moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drogi do wolności

„Ostatnia egzekucja” w reż. Franziski Stünkel została najlepszym filmem fabularnym nagrodzonym na Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. W ciągu czterech festiwalowych dni odbyło się ponad 100 pokazów filmowych oraz blisko 250 różnych wydarzeń towarzyszących: dyskusji, spotkań, koncertów i wystaw. Do Gdyni przyjechali nie tylko twórcy filmów, lecz także ich bohaterowie.

– Ważne jest, aby festiwal łączył, a nie dzielił i żebyśmy uczyli się od siebie różnorodnych dróg do wolności – podkreślił na konferencji prasowej przed imprezą dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Podczas czterech festiwalowych dni (27–30 września) publiczność miała okazję obejrzeć ponad sto filmów dokumentalnych i fabularnych nominowanych do nagród głównych. Opowiadały one o walce z totalitaryzmem oraz o ludziach niepokornych, dla których nadrzędną wartością jest wolność. Odbyły się także debaty z udziałem filmowców, historyków, opozycjonistów, spotkania ze świadkami historii i bohaterami filmów, wystawy multimedialne, koncerty i spektakle oraz promocje książek historycznych. – W tym roku naszym mottem było „Wolna Polska w wolnym świecie”. Słowa te są przesłaniem Janusza Krupskiego, że nie będzie wolnej Polski bez wolnych krajów byłego ZSRS. To jest klucz, według którego dobieraliśmy filmy i tematy tegorocznego festiwalu, aby były one też zrozumiałe dla pokolenia urodzonego po 1989 roku – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Gdyński festiwal to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, na które przyjeżdżają również twórcy z odległych krajów, m.in. z Tajwanu, Korei Południowej czy Japonii. Startujące w konkursach filmy ocenia jury złożone z filmowców i ekspertów z całego świata. Jednym z jurorów był w tym roku japoński reżyser Ken Takahashi, który także podkreślał, że aby dotrzeć do młodych widzów, trzeba opowiadać najnowszą historię w ciekawy sposób.

REKLAMA

Trzy konkursy

15. Festiwal NNW rozpoczął się od pokazu filmu „Raport Pileckiego”. Reżyser Krzysztof Łukaszewicz opowiada w nim o rotmistrzu Witoldzie Pileckim z perspektywy jego ostatnich współpracowników w latach 1945–1948.

W kolejnych dniach filmy były pokazywane w trzech konkursach: obrazów fabularnych, dokumentów międzynarodowych oraz dokumentów polskich. O festiwalową statuetkę w konkursie międzynarodowych filmów fabularnych rywalizowało 14 produkcji. Jak mówił amerykański reżyser John Grooters, przewodniczący jury w tym konkursie, były to mocne filmy o wysokim poziomie artystycznym. Zwrócił uwagę, że choć opowiadają one różne historie i pochodzą z wielu krajów świata, łączy je jeden motyw – droga do wolności.

Za najlepszy obraz jury uznało niemiecki film „Ostatnia egzekucja” w reżyserii Franziski Stünkel. To opowieść o Franzu Walterze, agencie wywiadu NRD, wysłanym do Niemiec. Jego kłopoty zaczynają się, gdy coraz bardziej krytycznie ocenia system i zostaje oskarżony o szpiegostwo.

W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych zwyciężył „Motherland” („Matczyzna”) w reżyserii Alexandra Mihalkovicha. Jego bohaterką jest kobieta, której syn został znaleziony martwy podczas służby wojskowej. Matka nie wierzy w samobójczą śmierć Saszy i próbuje zdemaskować brutalne zjawisko „fali” („dedowszcziny”) oraz rzucić światło na kulturę przemocy i nadużyć w białoruskiej armii.

Najstarszym festiwalowym trofeum jest Złoty Opornik, główna nagroda w konkursie dokumentów polskich. Przewodniczący jury w tej kategorii – reżyser i scenarzysta Paweł Woldan – przyznał, że łatwiej byłoby mu zrobić film, niż wybrać któryś ze startujących w konkursie, gdyż wszystkie zasługiwały na statuetkę. Ostatecznie trafiła ona do reżysera Michała Torza za dokument „Stanisław Helski. Dlatego”. Pokazuje on dramat rolnika, jednego z liderów Solidarności Chłopskiej w latach osiemdziesiątych, którego komunistyczne represje doprowadziły do ruiny finansowej. Helski nie znalazł sprawiedliwości także po upadku komunizmu. W 1994 roku zaatakował kamieniem Wojciecha Jaruzelskiego, który we Wrocławiu podpisywał swoją książkę o stanie wojennym.

Nagrodę główną za reportaż radiowy zdobyło słuchowisko „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko” Macieja Jastrzębskiego. Autor przedstawia w nim losy pisarza Ferdynanda Goetla, który poświęcił karierę i rodzinę, aby głosić prawdę o zbrodni katyńskiej.

W konkursie wideoklipów najlepszy okazał się teledysk do utworu Wojtka Sokoła „Miłość istnieje zawsze” w reżyserii Tadeusza Śliwy. Inspiracją było zdjęcie ze ślubu powstańców, którzy przeżyli razem 75 lat.

Oprócz nagród głównych w każdej kategorii jury przyznało także wyróżnienia.

Nagrody specjalne

Specjalną Nagrodę Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia oraz Nagrodę Dyrektora Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” za artystyczne przekładanie historii na język filmu otrzymała produkcja „Godspeed, Los Polacos” w reżyserii Adama Nawrota. Jest to opowieść o pięciu studentach, którzy po spływie najgłębszym kanionem świata Colca (Peru) walczą o demokrację w krajach bloku wschodniego.

Nagroda Prezesa TVP oraz Nagroda im. Janusza Krupskiego trafiła do Jacka Papisa za film „Tadeusz Romer – misja niemożliwa”. Opowiada on historię bohatera, skupiając się głównie na okresie II wojny światowej – ukazuje Romera jako ambasadora RP w ZSRS, a potem w Tokio, oraz ministra spraw zagranicznych rządu na uchodźstwie.

Zgodnie z festiwalową tradycją przyznano też nagrody honorowe dla polskich i zagranicznych opozycjonistów walczących o wolność. W piętnastoletniej historii Festiwalu Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności, pośmiertnie i za życia, uhonorowano ponad 1500 osób.

Patronat honorowy nad 15. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu byli Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: festiwalnnw.pl

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
V Korpus z nowym dowódcą
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejne FlyEle dla wojska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Szarża „Dragona”
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO