moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Abramsy jadą na ukraiński front

W amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy. Przedstawiciele ponad 50 państw, w tym Polski, rozmawiali o dalszej pomocy militarnej dla Ukrainy. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że niebawem na front dotrą czołgi Abrams. Wezwał też inne kraje do wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej.

Grupa kontaktowa do spraw wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) obradowała po raz piętnasty. Spotkaniu przewodniczył Lloyd Austin, szef Pentagonu. Do amerykańskiej bazy wojskowej w Ramstein przyjechali przedstawiciele ponad 50 państw NATO. W rozmowach brały też udział delegacje spoza Sojuszu, m.in. z Japonii, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Izraela oraz Jordanii. Po raz pierwszy w rozmowach wziął udział Rustem Umerow, nowy minister obrony Ukrainy. Polskiej delegacji przewodniczył gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP.

Sekretarz obrony USA podczas konferencji otwierającej posiedzenie grupy kontaktowej zwrócił uwagę, że ze względu na nasilające się ataki Rosji konieczne jest zapewnienie Ukrainie jak najlepszej obrony powietrznej. Lloyd Austin podkreślił również, że niezmiennie priorytetową sprawą pozostaje dostarczanie ukraińskim obrońcom amunicji 155 mm. Ogłosił, że niebawem na front dotrą amerykańskie czołgi M1 Abrams. Pierwsze egzemplarze do Ukrainy mają trafić w ciągu najbliższych kilku dni, a cały transport kilkudziesięciu czołgów potrwa kilka tygodni. – Czas gra na niekorzyść Putina, na niekorzyść agresora. Putin starał się zdemoralizować Ukraińców, ale jedynie zdemoralizował swoją armię – ocenił Austin. – Ukraińcy walczą w słusznej w sprawie, bo bronią swojego kraju. Walczą o wolność i przyszłość – dodał. Przyznał jednak, że choć ukraińska kontrofensywa postępuje, trzeba być przygotowanym na długą i trudną walkę z Rosją. Zapewnił, że sojusznicy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne. – To poświęcenie w imię naszych wspólnych wartości – zaznaczył szef Pentagonu.

REKLAMA

Podsumowując kilkugodzinną naradę sekretarz obrony USA podkreślił, że wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej jest kluczowe. – Ukraińcy potrzebują tego, by chronić swoje niebo, miasta i utrzymać niewinnych ludzi z dala od pola walki – zaznaczył Austin. Przypomniał, że Kijów otrzymał już m.in. system Patriot, przeciwlotniczy system rakietowy MIM-23 Hawk, system przeciwlotniczy Iris-T, system obrony powietrznej NASAMS czy samobieżne przeciwlotnicze działa Gepardy.

Szef Pentagonu wyliczył także, że Ukraina do tej pory otrzymała ponad 76 mld dolarów pomocy militarnej. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, czyli od poprzedniego spotkania grupy kontaktowej w Ramstein, Stany Zjednoczone skierowały do Kijowa dodatkowe pakiety pomocowe o wartości 2 mld dolarów. Wśród przekazanego sprzętu i uzbrojenia znalazły się m.in. systemy obrony powietrznej, amunicja i wyposażenie do usuwania min. Amerykański sekretarz podziękował także kilku krajom, w tym Polsce i Niemcom za działalność w ramach koalicji na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard, a także Danii, Holandii i Norwegii za gotowość do oddania samolotów F-16. Szkolenie ukraińskich pilotów na tych myśliwcach właśnie zaczyna się w Arizonie w USA. Austin zaznaczył także, że w ostatnich miesiącach Polska przekazała Ukrainie dodatkowy sprzęt do rozminowywania i ponad 100 transporterów opancerzonych oraz dziesiątki tysięcy amunicji.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Thomas Alvarez, Secretary of Defense Lloyd J. Austin III/ Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
 
Na ratunek… komandos
Czujemy się tu jak w rodzinie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Spadochroniarze na warcie w UE
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Jak usprawnić działania służb na granicy
Pancerny sznyt
Lato pod wodą
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Prezydent Zełenski w Warszawie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Pancerniacy trenują cywilów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Nie wierzę panu, mister Karski!
Szpital u „Troski”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Feniks – następca Mangusty?
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Jaki będzie czołg przyszłości?
Polsko-litewskie konsultacje
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Włoski Centauro na paryskim salonie
The Suwałki Gap in the Game
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Z parlamentu do wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
„Armia mistrzów” – sporty walki
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
„Armia mistrzów” – sporty wodne
RBN przed szczytem NATO
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Oczy na Kijów
Za zdrowie utracone na służbie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
International Test
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Wracajcie z medalami!
Formoza. Za kulisami
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
„Operacja borelioza”
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Olimp gotowy na igrzyska!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO