierpniu 1920 roku w ogromnej mierze wpłynęło na losy Polski i Europy. – Przegrana oznaczałaby cofnięcie pod każdym względem i koniec europejskiej wolności – przekonywał wicepremier. – Stracilibyśmy niepodległość, znaleźlibyśmy się pod bolszewicką okupacją, która byłaby okrutna i niszczyłaby nasz naród – tłumaczył. Podkreślił, że Polska obroniła swoją suwerenność dzięki „determinacji polskiego żołnierza i społeczeństwa oraz przemyślanemu, dobremu dowództwu”.

Wiceprezes Rady Ministrów mówił, że wydarzenia sprzed ponad stu lat potwierdzają, jak ważna jest silna i zdeterminowana armia. – Dziś znów mamy taki czas, choć nie w tak dramatycznych okolicznościach, że siła zbrojna jest gwarancją tego, aby nasz kraj mógł się rozwijać – powiedział. Jarosław Kaczyński zaznaczył, że właśnie z tego powodu Polska wprowadza zmiany związane m.in. z obronnością kraju. A efekty tych działań będzie można zobaczyć m.in. podczas defilady w Warszawie. Dodał, że jest to kontynuacja przedwojennych tradycji Wojska Polskiego przywróconych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Ta defilada będzie jednak inna niż poprzednie. Bo tamte prezentowały uzbrojenie i możliwości armii, która jeszcze nie była zaawansowana. Teraz jesteśmy w stanie pokazać, że proces rozbudowy i modernizacji trwa – podkreślił.

O szczegółach dotyczących przebiegu defilady poinformował minister Mariusz Błaszczak. W wydarzeniu weźmie udział dwa tysiące żołnierzy, którzy zaprezentują 200 jednostek sprzętu oraz 92 różnego rodzaju statki powietrzne. Ulicami Warszawy przejadą m.in. niedawno dostarczone polskim żołnierzom czołgi Abrams, K2 czy wyrzutnie Himars. – Artyleria rakietowa po 18 latach wraca do Wojska Polskiego. Ona daje możliwość rażenia przeciwnika na odległość do 300 km. Dotychczas artyleria lufowa, którą dysponowało Wojsko Polskie, umożliwiała ostrzał do 40 km. To pokazuje, jak wielka jest to zmiana jakościowa – mówił. Dodał, że oprócz tego na defiladzie pojawią się bojowe wozy piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab. – Zobaczymy też samoloty FA-50, już z biało-czerwoną szachownicą, oczywiście będą też F-16, śmigłowce Black Hawk oraz AW101, które wkrótce trafiają do wyposażenia Wojska Polskiego – wyliczał minister obrony. Zaznaczył, że w powietrze wzbiją się też należące do sojuszników myśliwce F-35.

Defilada Wojska Polskiego odbędzie się 15 sierpnia na warszawskiej Wisłostradzie. Start o godz. 14.00. – Zapraszam. To okazja, żeby podziękować żołnierzom za ich służbę, żeby poczuć dumę z tego, jak rozwija się Wojsko Polskie – powiedział szef MON-u. – To będzie bardzo interesujące wydarzenie – dodał Jarosław Kaczyński.

Wojsko będzie świętowało nie tylko w Warszawie. Między 12 a 15 sierpnia broń i uzbrojenie, jakimi żołnierze posługują się w czasie służby, będzie można obejrzeć podczas pikników, które odbędą się w 70 miejscowościach na terenie całego kraju. To szansa, by porozmawiać z żołnierzami o ich służbie, a także dowiedzieć się, co zrobić, aby wstąpić w szeregi armii. – Zależy nam na tym, aby zachęcić ochotników do służby. Naprawdę warto służyć w Wojsku Polskim – zapewnił szef MON-u.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO on Northern Track
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie
Charge of Dragon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Szarża „Dragona”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO