moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON-u z wizytą u żołnierzy na granicy

Na wschodniej granicy Polski służą m.in. żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej i wojsk obrony terytorialnej. Dziś w Jaryłówce odwiedził ich Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, i przekazał podziękowania, które składali im widzowie defilady w Warszawie. – Dziękuję wam za służbę tam, gdzie jesteście potrzebni – mówił szef resortu.

Zaraz po zakończeniu defilady w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak pojechał do Jaryłówki w województwie podlaskim, by spotkać się tam z żołnierzami strzegącymi polskiej granicy. – Nie wyobrażam sobie, że mógłbym się dzisiaj, w dniu Święta Wojska Polskiego, z wami nie spotkać – powiedział szef MON-u, witając się z żołnierzami m.in. 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Błaszczak przekazał im ogrom słów wdzięczności i wsparcia, jakie usłyszał podczas defilady. – Brawa dla was, które zabrzmiały przed rozpoczęciem defilady, były ogromne. Jestem pewien, że wasza służba jest doceniana przez naszych rodaków. Ludzie, z którymi dzisiaj rozmawiałem, byli wam naprawdę wdzięczni – zapewniał szef MON-u.

 

REKLAMA

Minister obrony narodowej podkreślił, że wielce sobie ceni poświęcenie żołnierzy służących na granicy. – Są tutaj żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej – z północno-zachodniej części Polski przyjechaliście tu, na granicę wschodnią. Bardzo wam dziękuję za to, że jesteście tam, gdzie jesteście potrzebni. Dziękuję także wam, żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, za współpracę, za waszą służbę Polsce – mówił szef resortu obrony. Zapewnił też wojskowych o rosnącej sile polskiej armii i wsparciu, które otrzymuje ona od sojuszników z NATO. – Ważna jest modernizacja i osadzenie Polski w sojuszach. To właśnie widzieliśmy dziś na defiladzie w Warszawie – podsumował Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony w wywiadzie, którego po spotkaniu z żołnierzami udzielił TVP Info, przypomniał, że są oni tu, na granicy polsko-białoruskiej, by odstraszać agresora. Pytany o to, jak wzmacniane jest dziś wojsko, podkreślił, że z roku na rok polska armia jest coraz silniejsza. – Przed rokiem 2015 jednostki wojskowe na wschodzie kraju były likwidowane, a to otwierało kraj na zagrożenia ze wschodu. My zaś powołujemy do życia nowe jednostki – powiedział Błaszczak. Minister zwrócił także uwagę, że siły zbrojne są wyposażane w najnowszy sprzęt, który można było dziś obejrzeć na defiladzie. – To m.in. czołgi Abrams, śmigłowce AW101 i samoloty FA-50 – wymieniał szef resortu obrony i przyznał, że widzowie, z którymi rozmawiał, byli pod ogromnym wrażeniem nowego sprzętu.

Błaszczak zapowiedział również, że już jutro rozpocznie się budowa nowych fregat dla marynarki wojennej. – W tym tygodniu Kongres USA podejmie też decyzję co do zgody na sprzedaż śmigłowców Apache dla Wojska Polskiego – dodał szef MON-u.

Przypomnijmy, że żołnierze na granicy służą w ramach wojskowego zgrupowania zadaniowego. O jego powstaniu minister Mariusz Błaszczak poinformował 12 sierpnia. Zgrupowaniem dowodzi płk Arkadiusz Mikołajczyk, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT. Zadaniem żołnierzy jest odstraszanie potencjalnego agresora, ale, jak zapewniają wojskowi dowódcy, są oni też gotowi do natychmiastowej reakcji – gdy zajdzie taka potrzeba.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Nie szpital, a instytut
 
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pokazali bojowego ducha
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WAM wraca po latach
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polki pobiegły po srebro!
By Polska była bezpieczna
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ratownicy na medal
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Mobilne dowodzenie
Honor weteranom misji!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Cień atomowej zagłady
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dodatkowe siły do ochrony granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO