moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyższe diety za służbę na granicy

W związku z rosnącym zaangażowaniem żołnierzy w ochronę granicy polsko-białoruskiej Ministerstwo Obrony Narodowej chce zwiększyć wysokość przysługujących im diet. Stawka ma wzrosnąć ze 150% do 400%, co oznacza kwotę 180 zł za każdą pełną dobę wykonywania zadań.

Ustawa o obronie ojczyzny zakłada, że żołnierzom zawodowym skierowanym do wykonywania zadań poza miejscem pełnienia służby przysługują diety. Szczegółowe przepisy w tej sprawie określa rozporządzenie MON-u w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe. Zgodnie z dokumentem ci, którzy odbywają podróż służbową, by wziąć udział w ćwiczeniach i szkoleniach poligonowych, mogą liczyć na dietę w wysokości 100% obowiązującej stawki, czyli 45 zł. Z kolei 25% stawki przysługuje żołnierzom z tytułu czasowej zmiany miejsca postoju jednostki lub wydzielonego pododdziału (11,25 zł). Natomiast żołnierzom, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej „ (…) w zakresie ochrony niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium lub zapewnienia bezpieczeństwa i nienaruszalności granic” należy się 150% podstawowej stawki diety, czyli 67,50 zł za każdą dobę wykonywania działań.

Resort obrony chce jednak podnieść stawkę dla tej grupy żołnierzy. W ministerstwie właśnie powstał projekt przepisów, który zakłada wzrost wysokości diety ze 150% do 400%. Oznacza to, że za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby żołnierze otrzymają 180 zł. Zmiany będą dotyczyły także tych wojskowych, którzy w ramach „czasowej wysuniętej obecności szkoleniowej (…) realizują zadania zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej bezpośrednio w rejonie prowadzonej działalności szkoleniowej”.

REKLAMA

Przedstawiciele MON-u uzasadniają, że podniesienie diety jest konieczne, ponieważ koniecznością staje się coraz większe zaangażowanie wojska na wschodniej ścianie kraju. Jako powody tego wskazują napiętą sytuację na granicy między Polską a Białorusią, coraz więcej prób nielegalnych przekroczeń granicy i coraz więcej działań hybrydowych ze strony Rosji w obszarze przygranicznym. Zdaniem resortu obrony wszystko to w najbliższej perspektywie może doprowadzić do destabilizacji sytuacji na granicy w województwach podlaskim i lubelskim. – By zapobiec potencjalnym zagrożeniom, niezbędne jest zwiększenie liczby żołnierzy wykonujących zadania w tym rejonie – informują przedstawiciele MON-u.

Wojsko już od dłuższego czasu sukcesywnie zwiększa swoje zaangażowanie w tym rejonie. Na początku sierpnia minister Mariusz Błaszczak na wniosek komendanta Straży Granicznej zdecydował o wysłaniu dodatkowych żołnierzy wydzielonych do patrolowania pogranicza polsko-białoruskiego oraz uczestniczących w operacji „Bezpieczne Podlasie”. Dziś działania pograniczników w tamtym regionie wspiera kilka tysięcy wojskowych.

Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia motywacji finansowej oraz zrekompensowania wojskowym trudnych warunków służby. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny nowe stawki diety będą przysługiwały także żołnierzom, którzy nie są żołnierzami zawodowymi. W projekcie zapisano, że w przypadku nakładania się uprawnień do diet (np. dieta także za podróż na poligon) żołnierz otrzyma świadczenie z jednego tytułu, to o wyższej wysokości. Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ale wyższa dieta ma przysługiwać już od 24 sierpnia tego roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpr. Piotr Szafarski

dodaj komentarz

komentarze


PKW Orlik gotowy na misję
 
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Misja: obronić Finlandię
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Fiński debiut w Sojuszu
Abramsy jadą na ukraiński front
Terytorials na etacie
PKW Orlik już w Estonii
Zielony talizman Polaków
Futsal na zakończenie rywalizacji
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Wszystkie Pilice w wojsku
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Najdłuższa noc
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ostre strzelanie w Świętoszowie
PGZ rośnie w siłę
Szef MON-u o planach obrony kraju
Realia, a nie teoria
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Polski dzień strzelania w Rumunii
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Unijna pomoc dla Ukrainy
Porozumienie Sikorski-Stalin
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-koreańskie rozmowy
Narodziny polskich sił morskich
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Orka po koreańsku
32 krążki pływaków-żołnierzy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ekspresowa pomoc
Podchorążowie świętują
Pierwszy polski Homar
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
„Sokół” wylądował
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
„Pług” idzie na śmierć
Out of the Shadow
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Uwolnić zakładników
Saperzy na wschodzie Polski
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Zanim wyruszą do Bagdadu
Sokół czuwa w Tatrach
Kolejne zakupy dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO