moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Formoza w Dziwnowie

Morscy komandosi z nowego zespołu bojowego jednostki wojskowej Formoza zajmą się m.in. osłoną morskiej infrastruktury krytycznej. – Jesteśmy świadomi aktualnych zagrożeń i musimy liczyć się z różnymi prowokacjami. Infrastrukturę krytyczną najlepiej będą chronić wojska specjalne – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wizyty na Pomorzu Zachodnim.

W Dziwnowie w województwie zachodniopomorskim będzie stacjonować zespół bojowy jednostki wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Fragment szkolenia morskich komandosów obserwowali we wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony, gen. dyw. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych oraz dowódcy wszystkich jednostek specjalnych. Żołnierze przeprowadzili m.in. akcję bezpośrednią: przejęli łódź uprowadzoną przez uzbrojonych sprawców.

– Jesteśmy tu, by podziwiać kunszt wyszkolenia żołnierzy polskich wojsk specjalnych i odnotować rozwój jednostki wojskowej Formoza. Nowy zespół bojowy powstaje w Dziwnowie, by zapewnić ochronę infrastruktury krytycznej – mówił minister Błaszczak. Podkreślił, że ulokowanie w tym rejonie pododdziału Formozy ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. – To miejsce ważne z punktu widzenia dostaw surowców energetycznych do Polski. W odległości trzydziestu kilku kilometrów, w Świnoujściu, znajduje się terminal gazowy, a dwadzieścia kilometrów stąd jest gazociąg Baltic Pipe, czyli gazociąg, który tłoczy gaz z Norwegii do Polski. Mamy świadomość zagrożeń wynikających z agresywnej polityki rosyjskiej i musimy liczyć się z różnymi prowokacjami. Infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona. Najlepiej zrobią to wojska specjalne – zaznaczył minister obrony.

REKLAMA

Szef MON-u przypomniał, że dwa zespoły bojowe Formozy są ulokowane w Gdyni na Pomorzu Środkowym. Żołnierze tej jednostki – jak mówił minister Błaszczak – są świetnie wyszkoleni, sprawdzili się podczas misji zagranicznych i brali udział w różnego rodzaju szkoleniach na całym świecie, m.in. z Navy SEALs. – Cieszę się z rozwoju polskich wojsk specjalnych, bo są one bardzo ważną częścią Sił Zbrojnych RP. Obok GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów, to właśnie Formoza stanowi trzon wojsk specjalnych – podkreślił szef resortu obrony.

Podczas konferencji prasowej minister zachęcał także do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Przyznał, że choć selekcja do wojsk specjalnych nie jest łatwa, to warto spróbować swoich sił. Przypomniał również, że do WS można dostać się także poprzez dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. – Konsekwentnie wzmacniamy wyposażenie i uzbrojenie Wojska Polskiego, także wojsk specjalnych. Na wyposażeniu WS są m.in. śmigłowce Black Hawk i nowoczesna broń snajperska – uzupełnił Mariusz Błaszczak.

O rozwoju jednostki wojskowej Formoza kilka miesięcy temu „Polsce Zbrojnej” mówił kmdr Jan Kwiatkowski, dowódca jednostki. – Tworzymy kolejny zespół bojowy, by zwiększyć potencjał jednostki i zdolności operacyjne wojsk specjalnych do prowadzenia morskich operacji specjalnych – mówił wówczas kmdr Kwiatkowski.

Komandosi z Dziwnowa, podobnie jak ich koledzy z Gdyni, mają być przygotowani do prowadzenia pełnego spektrum operacji specjalnych, w tym morskich, osłony morskiej infrastruktury krytycznej, opanowania obiektów hydrotechnicznych, zwalczania terroryzmu i przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

Wojska specjalne do rozbudowy swoich struktur przygotowywały się już od dłuższego czasu. Koncepcja utworzenia Zespołu Bojowego C w Dziwnowie powstała jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Jak podkreślają morscy komandosi, rosyjska agresja na naszego wschodniego sąsiada utwierdziła ich jedynie w przekonaniu, że przyjęte przed laty plany były słuszne.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Łukasz Zacharczuk/ JWF, MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Serwis K9 w Polsce
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Armia Andersa w operacji „Honker”
Bohater odtrącony
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polki pobiegły po srebro!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Rajd ku czci saperów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Orzeł dla bohaterów
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zmiany w dodatkach stażowych
Gry wojenne w szkoleniu
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowe Oscary przyznane!
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
I zdobyliśmy!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO