moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na przełaj po nóż komandosa

W 27. edycji Biegu o Nóż Komandosa bezkonkurencyjni byli kpr. Patryk Stypułkowski i sierż. sztab. Monika Stachowska. Triumfatorzy imprezy zorganizowanej przez Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec wywalczyli również tytuły mistrzów Polski służb mundurowych w biegu przełajowym. Na mecie biegu na dystansie 10 km zameldowało się 601 zawodników i 110 zawodniczek.

XXVII Bieg o Nóż Komandosa im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego przyciągnął do Lublińca ponad 700 osób, w większości przedstawicieli różnych służb mundurowych. M.in. żołnierze, policjanci, strażacy i cywile w sztandarowej imprezie WKB Meta, organizowanej we współpracy z Jednostką Wojskową Komandosów dla uczczenia jej święta, rywalizowali w umundurowaniu polowym. Najstarszym uczestnikiem biegu był reprezentant WKB Meta, 82-letni Jacek Domański, a najstarszą zawodniczką – 75-letnia Ewa Kasierska, startująca również w barwach lublinieckiego klubu. Bieg ukończyło trzech generałów: gen. dyw. Sławomir Drumowicz – dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Mariusz Chmielewski – zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, i gen. Andrzej Leńczuk – zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej. W zawodach pobiegło też sześciu gości zagranicznych: pięciu Słowaków i Norweg.

 

REKLAMA

W biegu mężczyzn po raz trzeci zwycięzcą lublinieckiej imprezy okazał się kpr. Patryk Stypułkowski. W 2020 roku uzyskał najlepszy rezultat w zawodach, które z powodu pandemii COVID-19 rozgrywano w formule wirtualnej. Rok później wygrał jubileuszową XXV edycję biegu. Z kolei przed rokiem był drugi – przegrał tylko z szer. Patrykiem Błaszczykiem z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Zwycięzca XXVI Biegu o Nóż Komandosa tym razem nie przyjechał do Lublińca. Żołnierzowi z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni ubył więc jeden groźny rywal, ale za to przybył inny – ppor. Krzysztof Żebrowski, były mistrz Polski seniorów w biegu na 1500 i 5000 m oraz w biegu przełajowym na 4 km. Ponadto ponownie na linii startu biegu przełajowego w Lublińcu pojawił się st. szer. spec. Łukasz Parszczyński – olimpijczyk z Londynu (2012), gdzie reprezentował Polskę w biegu na 3000 m z przeszkodami.


Film: Jacek Szustakowski / ZbrojnaTV

Kpr. Stypułkowski, który niedawno pożegnał się z 7 Batalionem Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim i przeniósł do RCI w Gdyni, jednak nie przestraszył się utytułowanych rywali. Dobiegł w czołówce do szóstego kilometra trasy, na którym rozpoczęły się wymagające podbiegi. To one jego zdaniem zadecydowały o rozstrzygnięciach na mecie. – Do podbiegów dobiegliśmy w sześcioosobowej grupie. Między szóstym a siódmym kilometrem na tych górkach zaczęły się roszady w czołówce. Pierwszy zaatakował policjant. Ja ruszyłem za nim. Ale byłem lepszy od niego na podbiegach i wywalczonej na nich pierwszej pozycji już nie oddałem do samej mety – relacjonuje triumfator 27. edycji biegu. Kpr. Patryk Stypułkowski, jak przyznał, bardzo się ucieszył z cennego zwycięstwa odniesionego dla swojej nowej jednostki i był zaszczycony, że stanął na podium wraz z olimpijczykiem i byłym mistrzem Polski seniorów.

Za plecami żołnierza z Regionalnego Centrum Informatyki w Gdyni zaciętą walkę o pozostałe miejsca na podium stoczyli st. szer. spec. Łukasz Parszczyński, ppor. Krzysztof Żebrowski i policjant mł. asp. Arkadiusz Połeć. Najwięcej sił na ostatnią fazę rywalizacji zachował Parszczyński. Żołnierz z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej stracił 31 s do Stypułkowskiego, a o 10 s wyprzedził Żebrowskiego. Z kolei policjantowi do miejsca na podium zabrakło 4 s. Przed rokiem mł. asp. Arkadiusz Połeć był szósty, a tuż przed nim finiszował Parszczyński. Tym razem żołnierz z Giżycka cieszył się z drugiego miejsca w elitarnym biegu, w którym zawsze pragnął dobrze wypaść.

W biegu kobiet dwie czołowe lokaty wywalczyły policjantki. Triumfowała sierż. sztab. Monika Stachowska. Blisko dwie minuty po niej na mecie zameldowała się jej koleżanka z reprezentacji mł. asp. Anna Ficner. Trzecie miejsce zajęła najlepsza z reprezentantek Wojska Polskiego kpr. Karolina Pilarska. Zawodniczka gospodarzy, która już cztery razy wygrała Bieg o Nóż Komandosa (w 2009, 2015, 2016 i 2022 roku), przegrała z Ficner o 1 min 16 s. Z kolei reprezentantka Mety i Jednostki Wojskowej Komandosów o 11 s wyprzedziła st. sierż. Aleksandrę Jakubczak z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Sierż. sztab. Monika Stachowska po raz pierwszy w karierze wpisała się na listę triumfatorek Biegu o Nóż Komandosa. Policjantka już na pierwszym kilometrze oderwała się od rywalek. – Pierwsze 6 km trasy było płaskie. Szybka zawodniczka miała szansę to wykorzystać. Monika uciekła nam i uzyskała nad goniącą ją grupką sporą przewagę przed trudnymi podbiegami – mówi kpr. Karolina Pilarska. Biegaczka Mety z kolei do górek dobiegła wraz z mł. asp. Anną Ficner i st. sierż. Aleksandrą Jakubczak. – Biegłam czwarta i już myślałam, że nie uda mi się dzisiaj stanąć na podium. Ale po podbiegach na płaskich odcinkach wyprzedziłam Olę i utrzymałam trzecią pozycję do mety. Cieszę się, że w tym ważnym dla mnie biegu zajęłam miejsce na podium i wygrałam rywalizację w wojsku – dodaje kpr. Pilarska.

W rywalizacji drużynowej sklasyfikowano 99 trzyosobowych drużyn mężczyzn i 14 trzyosobowych drużyn kobiet. Prymat sprzed roku obronili żołnierze reprezentujący 7 Brygadę Obrony Wybrzeża i 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany. Na najwyższym stopniu podium stanęli: st. sierż. Artur Pelo, kpr. Michał Pytlak i st. szer. Norbert Jefimczyk. Żołnierze niebieskich beretów o 1 min 4 s wyprzedzili pierwszą drużynę wystawioną przez reprezentację polskiej Policji. Trzecie miejsce zajęli wojskowi z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Wśród kobiet bezkonkurencyjne były policjantki, które w rywalizacji indywidualnej wywalczyły dwa czołowe miejsca. Na drugiej pozycji uplasowała się ekipa z wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych, a na trzeciej team reprezentujący 7 Brygadę Obrony Wybrzeża i 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany.

Wyniki

Mężczyźni
1. kpr. Patryk Stypułkowski (Regionalne Centrum Informatyki Gdynia) 38 min 27 s
2. st. szer. spec. Łukasz Parszczyński (15 Giżycka Brygada Zmechanizowana) 38 min 58 s
3. ppor. Krzysztof Żebrowski (2 Przasnyski Ośrodek Radioelektroniczny) 39 min 8 s
4. mł. asp. Arkadiusz Połeć (reprezentacja polskiej Policji) 39 min 12 s
5. st. szer. Piotr Jaśtal (10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów) 39 min 50 s
6. st. szer. Norbert Jefimczyk (7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) 40 min 24 s

Kobiety
1. sierż. sztab. Monika Stachowska (reprezentacja polskiej Policji) 44 min 51 s
2. mł. asp. Anna Ficner (reprezentacja polskiej Policji) 46 min 46 s
3. kpr. Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec / Jednostka Wojskowa Komandosów) 48 min 2 s
4. st. sierż. Aleksandra Jakubczak (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) 48 min 13 s
5. st. szer. Magdalena Dziekońska (15 Giżycka Brygada Zmechanizowana) 48 min 16 s
6. szer. Karolina Witek (16 Jarociński Batalion Remontu Lotnisk) 48 min 54 s

Drużynowo, mężczyźni
1. 7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 2 godz. 1 min 58 s
2. reprezentacja polskiej Policji I 2 godz. 3 min 2 s
3. 10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów 2 godz. 7 min 15 s
4. 12 Brygada Zmechanizowana Szczecin I 2 godz. 7 min 15 s
5. reprezentacja polskiej Policji II 2 godz. 12 min 50 s
6. Regionalne Centrum Informatyki Gdynia 2 godz. 13 min 57 s

Drużynowo, kobiety
1. reprezentacja polskiej Policji I 2 godz. 23 min 49 s
2. Akademia Wojsk Lądowych I 2 godz. 37 min 16 s
3. 7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 3 godz. 2 s
4. Śląski Oddział Straży Granicznej 3 godz. 4 min 35 s
5. Akademia Wojsk Lądowych II 3 godz. 15 min 32 s
6. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej 3 godz. 18 min 32 s

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strażacy ruszają do akcji
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Kurs z dzwonem
Ogień w podziemiu
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO