moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na pamiątkę walk na przedpolach Warszawy

Budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej napotkała wiele barier, ale udało się je pokonać – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak. Gmach już stoi. – Wkrótce powstanie też amfiteatr, z którego widzowie będą oglądać rekonstrukcje walk z 1920 roku – zapowiedział szef MON-u w Ossowie. Tak jak w kilkunastu miejscowościach w Polsce również tam odbywa się piknik z okazji Święta Wojska Polskiego.

W całej Polsce trwają pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego. Żołnierzy oraz sprzęt, którego na co dzień używają, można spotkać m.in. w Tarczynie, Radzyniu Podlaskim, Hajnówce, Lubawie, Zawichoście (pełna lista miejscowości na stronie MON-u). Jedno z takich spotkań odbywa się również w Ossowie, miejscowości, gdzie w 1920 roku rozegrały się walki, które ostatecznie umożliwiły zatrzymanie bolszewików.

REKLAMA

Z mieszkańcami tego miasta spotkał się dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zaprezentował budynek, w którym będzie się mieścić Muzeum Bitwy Warszawskiej. – Idea budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej była żywa jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Oczywiście II wojna i komunizm spowodowały, że nie została zrealizowana – powiedział szef MON-u. – Podjęliśmy inicjatywę zbudowania muzeum i choć napotkaliśmy wiele barier, wszystkie je pokonaliśmy. Oto widzimy już bryłę budynku, jest nasyp, który w najwyższym punkcie ma 17 metrów wysokości, są dwa maszty z biało-czerwonymi proporcami, nawiązujące do tradycji ułańskich – mówił Mariusz Błaszczak, prezentując siedzibę. Minister zapowiedział również, że wkrótce rozpoczną się prace nad budową amfiteatru, z którego w przyszłości widzowie będą mogli oglądać rekonstrukcje bitwy stoczonej pod Ossowem. Niebawem w muzeum powstanie także wystawa stała, złożona m.in. z eksponatów pozyskanych od darczyńców. – Dziś zapraszam na wystawę tu, przed budynkiem muzeum. Zachęcam, by ją obejrzeć – powiedział szef resortu obrony. Placówka w podwarszawskim Ossowie powstaje jako filia Muzeum Wojska Polskiego.

Część mieszkańców zdecydowała się uczcić na sportowo Święto Wojska Polskiego. Z miejscowości Okuniew wystartował dziś rano „FALCON Żelazny Bieg”. Zawodnicy mieli zaledwie dwie godziny, by pokonać trasę do Ossowa. To 13 km pełnych niespodzianek przygotowanych przez żołnierzy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. W poprzedniej edycji były to m.in. przeszkody wodne, pochyłe ściany, a także… czołgi. Dzisiaj też mogli być pewni, że czeka ich wiele wrażeń.

Ambasadorami biegu są: kpr. Marcin Lewandowski, lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnich, brązowy medalista mistrzostw świata na dystansie 1500 m, multimedalista mistrzostw Europy oraz mistrzostw Polski, st. kpr. Błażej Brzeziński, mistrz Polski w maratonie oraz biegach przełajowych, wojskowy mistrz świata w drużynie maratońskiej, a także szer. Aleksandra Brzezińska, mistrzyni Polski w maratonie i biegach przełajowych, wojskowa mistrzyni świata w drużynie maratońskiej.

To jednak dopiero początek świątecznych wydarzeń. We wtorek 15 sierpnia w Ossowie odbędzie się rekonstrukcja bitwy z 1920 roku. W widowisku wystąpi niemal 200 rekonstruktorów, którzy w tym roku zaprezentują się w błękitnych mundurach nawiązujących do Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Będzie to hołd oddany w 150. rocznicę urodzin generała. Zostanie również zrekonstruowana wieś, której mieszkańcy w 1920 roku byli świadkami bitwy. Patronat nad wydarzeniem objął m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON, Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


Jak wyszkolić pilota F-16?
 
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Animus Fortis, czyli mężny duch
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kurs z dzwonem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Cena wolności
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ogień w podziemiu
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Psiakrew, harmata!
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Jeśli nie Jastrząb, to…
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO