moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Aplikuj do centrum i zostań szeregowym zawodowym

W przyszłym roku dwa centra szkolenia: Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Wojsk Specjalnych w Krakowie przyjmą 139 cywilnych kandydatów na szeregowych zawodowych. W obu placówkach ochotnicy przejdą szkolenie podstawowe oraz specjalistyczne z konkretnych obszarów, np. łączności czy lądowych działań specjalnych. Sprawdź, kiedy upływa termin składania wniosków.

Jednym ze sposobów, by zostać szeregowym zawodowym, jest odbycie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (DZSW) w jednej z wielu jednostek w całym kraju. Ochotnik przechodzi najpierw 27-dniowe szkolenie podstawowe, a potem może zgłosić się na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne. W ubiegłym roku po raz pierwszy nabór do służby przygotowującej do wstąpienia w szeregi zawodowców prowadziły też centra szkolenia: Łączności i Informatyki w Zegrzu, Wojsk Lądowych w Poznaniu, Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Logistyki w Grudziądzu oraz Sił Powietrznych w Koszalinie. Decyzja o zwiększeniu bazy szkoleniowej wynikała przede wszystkim z priorytetu MON-u, jakim jest zwiększanie liczebności sił zbrojnych. W 2022 roku dla ochotników było przygotowanych w sumie 200 miejsc.

– W odróżnieniu od szkolenia DZSW w jednostkach ochotnicy powoływani na służbę do centrów od razu wiedzą, w jakim kierunku będą się szkolić. I od razu też stają się kandydatami na żołnierzy zawodowych na potrzeby korpusu szeregowych zawodowych. W przypadku ochotnika trafiającego na służbę dobrowolną do jednostki specjalność jest określana dopiero w trakcie szkolenia. Nie jest też od razu przesądzone, że zostanie on żołnierzem zawodowym – mówi ppłk Justyna Balik, rzeczniczka prasowa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

REKLAMA

Jakie limity?

MON przygotowało już ofertę szkoleń w centrach na przyszły rok. Tym razem ochotnicy będą mogli aplikować do dwóch centrów, które zaoferują w sumie 139 miejsc. Aż 90 z nich będzie czekało w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Kandydaci przyjęci do Krakowa przejdą szkolenie w dwóch specjalnościach: lądowych działań specjalnych (45 miejsc) oraz wsparcia i zabezpieczenia działań specjalnych (45). Z kolei w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu przyjęte 49 osób ma się szkolić w zakresie eksploatacji systemów łączności.

Ci, którzy chcą zostać szeregowymi zawodowymi, muszą pamiętać o spełnieniu wymaganych kryteriów. To m.in. ukończenie= 18 lat, niekaralność oraz posiadanie co najmniej wykształcenia podstawowego, gimnazjalnego, zasadniczego zawodowego lub zasadniczego branżowego.

– W wypadku naszego centrum ochotnicy będą się szkolić w specjalnościach łącznościowych. Wykształcenie czy kwalifikacje zgodne z tym kierunkiem są preferowane, ale nie wymagane. Jeśli ktoś ma ukończoną w tym zakresie szkołę czy posiada kwalifikacje, to oczywiście zaliczamy na plus dla kandydata, na pewno będzie mu łatwiej podczas szkolenia. Niemniej jednak mamy tak ułożony program, że kandydaci na szeregowych nabędą u nas niezbędną wiedzę do objęcia stanowisk żołnierzy zawodowych w grupie eksploatacji systemów łączności – mówi kpt. Małgorzata Nowak, oficer prasowa zegrzyńskiego centrum.

Osoby zainteresowane szkoleniem muszą zgłosić się do dowolnie wybranego wojskowego centrum rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia w centrum szkolenia. Do wniosku należy dołączyć m.in. świadectwo ukończenia szkoły, oświadczenie o niekaralności, a także inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje lub umiejętności.

Aplikujących do centrum w Krakowie obowiązują dwa terminy, w zależności od edycji szkolenia. Na pierwszą, która potrwa od 4 marca do 5 listopada 2024 roku, dokumenty trzeba złożyć do 27 października 2023 roku. Nieco więcej czasu, bo do 26 kwietnia przyszłego roku, mają ci, którzy chcą ubiegać się o szkolenie w ramach II edycji (2 września 2024–6 maja 2025). Z kolei osoby zainteresowane szkoleniem w Zegrzu muszą złożyć dokumenty do 7 marca 2024 roku.

Etapy rekrutacji

O przyjęciu na szkolenie zdecydują wyniki postępowania rekrutacyjnego. Obejmie ono analizę ocen na świadectwie ukończenia szkoły, test sprawności fizycznej oraz rozmowę kwalifikacyjną. Kandydaci aplikujący na szkolenie w wojskach specjalnych będą też musieli przejść kurs sprawdzający predyspozycje do pełnienia służby na stanowiskach w tym rodzaju wojsk. W sumie postępowanie rekrutacyjne wyniesie od jednego do trzech dni, wraz z badaniami maksymalnie do pięciu. Na czas rekrutacji kandydat będzie miał zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie.

Osoby zakwalifikowane zostaną powołane do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w centrum szkolenia. Obejmie ona 27-dniowe szkolenie podstawowe oraz specjalistyczne – trwające do 11 miesięcy, uzależnione od programu szkolenia danego centrum i danej grupy. Po ukończeniu obu z nich absolwenci jako żołnierze zawodowi trafią do m.in. jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: OSL CSzWS

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO