moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stop szkalowaniu polskiego munduru

Chronicie naszą granicę i robicie to skutecznie. Jesteśmy wam wdzięczni – zwrócił się premier Mateusz Morawiecki do żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na terenach graniczących z Białorusią. – Stoimy murem za polskim mundurem – dodał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W czwartek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkali się przedstawiciele rządu. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po naradzie, premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że od dwóch lat Polska mierzy się z trudną sytuacją na terenach graniczących z Białorusią. Jak mówił, jest to atak hybrydowy wymierzony w nasz kraj przez reżimy Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina. – Celem tego ataku była destabilizacja, doprowadzenie do chaosu i ośmieszenie Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył. Dodał, że miał on służyć temu, by przez terytorium Polski przechodziły „tabuny, dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy nielegalnych imigrantów”. – Przygotowywaliśmy wszystko, aby polską granicę obronić i to zrobiliśmy. Zarówno jeśli chodzi o gotowość funkcjonariuszy i żołnierzy, jak i zaporę, która powstała bardzo szybko – mówił szef rządu.


Film: Jarosław Malarowski/ PZ

W swoim oświadczeniu premier nawiązał także do filmu Agnieszki Holland „Zielona granica”, w którym, jak stwierdził, „szkalowany jest polski mundur”. Zaznaczył, że jest to niedopuszczalne i podziękował żołnierzom oraz funkcjonariuszom za ich współpracę, nie tylko między sobą, ale także z mieszkańcami terenów przygranicznych. – Chronicie naszą granicę i robicie to skutecznie. Jesteśmy wam wdzięczni i wdzięczni są wam wszyscy Polacy, którzy rozumieją, jak wielkim niebezpieczeństwem był atak hybrydowy ze strony Białorusi – zaznaczył. Dodał także, że obecny rząd zawsze będzie stał na straży bezpieczeństwa Polaków i granic. – Proszę wszystkich rodaków, aby nie pozwolili, by polski mundur był hańbiony, by plugawione było dobre imię polskiego żołnierza i polskiego funkcjonariusza – zaapelował.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, również odniósł się do „Zielonej granicy”. Jak mówił, ten film zostanie wykorzystany przez antypolską propagandę, zapewnił jednak, że rząd stoi murem za polskim mundurem. Zaznaczył, że dzięki służbie żołnierzy i funkcjonariuszy, a także wzmacnianiu i modernizacji służb, Polska jest bezpieczna. Przypomniał, że w listopadzie 2021 roku na polską granicę ze strony Białorusi został zorganizowany szturm, który został odparty. – Jesteśmy przygotowani na to, żeby odeprzeć kolejny – podkreślił. Dodał, że reforma azylowo-migracyjna, która miałaby doprowadzić do przymusowej relokacji migrantów wewnątrz Unii Europejskiej, jest zgubna, bo przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego, jak mówił, Polacy powinni wyrazić swoją opinię na ten temat podczas referendum, które odbędzie się 15 października. To samo dotyczy zapory na granicy polsko-białoruskiej, która ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo kraju. – Dziękuję za waszą służbę. Zapewniam, że stoimy murem za polskim mundurem – zwrócił się do żołnierzy i funkcjonariuszy.

Natomiast Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, przypomniał, że w środę z ministrem Błaszczakiem spotkał się z żołnierzami i funkcjonariuszami, którzy strzegą polsko-białoruskiej granicy. – Nie mam wątpliwości, to ludzie, którzy dotrzymają roty złożonej przysięgi, jeśli będzie taka konieczność. Z narażeniem zdrowia i życia będą bronić bezpieczeństwa Polski i wszystkich obywateli – zaznaczył. Podkreślił, że sytuacja panująca na terenach przygranicznych jest sprawą wszystkich Polaków, a działania, jakie prowadzą tam służby, są skierowane przeciwko wrogom Polski, czyli reżimom w Moskwie i Mińsku. – Oni chcą przełamać granicę i pogrążyć Polskę, nasz region i całą Europę w chaosie. Nie udaje im się, dzięki wspaniałej postawie naszych żołnierzy i funkcjonariuszy – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DGRSZ, Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Lato pod wodą
 
Partyzanci z republiki
Spadochroniarze na warcie w UE
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
International Test
Wracajcie z medalami!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Jaki będzie czołg przyszłości?
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Z parlamentu do wojska
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Nie wierzę panu, mister Karski!
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
„Operacja borelioza”
Czujemy się tu jak w rodzinie
RBN przed szczytem NATO
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Olimp gotowy na igrzyska!
„Armia mistrzów” – sporty walki
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Prezydent Zełenski w Warszawie
Polsko-litewskie konsultacje
Włoski Centauro na paryskim salonie
Pancerniacy trenują cywilów
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Feniks – następca Mangusty?
Szpital u „Troski”
Jak usprawnić działania służb na granicy
Pancerny sznyt
Na ratunek… komandos
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Roczny dyżur spadochroniarzy
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Formoza. Za kulisami
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
The Suwałki Gap in the Game
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Oczy na Kijów
Za zdrowie utracone na służbie
„Armia mistrzów” – sporty wodne
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO