moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych

Od 6500 do 9300 zł – tyle może wynieść rekompensata finansowa dla szeregowych i podoficerów, którzy po 5 października na własny koszt zdobędą uprawnienia do kierowania pojazdami w kategoriach prawa jazdy C lub C+E. Zmiany mają na celu zachęcenie żołnierzy do podnoszenia kwalifikacji, mają też przyczynić się do zwiększenia liczby kierowców w wojsku.

Obowiązująca od ubiegłego roku ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła tzw. świadczenie motywacyjne. Jest ono przyznawane za staż służbowy i wypłacane w dwóch wysokościach. Żołnierze po osiągnięciu 25 lat służby wojskowej, ale nie więcej niż 28 lat i 6 miesięcy, otrzymują co miesiąc 1500 zł, a ci ze stażem powyżej 28 lat i 6 miesięcy służby wojskowej – 2500 zł miesięcznie. Na świadczenie nie mogą liczyć wojskowi, którzy np. w ostatniej opinii służbowej otrzymali ocenę ogólną niższą niż dobra albo przeciwko którym wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne (do czasu prawomocnego zakończenia tego postępowania). Pieniądze nie są też wypłacane za okres, kiedy żołnierz nie pełni obowiązków służbowych, z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego lub odbierania dni wolnych za nadgodziny.

Teraz w wojsku pojawiło się nowe świadczenie dla żołnierzy zawodowych. Wprowadziła je nowelizacja ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która zmieniła też niektóre zapisy ustawy o obronie ojczyzny. Zgodnie z obowiązującymi już przepisami minister obrony narodowej, niezależnie od „stażowego” świadczenia motywacyjnego, może przyznać żołnierzowi zawodowemu dodatkowe świadczenie motywacyjne w określonych przypadkach. Chodzi m.in. o uzasadnione, wyjątkowe warunki pełnienia służby, miejsce jej pełnienia lub np. posiadane przez żołnierza zawodowego kwalifikacje.

REKLAMA

Teraz szef MON-u skorzystał z tej nowej możliwości i podjął decyzję, aby wojskowi, którzy z własnej inicjatywy doskonalą swoje umiejętności, otrzymywali zwrot poniesionych kosztów. „To zachęta dla wszystkich żołnierzy do inwestowania we własny rozwój i podnoszenia kwalifikacji, które przydadzą się zarówno w Wojsku Polskim, jak i w codziennym życiu” – poinformował na platformie X minister Mariusz Błaszczak.

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o żołnierzy, którzy po dniu 5 października 2023 roku, na własny koszt, poza systemem doskonalenia zawodowego w wojsku, zdobędą uprawnienia do kierowania pojazdami w kategoriach prawa jazdy C lub C+E. Wysokość rekompensaty będzie zależała od rodzaju uprawnień. Za zdobycie prawa jazdy kategorii C żołnierz może otrzymać 6500 zł, a za prawo jazdy C+E stawki będą dwie: 6100 zł – jeśli świadczeniobiorca posiadał już wcześniej prawo jazdy kategorii C, oraz 9300 zł, jeśli dopiero zdobywa uprawnienia kategorii C.

Na to nowe świadczenie mogą liczyć przede wszystkim szeregowi oraz podoficerowie młodsi. Jak jednak przyznają przedstawiciele resortu obrony, w szczególnie uzasadnionych przypadkach taka rekompensata może zostać przyznana także pozostałym wojskowym. – Będzie to możliwe jedynie w sytuacji, kiedy wykonywane przez danego żołnierza obowiązki służbowe wymagają od niego posiadania wskazanych kategorii prawa jazdy – informuje MON.Nowe świadczenie ma nie tylko zmotywować żołnierzy do rozwoju osobistego, lecz także sprawić, by zwiększyła się liczba kierowców wojskowych.

Rekompensata jest przyznawana na mocy decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej. Dokument określa wysokość należności oraz czas jej otrzymywania. Co warto podkreślić, do świadczenia nie mają prawa żołnierze zawodowi będący w okresie wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej.

PG

autor zdjęć: kpt. Justyna Kwiatkowska

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lista trupich główek
Tajna misja polskiej agentki
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sztandar dla Dowództwa WOT
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Przerwany lot „Orlika”
Wojenny bohater na szubienicy
Priorytety dla armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza morski „Dragon”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Którą drogą do armii?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowoczesna łączność dla armii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Leopardy jadą na poligon
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Pamiętamy o Niezłomnych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Będzie za co kupić koreańską broń
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Kleszcze dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO