moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wiwat, żołnierze!

Dzisiejszy dzień znakomicie łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Dlatego właśnie to najlepszy dzień, aby mówić o naszym bezpieczeństwie. Bezpieczeństwie tu i teraz. W 2023 roku i w przyszłości, bezpieczeństwie naszych dzieci i wnuków – mówił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu poprzedzającym wielką defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego.

15 sierpnia, w rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, swoje święto mają żołnierze Wojska Polskiego. Centralnym punktem dzisiejszych obchodów była uroczysta defilada, w której przemaszerowali warszawską Wisłostradą. Za ich służbę podziękował im prezydent Andrzej Duda. – Święto Wojska Polskiego to absolutnie wyjątkowy dzień, w którym oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy przelewali krew w obronie naszej ojczyzny – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. W przemówieniu odniósł się również do walki, którą obecnie toczy armia ukraińska. – Ponownie przyszło nam żyć w niebezpiecznych czasach, za naszą wschodnią granicą trwa wojna. To wojna, której niestety wciąż nie widać końca. My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc walczącej bohatersko z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie – przypomniał Duda i podkreślił rolę ukraińskich żołnierzy w tej walce. – Dzięki temu, że obecnie obrońcy Ukrainy powstrzymują rosyjską nawałę, Polska jest dziś bezpieczniejsza. Jeśli ktoś tego nie rozumie i krytykuje nasze wsparcie, to nie rozumie niczego. Nie rozumie, na czym opiera się polskie bezpieczeństwo – podkreślił prezydent.

REKLAMA

Zwierzchnik sił zbrojnych mówił także o tym, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej. – Polska stała się obiektem ataku hybrydowego na granicę, sterowanego przez rosyjskie i białoruskie służby – powiedział Andrzej Duda. – Obrona granic to jeden z fundamentów niepodległości. Obrona naszej wschodniej granicy, granicy Unii Europejskiej i NATO, to dziś kluczowy element polskiej racji stanu – zaznaczył. Prezydent dziękował również żołnierzom i funkcjonariuszom pozostałych służb mundurowych, którzy służą na granicy i dbają o jej bezpieczeństwo.


Film: Dominika Celińska/ ZbrojnaTV

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na modernizację, którą przechodzi polska armia. – W tym roku przeznaczymy na obronność ponad 4% PKB – 137 miliardów złotych. Ta modernizacja obejmuje sprzęt każdej kategorii – powiedział. – Celem tej wielkiej modernizacji jest takie uzbrojenie polskiej armii i stworzenie takiego systemu obrony, żeby nikt nigdy nie odważył się nas zaatakować, żeby polski żołnierz nie musiał walczyć, żeby sam nasz potencjał stanowił wystarczająco zniechęcający element wobec jakiejkolwiek agresji – dodał prezydent.

O modernizacji Wojska Polskiego w swoim przemówieniu mówił również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Za chwilę na własne oczy zobaczymy, jak dużo zmieniło się w siłach zbrojnych w ciągu ostatnich kilku lat. 15 sierpnia jest nie tylko okazją do złożenia hołdu bohaterom zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i podziękowania współczesnym żołnierzom za to, że bronią naszej ojczyzny. To także idealny dzień do tego, by pokazać naszą siłę, pokazać, że zbudowaliśmy potężne siły zbrojne, które bez wahania będą skutecznie bronić naszych granic – podkreślił szef resortu obrony. – Dziś pokazujemy naszą siłę i nowoczesność. „Silna Biało-Czerwona” to hasło tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. Siłą Biało-Czerwonej jest Wojsko Polskie, profesjonalne, skuteczne, wyposażone w sprzęt najwyższej jakości, który w ostatnich latach kupiliśmy – mówił minister.

Błaszczak podkreślał również, jak ważna jest służba polskich żołnierzy na polsko-białoruskiej granicy. – Dziś nie tylko świętujemy. Od dłuższego czasu Wojsko Polskie dba o bezpieczeństwo na granicy. Jest przygotowane do tego, aby cały czas odpierać hybrydowe ataki reżimu rosyjskiego i białoruskiego, wzmocnione ostatnio obecnością tzw. Grupy Wagnera. Każdego dnia kilka tysięcy żołnierzy pełni tam służbę, aby być w każdej chwili gotowym do adekwatnej odpowiedzi – mówił minister. Poprosił też zebranych na defiladzie mieszkańców Warszawy i gości o brawa dla żołnierzy na granicy. – Po defiladzie jadę się z nimi spotkać. Przekażę im państwa podziękowania – powiedział szef MON-u. Mariusz Błaszczak zaznaczył także, że silne i sprawne państwo może istnieć tylko wtedy, gdy jest bezpieczne. – Odpowiedzialne państwo nigdy nie oddaje nawet centymetra swojego terytorium. My to wiemy i nigdy nie zlekceważymy zadania, jakie stawia przed nami Najjaśniejsza Rzeczpospolita. Ku chwale Ojczyzny! – zakończył minister obrony narodowej.

Obchody Święta Wojska trwają od rana w całej Polsce. Organizowane są pikniki, na których można się spotkać z żołnierzami i obejrzeć najnowszy sprzęt polskiej armii.

W Warszawie centralne uroczystości rozpoczęły się dziś rano. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył we mszy świętej za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W samo południe zwierzchnik Sił Zbrojnych wziął udział w uroczystości zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Złożył tam również wieniec od narodu.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, Michał Niwicz, Przemysław Keler/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
I zdobyliśmy!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Uwaga, transformacja!
Gry wojenne w szkoleniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Rajd ku czci saperów
Zapraszamy na Festiwal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowe Oscary przyznane!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO