moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Air Show coraz bliżej. Co zobaczymy w Radomiu?

W ostatni weekend wakacji na niebie nad Radomiem zaroi się od asów lotnictwa. Na widzów podniebnych akrobacji czekają niezapomniane wrażenia i wiele niespodzianek. Po raz pierwszy zobaczą między innymi pokaz umiejętności pilota demonstracyjnego M-346. – Reszta niech pozostanie tajemnicą – mówią organizatorzy Air Show 2023.

Dziś w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. gen. broni Wiesława Kukuły, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, gen. bryg. Grzegorza Ślusarza, dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, dyrektora pokazów Air Show, oraz płk. Waldemara Gołębiowskiego, szefa grupy organizacyjnej Air Show. Gen. Kukuła zaprosił na pokazy lotnicze w Radomiu wszystkich miłośników lotnictwa i zapowiedział, komu dedykowana jest tegoroczna impreza. – W tym roku mija 90 lat, od kiedy kpt. Stanisław Skarżyński samotnie przeleciał nad Oceanem Atlantyckim i zamierzamy wspominać to wspaniałe, rekordowe wydarzenie podczas pokazów Air Show – powiedział dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Ale chcemy też pokazać państwu, gdzie jest polskie lotnictwo dzisiaj i w jakim kierunku zmierzamy. Zobaczą państwo wszystko, co najnowocześniejsze w polskich siłach powietrznych i w NATO – mówił generał.

 

REKLAMA

O programie wydarzenia opowiedział z kolei płk Waldemar Gołębiowski. – W sobotę 26 sierpnia otwieramy nasze bramy o 9.00. O 10.00 wzniosą się w powietrze samoloty z bloku historycznego. Jako pierwszy na niebie pojawi się słynny RWD-5, którym kapitan Stanisław Skarżyński przeleciał Atlantyk – zapowiedział rozpoczęcie pokazów oficer. Według programu na niebie zobaczymy również RWD-8, DHC Chipmunk, Piper Cub, T-6 Harvard, P-51 Mustang, TS-11 Iskra i wiatrakowiec Tercel. Potem widzów czeka parada 70 statków powietrznych, a rozpoczną ją… skoczkowie spadochronowi, którzy wyskoczą z samolotu Bryza.

Następnie niebo nad lotniskiem rozbłyśnie dzięki pokazowi pirotechnicznemu pilotów Su-22, MiG-29 i FA-50. Po ich występie w powietrzu zobaczymy: trzy maszyny M-18B Dromader, M-28 Bryza, EXTRA-300SC, formację 3xAT-3, An-2, F-16C z Grecji, M-28 Bryza, śmigłowiec W-3 Sokół, M-346 Bielik, SW-4 Puszczyk, C-295 CASA, F-16 z Danii, AW-109 Leonardo, LIM-2/SB LIM-2, GameBird GB-1, Cellfast, F/A-18 z Finlandii, JAS-39 Gripen z Czech, AW-149 Leonardo, Rafale z Francji, W-3 SAR i Orlen Grupę Akrobacyjną „Żelazny”.

Kolejny blok pokazów rozpocznie M-28 Bryza i Zespół Akrobacyjny „Orlik”, za nimi pojawią się: Eurofighter Typhoon z Wielkiej Brytanii, śmigłowiec AW-101, Zespół Akrobacyjny Patrouille Suisse i F-16 z Belgii. Zwieńczeniem tej części imprezy będzie zaś pokaz dynamiczny Red Bull Air Race: 2 Alpha Jet, Cobra, Bo-105, Edge 540.

Po raz pierwszy na Air Show w Radomiu odbędą się pokazy nocne. Około godziny 19.00 na niebie pojawią się: Orlen Grupa Akrobacyjna „Żelazny”, dwa samoloty TS-11 Iskra, zespół Bush Cat, Su-22, grupa SWIFT-1, Flying Dragons Team i Bo-105, samolot C-130 oraz grupa Aerosparx. Nocny blok radomskich pokazów będzie trwał około godziny.

Organizatorzy nie ujawniają jeszcze programu na niedzielę. – Mamy pewne niespodzianki, o których dziś nie będę mówił. Zdradzę jednak, że pewne rzeczy będziemy robić po raz pierwszy w Europie, po raz pierwszy w Polsce – wyjawił płk Gołębiowski. Poinformował również o historycznym dla polskiego lotnictwa wojskowego wydarzeniu. – Samolot MiG-29 przyleci tu w towarzystwie FA-50, któremu przekaże dowodzenie w powietrzu – powiedział oficer. Z kolei gen. bryg. Grzegorz Ślusarz, dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego oraz dyrektor pokazów Air Show w Radomiu, zapowiedział premierę pokazu umiejętności pilota demonstracyjnego M-346. – Nigdy wcześniej taki lot nie był wykonany przez polskiego pilota. A dodam tylko, że ten pilot jest „zwykłym” instruktorem, który na co dzień wkłada mundur i szkoli przyszłych „fighterów” lotnictwa myśliwskiego – podkreślił gen. bryg. Ślusarz.

Organizatorzy zapraszali także na wystawę statyczną, na której zaprezentuje się aż 50 statków powietrznych, a wśród nich: samoloty: MiG-29, Su-22, F-16, M-346 Bielik, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, C-130 Hercules, C-295 CASA, FA-50, śmigłowce: S-70i, W-3WA SAR, Mi-2, SW-4 Puszczyk, Mi-17, W-3 Głuszec, Mi-14, AW-101 oraz bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2. Zobaczymy też gości z zagranicy: czeski C-27 Spartan, amerykański OH-58 Kiowa Warrior, UH-60 Black Hawk z Chorwacji oraz niemieckie P-3C Orion i A-400. – Na pewno wyjątkową szansą będzie możliwość zobaczenia cysterny KC-135 z Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA. A zaraz obok niej będzie stała makieta samolotu F-35 – zachęcał płk Waldemar Gołębiowski.

Piloci zapewniali również, że podczas pokazów będzie można porozmawiać z pilotami statków powietrznych, które zaprezentują się na niebie lub na płycie lotniska. – Specjalnie dla państwa piloci, którzy wykonują misje pokojowe i bojowe, będą prezentować swój kunszt. Ale po pokazach będą państwo mogli przyjść i porozmawiać z nimi, zapytać ich o pasję lotniczą, o powody wstąpienia do służby – powiedział płk Gołębiowski.

Tegoroczne Air Show ma być też okazją do zachęcenia młodych Polaków do zasilenia szeregów wojska. – Chcemy zachęcać młodych ludzi, by poszli drogą naszych wielkich poprzedników i wstąpili do armii, do sił powietrznych, by spróbowali swoich sił w Lotniczej Akademii Wojskowej – zakończył gen. Wiesław Kukuła.

Ewa Korsak

autor zdjęć: ppor. Marlena Kuna

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
SOR w Legionowie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO