moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Historia wojska w symbolicznym miejscu

To miejsce jest ważne w naszej historii, a od dziś może służyć także pogłębianiu wiedzy i jej popularyzacji – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości inaugurującej otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie warszawskiej Cytadeli. Pierwsi goście już dziś mogli oglądać wystawę o dziejach polskiej wojskowości.

„Dzisiejsze wydarzenie, jak sama historia polskiego oręża, jest przepełnione symboliką. Powstanie placówki tak ważnej dla polskiej kultury i pamięci historycznej dowodzi, że patrząc w przyszłość, modernizując i rozwijając siły zbrojne na bezprecedensową skalę, oddajemy też hołd wspaniałym armiom z przeszłości” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości, która odbyła się w warszawskiej Cytadeli. Wydarzenie zainaugurowało działalność nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Zwierzchnik sił zbrojnych zaznaczył, że „koncepcja muzeum podąża z duchem najlepszych współczesnych wzorców opowiadania o historii”. „Będzie ono stanowić dla Polaków powód do dumy, ale też – o czym jestem przekonany – przyciągnie rzesze przyjaciół i pasjonatów historii polskiej wojskowości z całego świata” – zaznaczył.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przypomniał, że wcześniej Muzeum Wojska Polskiego mieściło się w budynkach nalężących do Muzeum Narodowego. Przez lata placówkę odwiedzały pokolenia Polaków. – Od dziś Muzeum Wojska Polskiego działa w budynku, który został pobudowany na jego rzecz, zaprojektowanym tak, żeby można było jak najprościej, w jak najbardziej przystępny sposób wyeksponować zbiory – zaznaczył. Przypomniał, że muzeum dysponuje bardzo dużą liczbą eksponatów, ma ich być nawet 300 tysięcy, jednak z uwagi na brak miejsca, nie wszystkie mogły być udostępniane zwiedzającym.

Szef resortu obrony podkreślał także, że nie bez znaczenia jest fakt, iż nowa siedziba muzeum powstała na terenie Cytadeli. Jak mówił, przez lata był to obiekt niedostępny dla społeczeństwa, gdyż stacjonowały tu jednostki wojskowe. Teraz oprócz MWP, mieszczą się tu także Muzeum Katyńskie, X Pawilon (oddział Muzeum Niepodległości), wkrótce powstanie także Muzeum Historii Polski. – Te wszystkie muzea będą stanowiły jeden z największych tego typu kompleksów w Europie – zaznaczył.


Film: Maciej Bąkowski, Dominika Celińska, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Pierwsza wystawa, która została zaprezentowana już w nowej siedzibie w MWP, nosi tytuł „1000 lat chwały oręża polskiego”. – Ta wystawa zajmuje większą powierzchnię niż wystawa stała w dotychczasowej siedzibie. To pokazuje skalę możliwości, które daje nowa lokalizacja – podkreślił minister Błaszczak. Jak dodał, dziś „budujemy silne Wojsko Polskie, wzmacniamy je liczebnie, wyposażamy w nowoczesną broń”, ale „najważniejszy jest kod kulturowy i wszystko to, co dziedziczymy po naszych przodkach”. – To jest przesłanie, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. To przesłanie, wokół którego koncentrują się nasze działania związane z troską o zachowanie niepodległości i wolności – podkreślił.

W uroczystości wziął udział także Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – To będzie miejsce przyjazne, miejsce, które będzie edukowało. Piękno i pamięć tworzą naszą wspólnotę – mówił. – Muzeum Wojska Polskiego w końcu jest w swoim domu – podsumował Paweł Żurkowski, dyrektor MWP.

Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni pracownicy MWP otrzymali z rąk ministra obrony medale. Szef MON-u przekazał także placówce księgę z życzeniami dla Polski, które z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości wpisali do niej Polacy. Natomiast pierwsi zwiedzający mieli okazję zobaczyć pokaz rekonstrukcji historycznej i wziąć udział w pikniku. Muzeum będzie można zwiedzieć bezpłatnie 13, 14 i 15 sierpnia.

Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 roku, na mocy dekretu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski. Ostatnia siedziba placówki mieściła się przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. W 2018 roku na terenie warszawskiej Cytadeli rozpoczęła się budowa nowego budynku. Dziś otwarto jego pierwsze, południowe skrzydło.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cena wolności
Psiakrew, harmata!
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia
Rakiety dla Jastrzębi
Na straży wschodniej flanki NATO
Weterani i bokser „Master”
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO