moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gavia może więcej

Dwa autonomiczne pojazdy podwodne Gavia zostały przystosowane do prowadzenia inspekcji bałtyckiej infrastruktury, w tym biegnących po dnie rurociągów. Realizację tego typu zadań ułatwi wielowiązkowa echosonda T20. Niebawem marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoczną testy nowych modułów.

Gavia to bezzałogowy pojazd produkcji islandzkiej. Ma nieco ponad 2 m długości, 40 cm średnicy i służy przede wszystkim do poszukiwania min, choć jego funkcje mogą być o wiele bardziej złożone. – Urządzenie zostało skonstruowane na bazie modułów, które można wymieniać. Właśnie skorzystaliśmy z takiej możliwości, doposażając dwie Gavie w wielowiązkową echosondę T20 – wyjaśnia kadm. Piotr Sikora, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Niewielki moduł ułatwia bardzo dokładną lustrację rozmieszczonej na dnie morza infrastruktury krytycznej, w tym rurociągów.

 

REKLAMA

Ma to duże znaczenie choćby w kontekście gazociągu Baltic Pipe, którym od ubiegłego roku dostarczany jest do Polski gaz z Norwegii. W ten sposób kraj szuka rozwiązań konkurencyjnych wobec rosyjskich surowców. Tyle że, jak pokazały ostatnie miesiące, podobne instalacje mogą stać się obiektem ataków hybrydowych. Jesienią 2022 roku nieznani sprawcy wysadzili nitki gazociągu Nord Stream. Z kolei w październiku przerwany został rurociąg Balticconnector tłoczący gaz pomiędzy Finlandią i Estonią. NATO wzmacnia więc ochronę podmorskiej infrastruktury. Możliwości w tym zakresie starają się zwiększyć także marynarki państw nadbałtyckich. Niebawem rozstrzygnięty zostanie przetarg na nowe oprogramowanie dla pojazdu Hugin, który stacjonuje na pokładzie niszczyciela min ORP „Mewa”. Dzięki systemowi Pipe Tracking dron będzie mógł lustrować ułożone na dnie morza rury. Podobne możliwości ma też Hugin z pokładu ORP „Albatros”. Doposażenie Gavii to kolejny krok.

– Na początku przyszłego roku rozpoczniemy testy nowej echosondy. Jeśli pójdą po naszej myśli, w tego typu urządzenia będziemy chcieli doposażyć także pozostałe Gavie – zapowiada kadm. Sikora. Obecnie polska marynarka ma cztery takie pojazdy. Korzystają z nich marynarze z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców. Tymczasem pod koniec ubiegłego roku Polska złożyła zamówienie na kolejne jednostki. Trzy Gavie trafią na pokłady trzech nowych niszczycieli min typu Kormoran II, które 8 FOW powinna otrzymać do 2027 roku. – Cieszy nas, że polska marynarka z powodzeniem wykorzystuje nasze pojazdy. Ich operacyjna elastyczność i modułowe ścieżki modernizacji sprawiły, że są to urządzenia przydatne w rozwiązywaniu najważniejszych problemów z dziedziny obrony – mówił podczas uroczystości podpisania umowy Valentin Hanns, dyrektor sprzedaży w firmie Teledyne Marine.

Gavia działa na zasadach podobnych do holowanego sonaru. Operator zadaje pojazdowi określoną trasę i opuszcza go do wody z pokładu okrętu bądź łodzi. Urządzenie przez kilka godzin zbiera dane spod powierzchni morza. Potrafi zejść na głębokość 200 m i poruszać się ledwie kilka metrów ponad dnem, skutecznie omijając przeszkody. Dzięki zainstalowanym na burtach sonarom przeczesuje pas o szerokości 120 m, a przy tym rejestruje wysokiej jakości obraz. Po zakończeniu misji operator zgrywa materiał i poddaje go analizie. Poszukuje przede wszystkim tzw. obiektów minopodobnych, które potem jeszcze trzeba poddać dodatkowej weryfikacji. Zadanie to przypada nurkom albo pojazdowi podwodnemu Ukwiał, Sarov bądź Głuptak I. Prawdopodobieństwo, że operator Gavii przeprowadził dobre typowanie, jest jednak bardzo duże.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ogień w podziemiu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto wojskowego sportu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO