moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przesłanie bohaterów Armii Krajowej

Wspomnienia i refleksje blisko 230 weteranów Armii Krajowej znalazło się w Księdze „Przesłanie dla pokoleń”. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przekazał ją dzisiaj w Rzeszowie żołnierzom wojsk obrony terytorialnej. Publikacja powstała we współpracy m.in. z Wojskowym Instytutem Wydawniczym. Z dokumentem można zapoznać się też w Internecie.

– Chciałbym, aby Księga Armii Krajowej stanowiła drogowskaz dla działania i służby żołnierzy wojsk obrony terytorialnej – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony w Rzeszowie podczas uroczystości z okazji święta WOT i 6–lecia powstania tego rodzaju sił zbrojnych. Minister przekazał żołnierzom 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego Księgę Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń 1942–2022”, którą napisali dla Polaków kombatanci AK.

– Księga składa się ze wspomnień i uwag żołnierzy Armii Krajowej. Pokolenia, które odchodzi i zostawia nam swoje przesłanie – zaznaczył szef MON. Dodał, że żołnierze WOT-u są wierni testamentowi przekazanemu im przez kombatantów AK, czyli poświęceniu w służbie ojczyźnie. Za słowa akowców skierowane do żołnierzy WOT podziękował także prezydent Andrzej Duda. Przypomniał jednocześnie, że święto tej formacji jest obchodzone w rocznicę powołania 28 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski, czyli zaczątku Polskiego Państwa Podziemnego.

REKLAMA

Jak podkreślił płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, to, że jego brygada jako pierwsza jednostka WOT otrzymała księgę AK traktuje jako ogromne wyróżnienie. – Ten dokument z wpisami żołnierzy AK dotyczącymi ich życiowych motywacji ma duże znaczenie symboliczne i moralne dla nas, żołnierzy WOT-u – zaznaczył kpr. Piotr Kowalski z 3 BOT, jeden z dwóch żołnierzy, którzy odebrali księgę z rąk ministra Błaszczaka. Jak tłumaczył kapral, żołnierze OT są spadkobiercami AK, a ich etos zbudowany jest na tradycjach Polskiego Państwa Podziemnego.

Publikacja trafiła do 3 PBOT, jednej z najstarszych i najliczniejszych brygad OT i będzie eksponowana w tamtejszej sali tradycji. – Następnie co kilka miesięcy będzie przekazywana do kolejnych brygad OT, a docelowo ma pozostać w WOT jako dziedzictwo żołnierzy podziemia niepodległościowego – podaje mjr Witold Sura, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Bóg, honor, ojczyzna

Księga AK „Przesłanie dla pokoleń” to wyjątkowy projekt zrealizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jego celem było upamiętnienie przypadającej w 2022 roku 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. Publikacja powstała we współpracy z wojskiem, Wojskowym Instytutem Wydawniczym, Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Centralną Biblioteką Wojskową oraz Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

W całym kraju weteranów AK odwiedzali m.in. żołnierze. Podczas tych spotkań zbierali od kombatantów wpisy będące ich przesłaniem adresowanym do kolejnych pokoleń Polaków. – Zbieranie świadectw do Księgi Armii Krajowej było wyjątkowym doświadczeniem dla wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie, w tym żołnierzy Wojska Polskiego. Zależało nam na osobistym kontakcie i rozmowie – mówi dr Agnieszka Glapiak, doradca społeczny ministra obrony, inicjatorka projektu i zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a ówczesna dyrektor Centrum Operacyjnego MON.

Tak powstała pamiątkowa księga zawierająca wpisy 228 kombatantów. „Bóg, honor, ojczyzna – to najszlachetniejszy patriotyzm, którym powinien się kierować żołnierz. Naszym obowiązkiem jest trwać przy nim i wytrwać!”, napisał por. Waldemar Kolendo „Mały”, łącznik Okręgu Nowogródzkiego AK. „Nauczcie się dostrzegać otaczające piękno, kochać świat, cieszyć się każdym dniem i żyjcie zgodnie z zasadą "Bóg – Honor – Ojczyzna" – to wpis płk Stanisławy Kociełowicz „Iskierki", harcerki Szarych Szeregów Okręgu Wilno AK. Z kolei st. strz. Aleksander Dziedzic „Ryś", powstaniec warszawski napisał: „Z perspektywy mojego całego życia wiem, jak ważne są Pokój, Przyjaźń, Szacunek dla drugiego człowieka i Prawda historyczna”.

– Księga to unikatowy zbiór refleksji, życzeń i apeli. To pewnego rodzaju testament odchodzącego pokolenia, który nie tylko odwołuje się do spraw i wartości nieprzemijalnych, lecz także zachęca nas do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość naszej Ojczyzny – podkreśla dr Glapiak. Dokument stanowi również znakomity portret zbiorowy odchodzącego już pokolenia.

„Serdecznie zapraszam do lektury tej niezwykłej księgi. Na jej kartkach ujęte zostały biografie, wspomnienia i refleksje weteranów AK: Powstańców Warszawskich, Partyzantów, Harcerzy Szarych Szeregów, Sanitariuszek i Kurierek” – napisał we wstępie do publikacji minister Błaszczak. Jak dodał, każda z tych osób to opowieść nie tylko o niezwykłej odwadze i umiłowaniu ojczyzny, ale także o przyjaźni, braterstwie i niezachwianej nadziei.

Historia w sieci

Bezcenny dokument został opracowany także w wersji elektronicznej i dostępny jest w Internecie, aby każdy mógł poznać przekaz żołnierzy Armii Krajowej. Jak podaje Krystyna Koza z CBW, wpisy kombatantów zostały zdigitalizowane przez pracowników biblioteki, a na podstawie informacji z UdsKiOR stworzono krótkie biogramy osób, które wpisały się do księgi. – Dzięki temu na stronie można obejrzeć wirtualną księgę, przeczytać odręczne wpisy kombatantów oraz ich elektroniczne wersje, a także posłuchać przesłań żołnierzy AK czytanych przez lektora – wymienia płk Mateusz Czudec, twórca strony z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Za opracowanie graficzne projektu odpowiadał WIW. – Zaprojektowaliśmy m.in. stronę tytułową albumu oraz grafikę przedstawiającą okazałe drzewo, symbol trwania i życia – opowiada Marcin Dmowski, kierownik Wydziału Składu Komputerowego i Grafiki WIW. Jak dodaje, potężne korzenie drzewa nawiązują do AK, której siła tkwiła w jedności i głębokości przekonań. – Rozciągnięte ku niebu gałęzie reprezentują aspiracje do wolności, to symbol determinacji w walce o niepodległość, o którą bili się bohaterowie AK – tłumaczy Dmowski. Jak zaznacza Anna Putkiewicz, zastępca dyrektora WIW i redaktor naczelny kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”, wielkim walorem strony internetowej są także materiały edukacyjne przygotowane w głównej mierze przez redakcję kwartalnika w taki sposób, aby mogli z nich korzystać nauczyciele, uczniowie oraz pasjonaci historii.

Wśród tych materiałów znajdziemy m.in. wystawę „Z miłości do Ojczyzny”, zrealizowaną przez WIW dla MON, wydanie specjalne kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”, w tym życiorysy legendarnych żołnierzy i dowódców AK: Augusta Fieldorfa „Nila”, Jana Rodowicza „Anody”, Bolesława Kontryma „Żmudzina”, Piotra Szewczyka „Czera”, Mariana Gołębiewskiego „Lotki”, Leona Beynara „Pawła Jasienicy”, Ludwika Muzyczki „Benedykta” i o. Michała Czartoryskiego, kapelana AK.

Na stronie zawarto także artykuły dotyczące warunków konspiracji, taktyki walk partyzanckich, uzbrojenia, akcji specjalnych i bojowych AK, w tym Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego pod dowództwem mjr. Adolfa Pilcha „Góry-Doliny”. Załączono też dokumenty archiwalne i rozkazy oraz rotę przysięgi AK. – To wyjątkowy zbiór publikacji i archiwaliów, który mamy nadzieję upowszechni wiedzę o tej wyjątkowej formacji, ale także skłoni do refleksji i szacunku do naszej historii ojczystej – dodaje Putkiewicz.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DWOT, Przemysław Keler / KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Animus Fortis, czyli mężny duch
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Weterani i bokser „Master”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Psiakrew, harmata!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojsko inwestuje w Limanowej
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cena wolności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO