moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pracownicy wojska z szansą na kaprala

Aż 280 pracowników resortu obrony narodowej będzie mogło wziąć udział w tegorocznych kursach podoficerskich. Zostaną one zorganizowane w pięciu szkołach kształcących przyszłych kaprali, w tym w Poznaniu, Zegrzu i Dęblinie. Niebawem ruszy również nabór na kursy oficerskie w trzech akademiach wojskowych.

O nowych możliwościach rozwoju zawodowego dla pracowników wojska minister Mariusz Błaszczak poinformował pod koniec maja tego roku. Zaznaczył, że oferta dla osób zainteresowanych związaniem się z armią obejmuje dwie opcje. Pierwsza z nich to pozostanie na dotychczasowym, cywilnym stanowisku i wstąpienie do wojsk obrony terytorialnej. Takie osoby będą mogły liczyć na dodatek do pensji w wysokości 1000 zł i dodatkowy urlop. Drugi wariant zakłada wstąpienie do armii zawodowej po odbyciu przez pracownika dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W tej sytuacji jego stanowisko cywilne miałoby zostać przekształcone w wojskowe (w każdym przypadku zgodę na to musi wyrazić przełożony).

Przed taką szansą zostania żołnierzami zawodowymi już w tym roku staną pierwsi zainteresowani pracownicy. MON ogłosiło właśnie decyzję o naborze na kursy podoficerskie. Będą one prowadzone w pięciu szkołach podoficerskich: Wojsk Lądowych w Poznaniu, Marynarki Wojennej w Ustce, Sił Powietrznych w Dęblinie, Logistyki w Grudziądzu-Grupie oraz „Sondzie” w Zegrzu. Dla kandydatów na kaprali przygotowały one w sumie 280 miejsc.

REKLAMA

Start kursów jesienią

Aby z oferty kursów mogła skorzystać jak największa liczba pracowników, są one adresowane zarówno do osób, które nigdy nie były w wojsku, jak i tych, które mają za sobą jakąkolwiek formę służby czynnej. Kurs dla tych ostatnich ruszy już 9 października w Szkole Podoficerskiej „Sonda” w Zegrzu. Potrwa do 13 grudnia, a udział w nim będzie mogło wziąć 30 ochotników. – Jako jedyna szkoła przyjmiemy kandydatów, którzy składali już kiedyś przysięgę wojskową. Ich szkolenie odbędzie się w ramach bazowego kursu podoficerskiego zgodnego ze standardem kształcenia podoficerów w siłach zbrojnych. Uczestnicy przejdą szkolenie strzeleckie, będą się szkolić m.in. z taktyki, przywództwa wojskowego czy kierowania i dowodzenia zespołem z wykorzystaniem sprzętu i uzbrojenia będącego obecnie na wyposażeniu Wojska Polskiego – mówi st. chor. sztab. Piotr Pechta, komendant „Sondy”. Jak dodaje, po ukończeniu kursu, pracownik, który wcześniej zajmował cywilny etat, np. logistyka, zostanie mianowany do stopnia kaprala. – Tuż po tym powróci jako żołnierz zawodowy na takie samo, tyle że wojskowe stanowisko – zaznacza komendant.

– W pozostałych czterech placówkach oferujących kursy podoficerskie dla pracowników, od kandydatów nie jest wymagana odbyta służba czynna. Dlatego ci, którzy się dostaną, zaczną od szkolenia podstawowego. W Szkole Podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustce kurs ruszy 23 października i potrwa do 31 stycznia. Szkolić się tu będzie 40 osób. Tyle samo ochotników przyjmie szkoła w Poznaniu, gdzie kurs odbędzie się w terminie 13 listopada – 23 lutego. Także 13 listopada szkolenie ruszy w placówce logistyki w Grudziądzu-Grupie, a 120 ochotników zakończy je 29 lutego. Najpóźniej, bo 20 listopada, kurs rozpocznie się w szkole w Dęblinie, a 50 jego uczestników będzie się szkolić do 1 marca przyszłego roku.

Jakie wymagania?

Oferta adresowana jest wyłącznie do pracowników resortu obrony narodowej posiadających co najmniej świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej albo ponadgimnazjalnej. Warunkiem jest także to, aby stanowisko, które zajmuje pracownik wojska, mogło być przekształcone w stanowisko wojskowe zaszeregowane do podoficera młodszego. Decyzję w tej sprawie mają podejmować przełożeni pracowników. Po spełnieniu tych warunków pracownik ubiegający się o przyjęcie na szkolenie musi złożyć do szefa dowolnie wybranego wojskowego centrum rekrutacji wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia w szkole podoficerskiej wraz z dołączonymi dokumentami (m.in. świadectwo ukończenia szkoły, oświadczenie o nieprowadzeniu przeciwko osobie zainteresowanej postępowania karnego, inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje lub umiejętności).

O przyjęciu na kurs zdecydują wyniki postępowania rekrutacyjnego. W przypadku szkół podoficerskich obejmuje ono sprawdzian sprawności fizycznej, analizę ocen na świadectwie ukończenia szkoły ponadpodstawowej albo ponadgimnazjalnej oraz rozmowę kwalifikacyjną, mającą ocenić m.in. predyspozycje oraz motywacje do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

To niejedyna możliwość wstąpienia do armii zawodowej dla pracowników resortu. Zgodnie bowiem z podpisaną przez szefa MON-u decyzją mogą też oni wziąć udział w trzymiesięcznych kursach oficerskich (wymagane jest wykształcenie wyższe). Trzy uczelnie przygotują dla takich osób w sumie 50 miejsc. W Wojskowej Akademii Technicznej 10 osób przejdzie szkolenie w zakresie eksploatacji systemów informatycznych (5) oraz cyberbezpieczeństwa (5). Po 20 osób będzie się szkolić w Akademii Marynarki Wojennej (specjalność zarządzanie) i Akademii Wojsk Lądowych (grupa psychologów). Na złożenie wniosku, aplikujący do AWL-u mają czas do 29 stycznia 2024 roku, a ubiegający się o szkolenie w WAT – do 1 października 2023 roku. W przypadku chęci szkolenia w AMW cywil pracujący w wojsku musi złożyć wniosek do 15 maja 2024 roku.

Inicjatywa resortu obrony jest związana nie tylko z trwającym procesem zwiększenia liczebności polskiej armii do 300 tysięcy, lecz także z realizacją oczekiwań środowiska cywilnego MON dotyczących poprawy warunków zatrudnienia. Obecnie na cywilnych stanowiskach w wojsku pracuje około 45 tys. osób

Paulina Glińska

autor zdjęć: mł. chor. Agata Kwiecińska

dodaj komentarz

komentarze


Szarża „Dragona”
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ogień w podziemiu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Rakiety dla Jastrzębi
Barwy walki
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO