moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Wojska Polskiego w stolicy

Warszawa świętuje z żołnierzami. Z okazji Święta Wojska Polskiego w całym mieście odbywają się uroczystości patriotyczne. Tłumy przyciągnęła defilada, nie mniej sympatyków wojska stawiło się też na pikniku zorganizowanym na stadionie PGE Narodowym. Atmosfera była prawdziwie świąteczna.

Warszawskie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się sportowym akcentem. Na stadionie PGE Narodowym odbył się bieg „5 z żołnierzem” zorganizowany przez Centralny Wojskowy Zespół Sportowy. – Biegnąc czcimy tych, którzy w 1920 roku stanęli w obronie Rzeczpospolitej, ale oddajemy też szacunek współczesnym żołnierzom Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, inaugurując wydarzenie. Tuż po tym, gdy szef resortu obrony oddał symboliczny strzał z pistoletu startowego, na mierzącą pięć kilometrów trasę wyruszyło niemal tysiąc uczestników. Najszybciej, bo w 16 min i 23 s, pokonał ją żołnierz, Paweł Czyżkowski z Żandarmerii Wojskowej, drugi na mecie zameldował się Piotr Tokarski (czas 16 min 25 s), a trzeci Tomasz Mikulski (16 min 26 s). Wśród kobiet triumfowała Elżbieta Glinka (18 min 23 s), drugie miejsce zajęła Iwona Wicha (18 min 28 s), trzecie Magdalena Kraszpulska (19 min 30 s). Wszyscy, którzy przekroczyli linię mety, otrzymali symboliczne medale.

REKLAMA

Na PGE Narodowym wiele się działo także po południu. To właśnie w tym miejscu odbył się największy z 70 pikników, jakie z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizowali żołnierze. Na błoniach stadionu można było zobaczyć m.in. uzbrojenie, jakim dysponuje polska armia. Od samego rana odwiedzający ustawiali się w kolejkach, aby zrobić sobie zdjęcia przy czołgach M1A1 Abrams, K2 czy Leopard, haubicach Krab, K9 oraz wyrzutniach rakietowych HIMARS. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też Rosomaki, a te wojsko zaprezentowało w różnych wersjach, moździerze Rak, znany ze swoich dokonań na wojnie w Ukrainie bezzałogowiec Bayraktar czy taktyczny pojazd wielozadaniowy Waran uzbrojony w elementy systemu Gladius.

Na PGE Narodowym świętowali także sojusznicy z NATO. Żołnierze, którzy na co dzień w ramach Batalionowej Grupy Bojowej stacjonują na Mazurach, przywieźli do Warszawy m.in. czołg Abrams, bojowy wóz piechoty Bradley, haubicę Palladin i działo przeciwlotnicze Gepard.

Podczas wydarzenia nie zabrakło także występów wojskowych artystów, spotkań z żołnierzami sportowcami, każdy mógł także skosztować wojskowej grochówki. Tradycyjnie na pikniku można było także otrzymać bezpłatne egzemplarze „Polski Zbrojnej” oraz skorzystać ze specjalnej okazji i przedpremierowo kupić najnowszą publikację Wojskowego Instytutu Wydawniczego „Na RWD-5 przez Atlantyk”. To wspomnienia kpt. Stanisława Skarżyńskiego, który pobił międzynarodowy rekord w locie transatlantyckim.

Piknik był także okazją do tego, aby spotkać się z żołnierzami wszystkich rodzajów sił zbrojnych i dowiedzieć się, jakie zadania realizują podczas służby. Natomiast ci, którzy są zainteresowani wstąpieniem w szeregi armii, mogli o tym porozmawiać z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji.

15 sierpnia w Warszawie odbyło się też wiele uroczystości patriotycznych. Przedstawiciele władz i dowódcy wojskowi składali wieńce w miejscach upamiętniających bohaterskie czyny polskich żołnierzy sprzed lat i na cmentarzach, na których są pochowani. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza tradycyjnie odbyła się uroczysta zmiana warty, a w Katedrze Polowej Wojska Polskiego msza w intencji ojczyzny. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Nabożeństwo koncelebrował bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego, który zaznaczył, że „armia jest synonimem stabilności i bezpieczeństwa”, a „każdy żołnierz uosabia wartości, za które jest w stanie oddać życie”. Podkreślił także, że „służba jest najpiękniejszą formą okazywania miłości ojczyźnie”. – Zwracam się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie modlitwą naszych żołnierzy i ich dowódców, aby skutecznie chronili pokoju oraz suwerenności naszej ojczyzny – powiedział. – Z szacunkiem i uznaniem odnośmy się do ich ofiarnej i gotowej do najwyższych poświęceń służby. Wspierajmy tych, którzy decydują o jakości i wyposażeniu naszego wojska. Oby rosły szeregi szlachetnych, ofiarnych, młodych i ideowych ludzi gotowych podjąć się żołnierskiej służby – dodał. Podkreślił także, że „im silniejsza będzie polska armia, tym silniejsza będzie Rzeczpospolita”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, CWZS, Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pływacy i maratończycy na medal
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Orzeł dla bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Bohater odtrącony
Zawsze gotowi do pomocy
Śladami ojca
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
W obronie wschodniej flanki NATO
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO