moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekordowe szkolenie dobrowolsów

Na początek podstawy musztry, zasady posługiwania się bronią, potem zajęcia z m.in. taktyki i rozpoznania. Niemal 4,5 tys. ochotników rozpoczyna w poniedziałek szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To największy jak dotąd turnus szkoleniowy. Kandydaci będą się szkolić w 41 jednostkach w całym kraju.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny w ubiegłym roku. Jej pierwszy etap to 27-dniowe szkolenie podstawowe zakończone teoretyczno-praktycznym testem oraz przysięgą wojskową. Później żołnierz może zakończyć szkolenie albo rozpocząć trwające do 11 miesięcy (w zależności od specjalności) szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na konkretnym stanowisku. – Zainteresowanie tą nową formą służby jest bardzo duże i cały czas się zwiększa. Tylko w tym roku szkolenie przeszło już ponad 21 tys. ochotników – informuje ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

 

REKLAMA

Rekordowa liczba szkolonych

Dziś w koszarach stawili się kolejni ochotnicy. – Jest to rekordowy turnus od czasu funkcjonowania dobrowolnej służby. Chodzi nie tylko o liczbę uczestników, których jest niemal 4,5 tysiąca, lecz także o liczbę jednostek. Tym razem szkolenie odbywa się aż w 41 jednostkach na terenie całego kraju – dodaje ppłk Balik. Ochotnicy stawili się m.in. w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie, 2 Brygadzie Zmechanizowanej w Złocieńcu, 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku i 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie Wesołej. – Przyjęliśmy ponad setkę kandydatów na żołnierzy. To nasz kolejny turnus, ale nie popadamy w rutynę i do każdego szkolenia podchodzimy z takim samym zaangażowaniem. Mamy program, który musimy zrealizować tak, by nasi ochotnicy zdobyli jak najwięcej przydatnej w wojsku wiedzy i niezbędnych umiejętności – mówi kpt. Jacek Piotrowski, rzecznik prasowy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Dlatego szkolenie podstawowe rusza niemal od razu po stawieniu się ochotników w jednostkach. Przez najbliższe dni będą się oni uczyć m.in. wojskowych regulaminów i musztry oraz zasad posługiwania się bronią i podstawowymi środkami łączności. Potem wezmą udział w zajęciach m.in. z taktyki, strzelania, ochrony przed bronią masowego rażenia, rozpoznania, terenoznawstwa, ratownictwa i SERE. Po 27 dniach uczestnicy szkolenia podejdą do teoretyczno-praktycznego testu umiejętności m.in. strzeleckich, saperskich czy udzielania pierwszej pomocy. Ci, którzy go zdadzą, będą mogli złożyć przysięgę wojskową.

– Dalsze etapy służby to już kwestia wyboru danego ochotnika. Może on bowiem zakończyć przygodę z wojskiem na etapie przysięgi, przechodząc do rezerwy aktywnej lub pasywnej. Ale może też wybrać szkolenie specjalistyczne. Z naszych danych wynika, że ten ostatni wariant wybiera około 70% żołnierzy – mówi ppłk Balik. Takich osób nie brakuje też w 1 Brygadzie w Wesołej. – Oferujemy szeroki zakres specjalności, żołnierze mogą się szkolić na logistyków czy informatyków, choć największym zainteresowaniem cieszy się specjalność czołgisty. Zdarzają się nawet tacy kandydaci, którzy celowo czekają na turnus w naszej brygadzie, bo marzy im się zostanie czołgistą. Z danych przekazywanych przez wojskowe centra rekrutacji wiemy, że na szkolenie w naszej jednostce jest nawet kolejka. Ci, którzy nie dostali się teraz, będą mogli spróbować jesienią, gdy rozpocznie się kolejny turnus – zapowiada kpt. Piotrowski.

Wstąpić do armii zawodowej

Kandydaci, którzy ukończą pełny cykl służby dobrowolnej (szkolenia: podstawowe i specjalistyczne), zyskają możliwość ubiegania się o powołanie do armii zawodowej. Warunkiem będzie pozytywne przejście badań lekarskich i testów psychologicznych, wymaganych do służby zawodowej. Pod uwagę będą też brane predyspozycje danego żołnierza oraz jego zaangażowanie i postępy w trakcie wcześniejszego szkolenia.

Ci z kandydatów, którzy nie spełnią oczekiwań lub nie przejdą badań do służby zawodowej, będą mogli zasilić szeregi aktywnej rezerwy lub wojsk obrony terytorialnej.

Aby ubiegać się o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, trzeba mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o powołanie do wybranego wojskowego centrum rekrutacji. Więcej szczegółów można uzyskać w WCR lub dzwoniąc na infolinię 800180110 (działa codziennie od 8.00 do 22.00). Akces do służby można również zgłosić przez portal rekrutacyjny WP: Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego (zostanzolnierzem.pl), gdzie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i czekać na kontakt z WCR.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 16 bsap

dodaj komentarz

komentarze


Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Cud w Trewirze
Bruksela przed szczytem
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Air Show ’25 – do zobaczenia
Skromny początek wielkiej wojny
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ślubowanie kadetów OPW
Nowoczesna łączność dla armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W rezerwie pasywnej będą oceny
Którą drogą do armii?
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zielone światło dla Barbary
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szef MON-u w Brukseli
Offset dla „Wisły”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Invictus w zimowym stylu
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Avenger” na Monte Cassino
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Śnieg może być groźną bronią
Eurofightery znowu w Polsce
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lekcje z frontu
Mocny sygnał od NATO
Spadochroniarze na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO