moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Projekt cyber dla studentów

W 16 cywilnych uczelniach publicznych z inicjatywy resortów: obrony narodowej oraz edukacji i nauki rozpoczął się projekt „Akademia_CYBER.MIL”. Jest on adresowany do studentów i ma nie tylko uświadamiać im zagrożenia w cyberprzestrzeni i uczyć o przeciwdziałaniu im, ale także przyczynić się do wykształcenia kadr wojskowych specjalistów od cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo jest obecnie traktowane jako priorytetowe w wielu dziedzinach życia. Także dla resortu obrony narodowej jest ono jednym z głównych obszarów działania. Już w 2019 roku zainicjowany został program „CYBER.MIL.2.0”, mający na celu rozwój potencjału sił zbrojnych do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni. Jedną z wdrożonych wówczas koncepcji był projekt „CYBER.MIL z klasą”, w efekcie którego w 16 województwach w Polsce powstały klasy o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Program stał się jednym ze sposobów na kształcenie specjalistów, którzy w przyszłości będą mogli podjąć pracę w obszarze bezpieczeństwa informatycznego i teleinformatycznego, np. w instytucjach administracji państwowej czy wojskowej.

Pilotaż w Legnicy

REKLAMA

Podobny cel stoi przed nowym, wspólnym projektem Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji i Nauki „Akademia_CYBER.MIL”. Jest on adresowany do studentów, a jego celem jest wsparcie uczelni wyższych w realizacji programów kształcenia poprzez m.in. przeprowadzenie cyklu wykładów z obszaru szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i IT.

– Projekt ma też popularyzować wizerunek wojska polskiego jako atrakcyjnego i innowacyjnego miejsca do podjęcia pracy przez absolwentów, promować rozwój kariery zawodowej na rzecz cyberbezpieczeństwa oraz zwiększać potencjał i poziom bezpieczeństwa naszego kraju w tym obszarze – informują przedstawiciele MON-u.

Pilotażowo ruszył on w ubiegłym roku w jednej tylko uczelni w kraju – w Collegium Witelona Uczelni Państwowej w Legnicy. Studenci kierunków związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym i informatyką mogli wziąć udział w wykładach dotyczących m.in. inżynierii społecznej czy wojny informacyjnej.

– Potencjał sił zbrojnych, jeśli chodzi o doświadczenia i praktyczne działanie w zapewnieniu cyerbezpieczeństwa, jest dla nas niezwykle ważny. Biorąc udział w programie, korzystamy z tej unikatowej wiedzy. Sądzę, że już nasz udział w pilotażu znacząco podniósł poziom wiedzy naszych studentów w zakresie cyberbezpieczeństwa, zagrożeń i przeciwdziałania im. Zresztą projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, biorą w nim udział także nasi dydaktycy, a także studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku – mówi Grzegorz Majewicz prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona.

W tym roku do programu dołączyło 15 kolejnych placówek. To przede wszystkim uczelnie zawodowe, działające w mniejszych ośrodkach miejskich (do 100 tys. mieszkańców), które prowadzą kształcenie na kierunkach technicznych, związanych z informatyką i cyberbezpieczeństwem. Na liście są m.in. Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku i Akademia im. Jakuba Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

W każdej uczelni początkiem projektu są tzw. Wojskowe Dni Otwarte. Jako pierwsze odbyły się one w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie (w poszczególnych uczelniach będą się odbywać do końca października). Uczestnicy mogli zapoznać się z rodzajami służby, obejrzeć pokazy nowoczesnego sprzętu wojskowego i indywidualnego wyposażenia żołnierzy, treningi strzeleckie, pokazy musztry.

Wykłady dla każdego

Podczas roku akademickiego z kolei na każdej z uczelni będą odbywać się otwarte wykłady. Będą one prowadzone w ramach czterech modułów: „Wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa”, „Wojna operacyjno-informacyjna”, „Higiena w cyberbezpieczeństwie” oraz „Ataki w cyberprzestrzeni”. Z wykładami w murach uczelni będą gościć przedstawiciele m.in.: Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa oraz uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Projekt przewiduje także praktyki dla najlepszych studentów, organizowane w jednostkach wojskowych i instytucjach podległych Ministerstwo Obrony Narodowej zajmujących się problematyką cyberbezpieczeństwa. – W ramach edycji pilotażowej w takich praktykach uczestniczyło czterech naszych studentów. Z rozmów z nimi wiem, że poziom był bardzo wysoki, a wiedza, którą z nich wynieśli, spora i konkretna. To oczywiście nie daje żadnych uprawnień do bycia specjalistą z zakresu cyber, ale myślę, że to doskonały wstęp do tego, aby takie właśnie osoby mogły stanowić przyszłe kadry sił zbrojnych – mówi prodziekan Majewicz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cena wolności
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jeśli nie Jastrząb, to…
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ogień w podziemiu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Psiakrew, harmata!
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Weterani i bokser „Master”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO