Statuetki Wawa Bohaterom otrzymali dzisiaj społecznicy i organizacje, które na co dzień wspierają powstańców warszawskich. Wśród laureatów zalazła się 18 Stołeczna Brygada OT i podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia wraz z kapelanem ks. mjr. Maksymilianem Jezierskim. Nagrody wręczał m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak.
– Częścią DNA żołnierzy Wojska Polskiego jest czyn powstańców warszawskich i chcemy, aby pamięć o ich heroicznych dokonaniach trwała wiecznie – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas gali nagrody Wawa Bohaterom. Minister dziękował powstańcom za relacje, jakie łączą ich z żołnierzami WP i za przekazywaną im miłość do ojczyzny. – W zamian za to żołnierze wspierają bohaterów w codziennym życiu, to prawdziwa sztafeta pokoleń – stwierdził szef MON-u.
Podczas gali zorganizowanej w Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej zostały wręczone statuetki współczesnych Wawa Bohaterów. Wyróżnienie jest przyznawane społecznikom, organizacjom i instytucjom, które pomagają powstańcom warszawskim. – To dla nas ogromna radość móc uhonorować tych, którzy wiernie stoją u boku żołnierzy powstania. Na szczęście takich osób i organizacji jest wiele, a my nagradzamy najlepszych z najlepszych – zaznaczyła prowadząca 6. edycję gali Edyta Mikołajczyk, dziennikarka TVP3 Warszawa i autorka cyklu programów telewizyjnych Wawa Bohaterom.
Jak zauważył Piotr Gliński, minister kultury, z roku na rok jest coraz więcej wolontariuszy i mądrze organizowanej pomocy dla powstańców. Natomiast Agnieszka Glapiak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podkreśliła, że TVP projektem Wawa Bohaterom zaznacza misyjność swojej działalności.
Jednym z trzech tegorocznych laureatów nagrody jest 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej, najmłodsza brygada WOT. Jej żołnierze aktywnie włączają się w działania na rzecz powstańców, pomagają też jako wolontariusze w Domu Powstańca Warszawskiego. – Jestem dumny, że żołnierze Wojska Polskiego, w tym 18 BOT dziedziczą tradycje powstańców i cieszę się, że niosą dla przyszłych pokoleń pamięć o czynie powstańców – podkreślił minister Mariusz Błaszczak wręczając statuetkę.
Jak zapowiedział szef resortu obrony, 14 października jest planowane kolejne wcielenie do 18 BOT i wówczas jednostka będzie liczyła 1000 żołnierzy. Jednocześnie minister podziękował tym, którzy decydują się, aby służyć w wojskach obrony terytorialnej i dzielą czas pomiędzy pracę zawodową a służbę wojskową. – Ta nagroda będzie nas motywować do większego wspierania powstańców i przypominać o naszej misji podtrzymywania pamięci – mówił kpr. Dawid Ziętak, żołnierz 18 BOT odbierając wyróżnienie w imieniu terytorialsów z Warszawy.
Kolejną statuetkę odebrali podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia i ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” przy AWL. Jego podopieczni z Duszpasterstwa łączą naukę w wojskowej akademii z pracą charytatywną – pod ich opieką jest 10 kombatantów. – Współczesne pokolenie uczące się w AWL chce ponieść w przyszłość wartości powstańców – podkreślił wręczając im nagrodę Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– To wyróżnienie jest dla blisko 700 podchorążych działających charytatywnie w Duszpasterstwie, którzy pokazują jak ogromny potencjał dobra jest w młodym pokoleniu – zaznaczył ks. mjr Jezierski. Podziękował jednocześnie powstańcom za to, że uczą historii i prawdziwego patriotyzmu.
Trzecią nagrodę otrzymał Wolontariat Pracowniczy Banku PKO BP. Ze środków zebranych wśród pracowników tej placówki wolontariusze z banku przeprowadzają remonty i prace porządkowe w mieszkaniach kombatantów. – Dla nas największym zaszczytem jest to, że możemy przebywać z powstańcami i słuchać ich ciekawych historii – zaznaczała Iwona Kowalewska-Wojtała z wolontariatu.
Za otrzymywaną pomoc dziękowali także powstańcy. – Nie ma nic ważniejszego niż pamięć. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy o nas pamiętają i dają tego dowody – mówił Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, a Zbigniew Daab ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dodał, że o kombatantów dba wiele fundacji, stowarzyszeń i zaprzyjaźnione jednostki Wojska Polskiego.
Kapituła przyznała też dwa wyróżnienia. Otrzymali je Marek Strok, pasjonat historii i znawca powstańczej Warszawy, który stworzył bazę kilkudziesięciu życiorysów powstańców warszawskich oraz Nadwiślański Oddział Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego, którego funkcjonariusze zapraszają kombatantów na uroczystości, odwiedzają ich w domach i wspierają logistycznie.
Nagroda Wawa Bohaterom została ustanowiona przez TVP3 Warszawa w ramach projektu Wawa Bohaterom. To cykl programów telewizyjnych emitowanych przez cały rok na antenie TVP3 Warszawa a dotyczących żołnierzy powstania warszawskiego.
Kapituła nagrody wyłoniła w tym roku zwycięzców spośród 24 organizacji, fundacji, stowarzyszeń z całej Polski, które pielęgnują pamięć o kombatantach, szczególnie powstańcach warszawskich i pomagają im pokonywać trudy codziennego życia, m.in. robią zakupy, remontują mieszkania, organizują spotkania, dotrzymują towarzystwa, dbają o groby kombatantów. W kapitule zasiedli m.in: Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, Jerzy Mindziukiewicz, Zbigniew Daab, Jan Józef Kasprzyk, Agnieszka Glapiak i Aneta Woźniak, dyrektor programowy TVP.
Wśród laureatów poprzednich edycji nagrody Wawa Bohaterom było wielu wojskowych. W zeszłym roku jedną z nagród otrzymali podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a w poprzednich latach m.in. Dowództwo Garnizonu Warszawa, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT czy Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON
komentarze