moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister z wizytą u dobrowolsów

Latem ubiegłego roku pierwsi ochotnicy skorzystali z możliwości, jakie daje dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Od tego czasu na szkolenie w ramach tej formy służby zdecydowało się łącznie aż 50 tys. osób. – To ogromny sukces – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który w czwartek obserwował trening dobrowolsów na terenie 1 Brygady Pancernej w Wesołej.

Dobrowoln a zasadnicza służba wojskowa (DZSW) umożliwia ochotnikom rozpoczęcie przygody z Wojskiem Polskim. Najpierw każdy z nich przechodzi 28-dniowe szkolenie podstawowe, a po jego ukończeniu składa przysięgę. Później podejmuje decyzję, czy chce kontynuować służbę. Jeśli tak, to w ramach kolejnego etapu odbywa 11-miesięczny kurs już na konkretnym stanowisku służbowym. Szkolenia DZSW odbywają się w jednostkach wojskowych w całym kraju. Tak jest chociażby na terenie 1 Brygady Pancernej, gdzie dobrowolsi, którzy zdobywają nowe umiejętności w Pułku Ochrony, biorą udział w zajęciach taktycznych. W czwartek rano spotkał się z nimi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jesteśmy świadomi, przed jakimi wyzwaniami stoi nasza ojczyzna. Przy naszej granicy toczy się wojna, a władcy Kremla chcą odbudować imperium. Jedyną skuteczną odpowiedzią jest budowanie silnego Wojska Polskiego – powiedział szef MON-u w Wesołej. Mariusz Błaszczak mówił o potrzebie zwiększania liczebności armii, ale też o konieczności wyposażania żołnierzy w nowoczesną broń. – Cieszę się, że przystąpiliście państwo do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To są bardzo dobre perspektywy osobistego rozwoju, ale przede wszystkim jest to bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zwrócił się do ochotników.


Film:  Dominika Celińska, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

REKLAMA

Minister Błaszczak przypomniał, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w życie na mocy ustawy o obronie ojczyzny . Szef MON-u przypomniał też, że każdy, kto zdecyduje się na udział w szkoleniu, otrzymuje uposażenie w wysokości 4960 zł brutto. Poinformował również, że do tej pory ze szkolenia w ramach DZSW skorzystało łącznie prawie 50 tys. ochotników . – Mogę powiedzieć, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa okazała się strzałem w dziesiątkę. To jest sukces – ocenił minister obrony. Dodał, że wkrótce szkolenie rozpocznie kolejne 6 tys. osób, ale gdyby zaistniała taka konieczność, limit miejsc zostanie zwiększony. – Można powiedzieć, że po półtora roku naszych działań Wojsko Polskie powiększy się o ponad 55 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – podkreślił.

Ochotnicy, którzy zdecydują się zasilić szeregi WP, mogą to zrobić także, wstępując do wojsk obrony terytorialnej. Wszystkie te działania mają doprowadzić do tego, aby polska armia liczyła 300 tys. żołnierzy. – Jestem przekonany, że ten cel osiągniemy – stwierdził szef resortu obrony. Zaznaczył, że szczególnie ważne jest to, aby w siłę rosły wojska lądowe. – Mogę państwu zagwarantować, że jeżeli tylko będziemy kontynuować naszą misję, to w ciągu dwóch lat nasze siły lądowe będą najsilniejsze w Europie – powiedział.

Minister Błaszczak przekonywał, że Wojsko Polskie musi być silne, aby odstraszyć agresora. – Podkreślam, nie chodzi nam o to, aby iść na wojnę, wręcz przeciwnie – zapewniał. Nawiązał też do maksymy „si vis pacem para bellum”, zgodnie z którą, aby utrzymać pokój, należy być gotowym na wojnę. – Przygotowanie dotyczy zwiększenia liczby żołnierzy Wojska Polskiego i wyposażenia go w nowoczesną broń – wyjaśnił.

Gen. bryg. Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, poinformował, że obecnie w 43 jednostkach wojskowych w całym kraju szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przechodzi łącznie prawie 16 tys. osób, z czego 4530 ochotników jest na szkoleniu podstawowym, a 11 445 na szkoleniu specjalistycznym. – To pokazuje, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – mówił. Według gen. Brysia nawet jeśli nie wszystkie osoby zdecydują się na karierę żołnierza zawodowego, to bardzo ważne jest, że zdobyli oni wiedzę i umiejętności związane z obronnością. – W tych niepewnych czasach tak liczna rzesza ochotników pokazuje, że Polakom nie są obojętne kwestie związane z bezpieczeństwem ojczyzny, że Polacy chcą się przygotować do jej obrony – podkreślił. Podziękował także wszystkim tym, którzy zdecydowali się związać swoją przyszłość z armią.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Pod skrzydłami Kormoranów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rekordziści z WAT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna na detale
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wytropić zagrożenie
Kolejne FlyEye dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Gunner, nie runner
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Szpej na miarę potrzeb
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO