moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wzruszająca historia Buzdygana

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci ppłk. Krzysztofa Baliny z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Jak się okazało, Buzdygan, który kilka tygodni temu przekazał na cel charytatywny, wrócił w jego ręce. – Jego miejsce jest u nas, przy jego prawowitym właścicielu – mówią współpracownicy oficera, którzy połączyli siły, aby wygrać licytację i zdobyć nagrodę.


Ppłk Krzysztof Balina (z lewej) otrzymał Buzdygana na uroczystej gali, nagrodę wręcza ówczesny dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego Maciej Podczaski

– Niewiarygodne. No co za ludzie – mówi, nie kryjąc zaskoczenia, ppłk Krzysztof Balina, komendant Ośrodka Szkolenia Lądowego Wojsk Specjalnych. Oficer, który w 2022 roku został uhonorowany Buzdyganem, nagrodą przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Polska Zbrojna”, postanowił przeznaczyć go na cel charytatywny. Licytację, która odbywała się na facebookowym profilu fundacji „Wspieram cicho i skutecznie”, wygrał anonimowy darczyńca. We wtorek odbyła się uroczystość, podczas której miało nastąpić przekazanie nagrody. Miało, bowiem współpracownicy oficera zadbali o to, aby nagroda pozostała w jego rękach. We własnym gronie zorganizowali zbiórkę, która pozwoliła im wygrać aukcję.

– Myśl o tym, że powinniśmy wylicytować tę nagrodę, pojawiła się w mojej głowie już wtedy, kiedy komendant poinformował nas o tym, że chce ją przekazać na cel charytatywny. Po prostu uważam, że jej miejsce jest właśnie u nas w ośrodku, przy prawowitym właścicielu – mówi Aleksandra, pracowniczka Ośrodka Szkolenia Lądowego, która zainicjowała całą akcję. Jak mówi, do udziału w niej nie trzeba było nikogo namawiać. Jak się jednak okazało, zebranie odpowiedniej kwoty nie było wcale takie proste, bo dwie godziny po rozpoczęciu aukcji najwyższa oferowana kwota za nagrodę wynosiła już osiem tysięcy złotych. Aby przebić tę ofertę, siły połączyli żołnierze zawodowi, którzy służą w ośrodku, jego pracownicy, kursanci Jaty, a nawet dobrowolsi. Wspólnymi siłami uzbierali 10 tys. zł. – Nasz ośrodek nie jest duży, ale wszyscy chętnie przyłączyli się do tej inicjatywy. I tak oto Buzdygan wrócił na swoje miejsce – mówi z uśmiechem pracowniczka wojska.

REKLAMA

Ppłk Balina, który do ostatniej chwili nie wiedział, kim jest darczyńca, nie krył zaskoczenia. – Wiedziałem, że będę musiał powiedzieć parę słów podczas uroczystości, ale żadne nie oddałyby tego, co naprawdę czułem – mówi w rozmowie z „Polską Zbrojną”. Podkreśla także, że tę nagrodę otrzymał właśnie dzięki osobom, „z którymi ma przyjemność pracować”, a teraz dzięki nim znów trafiła ona w jego ręce. – Ta sytuacja pokazuje, jak wspaniali ludzie zasilają szeregi Ośrodka Szkolenia Lądowego. Teraz to jest Buzdygan nas wszystkich. Zostanie tu na zawsze, aby wszyscy wiedzieli, jak niesamowity zespół tu kiedyś pracował – mówi z dumą.

Akcja związana z licytacją „Buzdygana” ma jednak ogromne znaczenie nie tylko dla oficera. Cała kwota, którą udało się zgromadzić podczas licytacji nagrody, czyli 10 tys. zł, zasiliła bowiem konto fundacji „Wspieram cicho i skutecznie”, która działa na rzecz żołnierzy wojsk specjalnych i ich bliskich. – Wydatków mamy dużo, miesięcznie na leczenie i rehabilitację naszych podopiecznych przekazujemy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc ta wpłata to dla nas duży zastrzyk gotówki, który pozwoli nam nadal pomagać – mówi Beata Tumidalska, prezes fundacji. – Ppłk Balina przekazał osobistą nagrodę, aby pomóc innym, a ta do niego wróciła. To najlepszy dowód na to, że warto pomagać, bo dobro zawsze wraca – zaznacza.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz, Daniel Dmitriew

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strażacy ruszają do akcji
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
Rakiety dla Jastrzębi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Jeśli nie Jastrząb, to…
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO